Republikáni pokračují v udělování důtek za hlasy proti Trumpovi

Vedení Republikánské strany ve státě Severní Karolína v pondělí jednomyslně odhlasovalo důtku pro amerického senátora Richarda Burra. Pokračovala tak série symbolických odvetných opatření proti zákonodárcům, kteří podpořili ústavní žalobu proti někdejšímu republikánskému prezidentVedení Republikánské strany ve státě Severní Karolína v pondělí jednomyslně odhlasovalo důtku pro amerického senátora Richarda Burra. Pokračovala tak série symbolických odvetných opatření proti zákonodárcům, kteří podpořili ústavní žalobu proti někdejšímu republikánskému prezidentovi Donaldu Trumpovi. Podle Burra straničtí lídři postavili věrnost jednomu muži nad základní principy strany.ovi Donaldu Trumpovi. Podle Burra straničtí lídři postavili věrnost jednomu muži nad základní principy strany.

Donald Trump
doporučujeme

Zástupce Severní Karolíny byl jedním ze sedmi republikánských senátorů, kteří se v sobotu večer přidali k 50 demokratům a hlasovali pro odsouzení Trumpa za vyprovokování nepokojů v sídle Kongresu. Rozhodnutí 65letého republikána přitom podle deníku The New York Times (NYT) bylo překvapením, neboť Burr se předtím přiklonil k názoru, že Senát nemůže Trumpa v návaznosti na tzv. impeachment soudit po konci jeho funkčního období.

"Pro stranu je důležité udělat tento krok a předložit hlasování a prohlášení o tom, že nesouhlasí s hlasem senátora Burra," uvedl k udělení důtky předseda státní republikánské organizace Michael Whatley. Odpověď na senátorův postoj prý přijal řídící výbor. Whatley zároveň zdůraznil, že krok nemá "praktické dopady".

Symbolický trest pro Burra přišel poté, co republikánští lídři o víkendu stejným způsobem zakročili proti Billovi Cassidymu, který rovněž ve věci ústavní žaloby hlasoval s demokraty. Podle agentury AP důtku zvažuje i Republikánská strana státu Pensylvánie, a to v souvislosti s počínáním senátora Pata Toomeyho. V lednu takto regionální straničtí lídři odsoudili rozhodnutí kongresmanů Adama Kinzingera a Toma Rice, kteří společně s dalšími osmi republikány 13. ledna v demokraty ovládané Sněmovně reprezentantů podpořili druhý impeachment proti Trumpovi.

"Je to vskutku smutný den pro republikány v Severní Karolíně," reagoval na pondělní hlasování Burr, který je v Kongresu 26 let a podobně jako Cassidy a další se nehodlá ucházet o další mandát. "Vedení mé strany si vybralo loajalitu vůči jednomu muži na úkor základních principů Republikánské strany a zakladatelů naší skvělé země," dodal senátor.

Po potrestání Trumpových kritiků volal například exprezidentův syn Donald Trump mladší, republikáni nicméně nepostupují ve všech státech stejně. Stranická centrála v Utahu v pondělí vydala prohlášení, v němž varuje před absencí "diverzity myšlení" ve straně a vyzdvihuje neshody jako "přirozené a zdravé". Vyjádření reaguje na skutečnost, že každý ze dvou utažských senátorů v sobotu hlasoval jinak: Mike Lee se přiklonil k osvobození Trumpa, Mitt Romney podpořil jeho odsouzení.

Kromě již zmíněné čtveřice se pro uznání Trumpovy viny vyslovili z republikánských senátorů ještě Ben Sasse, Susan Collinsová a Lisa Murkowskiová. Bylo to poprvé v amerických dějinách, co pro odsouzení prezidenta hlasovalo tolik senátorů z jeho vlastní strany. Trump byl nicméně zproštěn obvinění z "podněcování ke vzpouře", neboť ústavní žalobu nepodpořily dvě třetiny Senátu.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

USA budou mít vakcíny pro všechny dospělé ke konci května, slibuje Biden

03.03.2021 18:44 Aktualizováno Spojené státy mají podle prezidenta Joea Bidena nakročeno k tomu, aby měly na konci května dostatek…

Biden zaznamenal první neúspěch při obsazování vládních postů

03.03.2021 12:59 Americký prezident Joe Biden má na kontě první porážku v procesu schvalování svých kandidátů na…

Americké nálety v Sýrii: analytička vysvětlila, proč Biden nařídil útok

03.03.2021 00:01 NÁZOR - Spojené státy provedly 26. února nálet ve východní Sýrii, který v rámci odvety za nedávné…

Trumpovi spojenci šířili lež o nepokojích v Kapitolu, píše deník

02.03.2021 15:27 Ačkoli veškeré důkazy ukazují opačným směrem, mnozí Američané dnes věří, že lednové nepokoje v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama