Republikáni představili vlastní návrh policejní reformy v USA

Američtí republikánští senátoři dnes představili svůj návrh policejní reformy v USA, kterým soupeří s ambicióznějším plánem demokratů. Informovala o tom agentura Reuters. Snaha reformovat americkou policii přichází na pozadí protestů proti policejní brutalitě a rasismu, které před třemi týdny zažehlo zabití černocha George Floyda bělošským policistou v Minneapolisu.

Policie USA, autor: Julian Wan
doporučujeme

Senát, v němž mají republikáni většinu, se bude republikánským návrhem zabývat příští týden, uvedl šéf senátních republikánů Mitch McConnell. Demokraté ve Sněmovně reprezentantů mezitím chtějí o svém návrhu hlasovat 4. července.

Tim Scott, který za návrhem stojí a který je jediným černošským republikánským senátorem, uvedl, že plán zajistí větší bezpečnost podezřelých i policistů. "Slyšíme vás. Posloucháme vaše obavy," řekl na tiskové konferenci. "Nejsme rasistická země. Řešíme rasismus, protože v zemi je rasismus," uvedl Scott.

Republikánské a demokratické návrhy se věnují podobným problémům. Oba označují lynčování za federální zločin z nenávisti, podporují používání kamer na policejních uniformách a mají za cíl zavést vyšší standard policejního výcviku. Podle Reuters ale není jasné, že se Kongres dohodne, jak dále postupovat.

Demokraté tvrdí, že republikánský plán nemá dostatečně široký záběr, zatímco šéf republikánské senátní většiny se nechal slyšet, že plán demokratů jeho komorou neprojde.

Republikánský návrh by na rozdíl od plánu demokratů neumožňoval obětem nesprávného zacházení žalovat policii, nepočítá s úplným zákazem škrcení podezřelých a neomezuje pravidla používání smrtící síly. Místo toho se podle Reuters republikáni spoléhají na to, že policejní oddělení přimějí k přijetí reforem pomocí federálních grantových peněz.

Prezident Donald Trump v úterý podepsal exekutivní příkaz, jehož cílem je policisty po celých Spojených státech přimět k "osvojení nejvyšších profesních standardů". Dekret počítá s finanční motivací pro policejní sbory, které budou souhlasit s vnějším přezkumem a s omezením policejní praktiky používání škrtících chvatů.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Brazilský prezident Bolsonaro se nakazil koronavirem, nemoc dlouhodobě…

07.07.2020 20:34 Aktualizováno Nákazu koronavirem potvrdily testy u brazilského prezidenta Jaira Bolsonara, který v minulosti…

Čína podle šéfa FBI nutí svoje občany žijící v USA k návratu do vlasti

07.07.2020 18:54 Čína se snaží nátlakem donutit některé svoje občany žijící v zahraničí k návratu do vlasti, aby…

Nejvyšší soud USA rozhodl, že státy mohou trestat "neposlušné" volitele

07.07.2020 17:43 Nejvyšší soud USA dnes rozhodl, že americké státy mohou potrestat členy prezidentského sboru…

Analýza CNN: Konspirační teorie QAnon má podporu Trumpa, je velmi…

07.07.2020 16:07 Republikánská strana by mohla mít v listopadových volbách do amerického Kongresu na kandidátce tři…

Související:

Právě se děje

Další zprávy