Resortu vnitra bude v USA poprvé šéfovat zástupkyně domorodých obyvatel

Senát schválil nominaci Deb Haalandové na post ministryně vnitra. Je tomu tak poprvé v historii, kdy v řadách federální vlády usedne zástupce původních obyvatel Ameriky. Kongresmanka si nakonec vysloužila podporu i čtyř republikánů za příslibu umírněnějšího postoje k těžebnímu průmyslu.

Deb Haalandová
doporučujeme

Deb Hallandová se dočkala finálního schválení Senátu na post šéfky resortu vnitra. Pro Spojené státy je to historický moment, neboť v křesle ministryně usedne zástupce domorodých obyvatel zcela poprvé. Na starosti bude mít mimo záležitostí původních obyvatel také správu federální půdy a přírodních zdrojů.

Právě postoj Haalandové k těžbě fosilních paliv byl trnem v oku většiny senátorů z republikánských řad, kteří se k její nominaci dlouho stavěli odmítavě. Dosavadní kongresmanka totiž patří k dlouholetým kritikům těžebního průmyslu ve Spojených státech.

Před zvolením do Kongresu se jako aktivistka zúčastnila na příklad protestu proti výstavbě ropovodu v Severní Dakotě. I proto se ocitla pod palbou kritiky několika republikánů, zejména těch ze západních států, kde těžba ropy, zemního plynu a uhlí představuje tahouna místních ekonomik.

Haalandová nakonec přislíbila, že k problematice těžby fosilních paliv a využívání federální půdy pro tyto účely bude přistupovat umírněněji a vyváženě. Na rozdíl od republikánů ale demokraté a domorodí obyvatelé jásají.

,,Vzhledem k dlouhodobým problémovým vztahům mezi federální vládou a domorodými kmeny je nástup kongresmanky Haalandové na pozici ministryně vnitra nesmírně důležitým okamžikem pro Ameriku,“ komentoval výsledek slyšení lídr senátní většiny, demokrat Chuck Schumer. 

Dle ředitelky nezávislé organizace Pueblo Action Alliance Julie Bernalové tak členové kmene Pueblo doufají, že díky Haalandové by se vnitro mohlo více angažovat v problémech týkajících se půdy nebo vod v rezervacích včetně rozhodnutí Trumpovy administrativy o zpřístupnění posvátné půdy nedaleko kaňonu Chaco v Novém Mexiku těžařům. 

Haalandová bude rovněž zastávat důležitou roli ve snaze prosadit odvážné klimatické cíle prezidenta Bidena. Zvýšit by se tak měl na příklad podíl větrné a solární energie, činnost resortu by se mohla zaměřit i na rozšíření těžby minerálů potřebných pro zajištění postupného přechodu americké ekonomiky na čistou energii.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Trump řekl dárcům, že republikánům pomůže v roce 2022 získat Kongres

11.04.2021 10:05 Bývalý americký prezident Donald Trump chce pomoci republikánům ve volbách do Kongresu v roce 2022.…

Výroba Sputniku je stále nejasná. Brazilští experti musí na inspekci

10.04.2021 09:38 Zástupci brazilského úřadu pro zdravotnický dohled (Anvisa) se příští týden vydají do Ruska na…

Americká FDA nevidí příčinnost mezi krevními sraženinami a vakcínou od J&J

10.04.2021 08:41 Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) zatím nespatřuje příčinnost mezi vakcínu proti…

Biden představil návrh svého prvního rozpočtu

09.04.2021 19:45 Vláda amerického prezidenta Joea Bidena dnes představila návrh rozpočtu na rok 2022, který stvrzuje…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama