Republikáni se podle tisku snaží lidem zkomplikovat účast ve volbách

U státních legislativních sborů napříč Spojenými státy leží desítky návrhů na zavedení opatření, která by lidem zkomplikovala účast ve volbách. Cílem je omezit korespondenční hlasování, zpřísnit pravidla kolem prokazování totožnosti či omezit prostor pro registrace voličů. Podle amerických médií návrhy předkládají republikánští zákonodárci, kteří při tom staví na nepodložených obviněních z volebních podvodů.

Legislativní iniciativy týkající se přístupu k volbám mapuje výzkumný ústav Brennan Center for Justice, spojený s právnickou fakultou Newyorské univerzity. Pracovníci think tanku na začátku týdne evidovali ve 33 různých státech celkem 165 "restriktivních" návrhů, které byly buďto nově předložené, nebo přenesené z předchozího legislativního období. Na začátku loňského února se prý podobných opatření připravovalo 35.

Vlna návrhů přichází po prezidentských a kongresových volbách, které provázela nejvyšší účast za posledních 100 let a také smršť divokých spekulací o systematických manipulacích s výsledky. Tyto konspirační teorie šířil především bývalý republikánský prezident Donald Trump, který na podzim nedokázal obhájit mandát.

Nyní se podobná tvrzení stávají odrazovým můstkem pro snahy zpřísnit pravidla kolem hlasování. "Republikáni, kteří déle než deset let používají hrubě nafouknutá obvinění z volebních podvodů k ospravedlnění překážek pro hlasování, to teď dělají znovu, tentokrát na základě důkladně vyvrácených tvrzení pana Trumpa o ukradených volbách," napsal na konci ledna deník The New York Times (NYT). Podrobně se list republikánským snahám z minulých let věnoval na podzim v článku s titulkem "tažení proti volbám".

Strana exprezidenta Trumpa plánovaná opatření vysvětluje tím, že chce u voličů posílit důvěru ve volební procesy. Komentátoři v reakcích na takováto vyjádření často namítají, že jsou to ti samí republikáni, kdo v poslední měsíce důvěru veřejnosti oslabovali propagováním nepodložených obvinění z nesrovnalostí. Žádný americký stát po podzimních volbách nenahlásil případ významnějšího hlasovacího podvodu a zkušenosti z minulých let nasvědčují tomu, že jakékoli nekalosti jsou v USA u všech metod hlasování nesmírně vzácné.

Demokraté nebo Americká unie pro občanské svobody (ACLU) vidí jako cíl návrhů spíše zvýhodnění republikánských kandidátů skrze potlačení volební účasti. Restriktivní volební opatření v minulosti nepoměrně dopadala na etnické menšiny, které volí spíše demokraty. "Volby roku 2020 roztříštily veškeré odhady ohledně účasti menšin, přičemž černošští a asijsko-američtí voliči v Georgii a Hispánci společně s příslušníky kmene Navajo v Arizoně obrátili tradičně červené (republikánské) státy na modré," podotýká zpravodajský web Axios.

Právě ve dvou zmíněných státech a v Pensylvánii jsou snahy o zpřísnění volebních zákonů nejsilnější. Ve všech třech státech mají republikáni kontrolu nad regionálními parlamenty, v Pensylvánii ovšem proti nim stojí demokratický guvernér.

Republikánské úsilí míří zejména proti korespondenčnímu hlasování, jehož podmínky se před podzimními volbami v mnoha státech uvolňovaly v souvislosti se šířením koronaviru. Podle Brennan Center for Justice by objem dálkového hlasování omezovala skoro polovina "restriktivních návrhů" předložených od začátku roku. "Snaží se zabránit právoplatným voličům v hlasování, protože se jim nelíbí rozhodnutí, která voliči činí," komentovala iniciativy demokratická členka arizonského zákonodárného sboru Athena Salmanová.

Agenda Demokratické strany je zcela opačná, tedy účast ve volbách zjednodušit. Ve státech napříč USA je aktuálně v legislativním procesu přes 500 návrhů v tomto duchu, zatímco před rokem jich údajně bylo 188. Demokrati usilují o zvýšení přístupu ke korespondenčnímu hlasování a hlasování v předtermínu, o zjednodušení registrace či o vracení volebního práva lidem s kriminální minulostí.

Související

Více souvisejících

Volby USA Republikánská strana (USA) USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

Mléko

WHO objevila virus ptačí chřipky v mléce infikovaných zvířat

Ve velmi vysokých koncentracích byl virový kmen A ptačí chřipky H5N1 detekován v syrovém mléce infikovaných zvířat, informovala ve svém pátečním prohlášení Světová zdravotnická organizace (WHO). Zatím není známo, jak dlouho může virus v mléce přežít, uvedla agentura AFP s odkazem na WHO.

včera

včera

včera

Summit NATO ve Vilniusu 2023 (11.–12. července 2023).

Státy NATO Ukrajině dodají více prostředků protivzdušné obrany

Členské státy Severoatlantické aliance se v pátek dohodly, že Ukrajině dodají více prostředků protivzdušné obrany. Po online konferenci ministrů obrany zemí NATO s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským v rámci zasedání Rady NATO - Ukrajina to oznámil generální tajemník Aliance Jens Stoltenberg.

včera

včera

Anthony Blinken

USA údajně dostaly informaci o útoku na Írán na poslední chvíli

Spojené státy v pátek na zasedání ministrů zahraničí seskupení G7 informovaly, že od Izraele dostaly "na poslední chvíli" informace o dronovém útoku v Íránu. Oznámil to v pátek italský ministr zahraničí Antonio Tajani. Šéf americké diplomacie Antony Blinken se k tomu odmítl vyjádřit.

včera

Volební štáb hnutí ANO

Hnutí ANO zrušilo účast na jednání o reformě důchodů. Další rozhovory nemají smysl, reagoval Pavel

Opoziční hnutí ANO se rozhodlo zrušit svou účast na pondělním jednání o reformě důchodového systému na Pražském hradě. Důvodem bylo opakované prohlášení nejvyšších představitelů vlády, že reformu prosadí bez ohledu na stanovisko opozice. Prezident Petr Pavel vyjádřil zklamání nad postojem ANO a uvedl, že další rozhovory v současném formátu jsou bezpředmětné.

včera

Lidé volí ve volbách.

Češi budou mít z čeho vybírat. Do eurovoleb míří 30 stran a hnutí

Všech 30 registrovaných uskupení bylo připuštěno k účasti v nadcházejících volbách do Evropského parlamentu v České republice. Ministerstvo neodmítlo žádnou z přihlášených kandidátních listin, s výjimkou jedné, která byla podána po uplynutí stanovené lhůty. Volby se budou konat 7. a 8. června.

včera

včera

Bývalý americký prezident Donald Trump a jeho gesto na chodbě před soudní síní u Manhattanského trestního soudu v New Yorku (18. dubna 2024).

Soud s Trumpem: Tucet porotců rozhodne. Kdo jsou ti lidé?

V soudním procesu s Donaldem Trumpem byla celá porota zkompletována, ale její výběr předcházely jisté obtíže. Dva z předchozích porotců byli nahrazeni. Jedna osoba byla omluvena, protože prozradila, že její osobní údaje byly zveřejněny. Druhý byl propuštěn kvůli obavám, že nebyl upřímný ve vyplněném dotazníku. Výsledkem je, že v porotě zasedne sedm mužů a pět žen. Případ sleduje zpravodajská služba PBS News.

včera

včera

včera

Petr Pavel

Pavla zklamalo Babišovo ANO. O změnách v důchodech už nechce jednat

Nejsilnější opoziční hnutí ANO se nehodlá zúčastnit dalšího jednání o důchodových změnách, které pořádá prezident Petr Pavel. V pátek o tom informovala Kancelář prezidenta republiky v tiskové zprávě. Hnutí expremiéra Andreje Babiše považuje jednání za bezpředmětné. 

včera

včera

včera

včera

CIA: Pokud Ukrajina nedostane peníze, letos válku s Ruskem prohraje

Ukrajina může do konce letošního roku přehrát válku s Ruskem, pokud jí Spojené státy neposkytnou další vojenskou pomoc, varoval ve čtvrtek šéf americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) Bill Burns. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy