Republikány rozdělují fámy o spiknutí před volbami v Georgii

Americký prezident Donald Trump si ani měsíc po konci hlasování nepřestává stěžovat na "zmanipulované volby" a svou porážku dál vykresluje jako výsledek obřího spiknutí. Mnozí čelní představitelé Republikánské strany proti jeho tvrzením nevystupují, v posledních dnech ovšem někteří republikáni dávají najevo obavy, že počínání Trumpa a jeho spojenců se straně vymstí. Mohlo by totiž voliče v Georgii odradit od účasti v důležité dohře nedávných voleb.

Donald Trump

V jihovýchodním americkém státě se 5. ledna konají finálová kola soubojů o dvě křesla v Senátu, neboť na podzim žádný z kandidátů nezískal nadpoloviční většinu hlasů. Republikánům stačí vyhrát v jedné z "dodatečných voleb", aby si v menší ze dvou komor Kongresu udrželi většinu. Úspěch ale rozhodně nemají zaručený. Vyústění senátních voleb v Georgii je při tom pro vývoj v USA naprosto zásadní. Republikány kontrolovaný Senát by totiž znamenal významný problém pro zvoleného demokratického prezidenta Joea Bidena.

Proto vyvolalo nemalý rozruch, když dva Trumpovi spojenci na mítinku v Georgii naznačovali, že za současné situace nemá smysl, aby se lidé lednového hlasování zúčastnili. Svůj vzkaz opírali o konspirační teorie, podle kterých jsou stávající volební systémy podvodné a produkují falešné výsledky. Takovéto spekulace, které američtí volební činitelé odmítají jako směšné, na sociálních sítích propaguje i sám Trump.

"Vyzvala bych všechny lidi v Georgii, abyste dali najevo, že se voleb vůbec nezúčastníte, pakliže váš hlas není zabezpečený," řekla na středečním mítinku bývalá právnička Trumpovy kampaně Sidney Powellová.

Společně s ní před voliče předstoupil mimo jiné Lin Wood, který také není členem prezidentova týmu, ale účastnil se povolební právní snahy o zvrácení Trumpovy porážky. Kampaň žalob zatím republikánskému táboru nepřinesla jediný výraznější úspěch.

"Nejsme hlupáci! Nebudeme 5. ledna hlasovat na dalším přístroji vyrobeném v Číně!" řekl Wood před stovkami lidí na akci ve městě Alpharetta. Republikánští kandidáti Kelly Loefflerová a David Perdue by prý měli vyzvat republikánského guvernéra Georgie Briana Kempa k zásahu do volebních procesů. "Jestliže... to neudělali, pak si váš hlas nezasloužili. Ne, že jim ho dáte! Proč byste se vraceli a volili v další zmanipulované volbě?" uvedl Wood.

Prezident Trump vyjadřuje Loefflerové a Perdueovi stoprocentní podporu, i on ale o volbách v Georgii, kde podle oficiálních výsledků vyhrál Biden, hovoří jako o podvodu a opakovaně vyzývá guvernéra Kempa k drastické intervenci. Dnes navíc na twitteru sdílel vlákno, v němž se mimo jiné píše, že Powellová a Wood "nejsou ti, kdo sabotují volby v Georgii".

O víkendu se prezident do místní kampaně zapojí osobně, na sobotu večer má naplánované vystoupení po boku senátorů Loefflerové a Perduea. Někteří umírněnější republikáni před návštěvou dávali najevo obavy z dopadů prezidentovy rétoriky, napsala agentura AP. "Trumpovy komentáře poškozují republikánskou značku," míní mecenáš prezidentovy strany Dan Eberhart.

Jiní obrací kritiku proti Powellové a Woodovi. Bývalý předseda Sněmovny reprezentantů a hlasitý Trumpův podporovatel Newt Gingrich je na twitteru označil za "naprosto destruktivní" a vyzýval konzervativní voliče v Georgii k účasti v hlasování. Republikánský kongresman Dan Crenshaw Wooda nazval podvodníkem a důrazně vyzval lidi, aby v lednu hlasovali.

To, že někteří voliči by po vývoji z posledních týdnů mohli být rezignovaní, naznačilo víkendové setkání šéfky republikánské strany Ronny McDanielové s obyvateli Georgie. Jedna žena si po jejím projevu stěžovala, že "už je to rozhodnuté". "Není to rozhodnuté, to je klíčové," reagovala McDanielová. Ale volička jí ihned skočila do řeči se slovy: "Jak to víte?"

Dva mrtví a čtyři zranění po střelbě v nákupním centru v USA

26.10.2021 07:57 Dva mrtví a čtyři zranění po střelbě v nákupním centru v USA Aktualizovali jsme v čele o informaci…

MONITOR: Japonci slaví, Rusové míří do lockdownu. Prestižní deník naznačil…

26.10.2021 00:01 Po téměř dvou letech pandemie jsme se mnohé naučili, například jak se koronavirus přenáší, jak…

Biden podepsal příkaz, jenž umožní od 8. listopadu cesty z Evropy do USA

25.10.2021 21:50 Americký prezident Joe Biden dnes podepsal příkaz, kterým od 8. listopadu zrušil omezení cest do…

Biden tráví mimo Bílý dům více času než Trump

24.10.2021 10:34 Z prvních 276 dní ve funkci amerického prezidenta strávil Joe Biden 108 úplně nebo částečně v…

Před 90 lety spadla klec nad mafiánem Alem Caponem

23.10.2021 07:25 Před 90 lety, 24. října 1931, spadla klec nad jedním z nejznámějších amerických gangsterů všech dob…

Biden v telefonickém rozhovoru s Macronem hovořil o evropské obraně

22.10.2021 21:15 Americký prezident Joe Biden dnes se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem telefonicky…

V USA uvažují o změně definice dokončeného očkování

22.10.2021 19:13 Spojené státy by mohly aktualizovat definici plného očkování proti covidu-19. Řekla to dnes…

Spojené státy by při čínském útoku bránily Tchaj-wan

22.10.2021 08:34 Spojené státy by v případě čínského útoku bránily Tchaj-wan, uvedl dnes americký prezident Joe…

USA darovaly chudším zemím zatím 200 milionů dávek vakcín

21.10.2021 11:53 Spojené státy dosud darovaly více než stovce zemí 200 milionů dávek vakcín proti covidu-19. S…

Zemřel exministr zahraničí USA Colin Powell

18.10.2021 15:59 Ve věku 84 let dnes ráno zemřel Colin Powell, bývalý republikánský ministr zahraničí USA. Příčinou…

Související:

Právě se děje

reklama