Republikáni ruší hlavní část nominačního sjezdu, oznámil Trump. Kvůli koronaviru

Americký prezident Donald Trump oznámil, že Republikánská strana ruší hlavní část nominačního sjezdu před listopadovými prezidentskými volbami. Čtyřdenní akce s několika tisíci účastníků, která se měla uskutečnit v srpnu ve městě Jacksonville na Floridě, se nebude konat kvůli šíření koronaviru. Část nominačního sjezdu, která se má konat v Severní Karolíně, je ale dál v plánu.

Donald Trump
doporučujeme

"Není ta správná doba na to, abychom měli velký sjezd," uvedl Trump na tiskové konferenci v Bílém domě. Za důvod rozhodnutí označil rostoucí počet případů nákazy koronavirem na Floridě.

zdroj: YouTube

Republikánský nominační sjezd se měl původně celý konat ve městě Charlotte v Severní Karolíně. Tamní guvernér Roy Cooper však nechtěl konání akce umožnit kvůli obavám z šíření koronaviru. Republikáni přitom opakovaně odmítali akci zmenšit a provést ji z velké části virtuálně, jak učiní demokraté.

Nakonec republikáni rozhodli, že bude akce rozdělena do dvou míst. Zatímco delegáti jednotlivých států měli formálně Trumpa vyslat do voleb jako republikánského kandidáta v severokarolínském městě Charlotte, prezident měl nominaci přijmout na čtyřdenní akci s tisícovkami účastníků ve stovky kilometrů vzdáleném floridském městě Jacksonville.

Právě druhá z částí se podle dnešního Trumpova vyjádření nebude kvůli šíření koronaviru konat. Akce v Charlotte, která má trvat jen čtyři hodiny, je ale dál v plánu. Uskuteční se 24. srpna. Nominaci chce Trump přijmout "alternativní" formou, podle agentury AP by mohl být jeho projev přenášen on-line.

Americké státy, které jsou nyní ohnisky šíření koronaviru, budou zřejmě muset odložit otevření škol. Na čtvrteční tiskové konferenci to řekl Trump. V minulosti přitom požadoval, aby se na podzim otevřely všechny školy po celých Spojených státech.

Některé školy, které se nachází v oblastech silně postižených šířením koronaviru, budou muset podle Trumpa "otevření odložit o pár týdnů". Konečné rozhodnutí o tom, kdy budou moci žáci opět usednout do lavic, ale bude podle šéfa Bílého domu na guvernérech jednotlivých států. Zdůraznil, že jejich rozhodnutí by mělo být založeno na epidemiologických datech.

Agentura AP upozornila, že Trump zmírnil svůj postoj k otevírání škol. Dříve trval na tom, aby se na podzim otevřely všechny, a tvrdil, že odpor demokratických politiků k plošnému otevření je motivován jen politicky.

Ještě ve středu Trump prohlásil, že nemá problém s návratem svého syna Barrona a svých vnoučat do školy. Podle něj mají děti obecně silný imunitní systém a je málo pravděpodobné, že by koronavirus přinesly domů a nakazily rodiče a starší příbuzné.

I když nyní svůj postoj zmírnil, trvá Trump dál na tom, aby se všechny školy "aktivně připravovaly na otevření".

Podle AP se ve skutečnosti chystá vrátit na podzim k normálnímu režimu jenom málo škol. Mnohé z největších školních obvodů chtějí jenom virtuální výuku nebo smíšený režim, při němž by děti byly ve třídách jen několik dní v týdnu.

Podle průzkumu, který tento týden zveřejnila agentura AP, si jen desetina Američanů myslí, že by se měla na podzim předškolní zařízení a školy otevřít bez jakýchkoli omezení. Tři z deseti dotázaných obnovu výuky ve školních třídách zcela odmítli.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Kongresu USA patrně usedne kontroverzní politička, vyznává konspiraci…

12.08.2020 13:42 Do amerického Kongresu s velkou pravděpodobností usedne republikánská politička Marjorie Taylor…

Biden si jako viceprezidentku vybral senátorku Harrisovou, Trump ji…

12.08.2020 11:48 Aktualizováno Demokratický uchazeč o úřad amerického prezidenta Joe Biden si jako svou viceprezidentku vybral…

Vývoj vakcíny proti koronaviru není závod, řekl ministr USA. Ke kritikům…

12.08.2020 10:32 Vývoj vakcíny proti koronaviru není závod o to, kdo bude první, důležité je ujistit se, že je látka…

Nebezpečná konspirační teorie QAnon má na facebooku miliony fanoušků, jsou…

12.08.2020 09:05 Facebookové stránky a skupiny propagující konspirační teorii QAnon už dohromady nasbíraly nejméně…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama