Republikáni se podle tisku snaží lidem zkomplikovat účast ve volbách

U státních legislativních sborů napříč Spojenými státy leží desítky návrhů na zavedení opatření, která by lidem zkomplikovala účast ve volbách. Cílem je omezit korespondenční hlasování, zpřísnit pravidla kolem prokazování totožnosti či omezit prostor pro registrace voličů. Podle amerických médií návrhy předkládají republikánští zákonodárci, kteří při tom staví na nepodložených obviněních z volebních podvodů.

Legislativní iniciativy týkající se přístupu k volbám mapuje výzkumný ústav Brennan Center for Justice, spojený s právnickou fakultou Newyorské univerzity. Pracovníci think tanku na začátku týdne evidovali ve 33 různých státech celkem 165 "restriktivních" návrhů, které byly buďto nově předložené, nebo přenesené z předchozího legislativního období. Na začátku loňského února se prý podobných opatření připravovalo 35.

Vlna návrhů přichází po prezidentských a kongresových volbách, které provázela nejvyšší účast za posledních 100 let a také smršť divokých spekulací o systematických manipulacích s výsledky. Tyto konspirační teorie šířil především bývalý republikánský prezident Donald Trump, který na podzim nedokázal obhájit mandát.

Nyní se podobná tvrzení stávají odrazovým můstkem pro snahy zpřísnit pravidla kolem hlasování. "Republikáni, kteří déle než deset let používají hrubě nafouknutá obvinění z volebních podvodů k ospravedlnění překážek pro hlasování, to teď dělají znovu, tentokrát na základě důkladně vyvrácených tvrzení pana Trumpa o ukradených volbách," napsal na konci ledna deník The New York Times (NYT). Podrobně se list republikánským snahám z minulých let věnoval na podzim v článku s titulkem "tažení proti volbám".

Strana exprezidenta Trumpa plánovaná opatření vysvětluje tím, že chce u voličů posílit důvěru ve volební procesy. Komentátoři v reakcích na takováto vyjádření často namítají, že jsou to ti samí republikáni, kdo v poslední měsíce důvěru veřejnosti oslabovali propagováním nepodložených obvinění z nesrovnalostí. Žádný americký stát po podzimních volbách nenahlásil případ významnějšího hlasovacího podvodu a zkušenosti z minulých let nasvědčují tomu, že jakékoli nekalosti jsou v USA u všech metod hlasování nesmírně vzácné.

Demokraté nebo Americká unie pro občanské svobody (ACLU) vidí jako cíl návrhů spíše zvýhodnění republikánských kandidátů skrze potlačení volební účasti. Restriktivní volební opatření v minulosti nepoměrně dopadala na etnické menšiny, které volí spíše demokraty. "Volby roku 2020 roztříštily veškeré odhady ohledně účasti menšin, přičemž černošští a asijsko-američtí voliči v Georgii a Hispánci společně s příslušníky kmene Navajo v Arizoně obrátili tradičně červené (republikánské) státy na modré," podotýká zpravodajský web Axios.

Právě ve dvou zmíněných státech a v Pensylvánii jsou snahy o zpřísnění volebních zákonů nejsilnější. Ve všech třech státech mají republikáni kontrolu nad regionálními parlamenty, v Pensylvánii ovšem proti nim stojí demokratický guvernér.

Republikánské úsilí míří zejména proti korespondenčnímu hlasování, jehož podmínky se před podzimními volbami v mnoha státech uvolňovaly v souvislosti se šířením koronaviru. Podle Brennan Center for Justice by objem dálkového hlasování omezovala skoro polovina "restriktivních návrhů" předložených od začátku roku. "Snaží se zabránit právoplatným voličům v hlasování, protože se jim nelíbí rozhodnutí, která voliči činí," komentovala iniciativy demokratická členka arizonského zákonodárného sboru Athena Salmanová.

Agenda Demokratické strany je zcela opačná, tedy účast ve volbách zjednodušit. Ve státech napříč USA je aktuálně v legislativním procesu přes 500 návrhů v tomto duchu, zatímco před rokem jich údajně bylo 188. Demokrati usilují o zvýšení přístupu ke korespondenčnímu hlasování a hlasování v předtermínu, o zjednodušení registrace či o vracení volebního práva lidem s kriminální minulostí.

Související

Více souvisejících

Volby USA Republikánská strana (USA) USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

včera

včera

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

včera

včera

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

včera

včera

Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Krycí jméno ukrajinského vojáka „Niemachny“.

V ruském zajetí: Psi žijí lépe. Ztratil jsem jakoukoli naději a vůli žít

Ukrajinský voják přezdívaný „Niemachny“, který strávil 13 měsíců v ruském zajetí, promluvil o tom, co všechno prožil, když padl do zajetí po bojích o Azovstal v Mariupolu. „V kasárnách nás bylo hodně. Byla tam dvě patra a asi půl stovky plus-minus lidí. Spali jsme vlastně na sobě, na podlaze,“ vzpomíná. A dodává hned na začátku „Rusové se snažili přimět Ukrajince střílet do vlastních zajatců.“

včera

včera

včera

včera

Vzpoura zaměstnanců RTVS: Chceme svobodnou veřejnoprávní instituci

Situace na Slovensku se rychle mění. Zaměstnanci RTVS vydali protestní prohlášení a to krátce po schválení zákona o STVR Ficovou vládou.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy