"Retrumplikáni" se nevzdávají. Většina republikánů stále podporuje Trumpa, ukázal průzkum

Většina republikánů se nadále domnívá, že americký prezident Donald Trump udělal správně, když se snažil zvrátit svou prohru v listopadových volbách. Nesvaluje na něj rovněž vinu za nepokoje v sídle Kongresu z minulého týdne a chce, aby byl stranickým kandidátem na prezidenta v roce 2024.

Donald Trump

Vyplývá to z průzkumu společnosti Ipsos zveřejněném serverem Axios, který rovněž poukazuje na tvořící se trhlinu uvnitř strany mezi horlivými zastánci Trumpa a "tradičními" republikány. Pro zastánce Trumpa v rámci Republikánské strany vznikl hanlivý termín "retrumplikáni".

V průzkumu se 36 procent republikánů označilo za podporovatele Donalda Trumpa a 56 procent z nich pak za tradiční republikány. Jen procento Trumpových podporovatelů se přitom domnívá, že by měl být prezident odvolán z funkce, a 96 procent z nich tvrdí, že působení kontroverzního miliardáře v politice bylo pro stranu prospěšné. Mezi tradičními republikány podporuje snahy o Trumpovo odvolání čtvrtina dotazovaných, v názoru na jeho přínos straně jsou rozděleni zhruba na poloviny.

Prezidentovi příznivci pak také dvakrát více než tradiční republikáni podporují Trumpovu kandidaturu ve volbách za čtyři roky a stejnou měrou se více zastávají protestujících, kteří napadli minulý týden sídlo Kongresu.

Průzkum podle Axios ukazuje, že Trump by v nynější situaci skutečně měl šanci usilovat o další prezidentský mandát a měl by i šanci na výhru. V tom se mu momentálně snaží zabránit demokraté, kteří na něj podali ve středu ústavní žalobu za podněcování ke vzpouře kvůli jeho roli v nepokojích v Kapitolu, při nichž přišlo o život pět lidí. Senát, který bude žalobu posuzovat, by totiž mohl Trumpovi zakázat usilovat do budoucna o veřejný úřad.

Šetření však podle serveru poukazuje na to, že rodící se snahy některých republikánských lídrů o zbavení strany Trumpova vlivu stále čelí zásadním rizikům, ačkoliv se pro ně otevírá větší prostor než v posledních letech. Například senátor Mitch McConnell, jež se po Trumpově odchodu z funkce stane nejmocnějším republikánem ve Washingtonu, nyní podle médií zvažuje, že ústavní žalobu podpoří. Jeho cílem je přitom zřejmě právě snaha ukončit ve straně Trumpovu nadvládu.

Prezidentovi zastánci mezi republikány však podle šetření stále tvoří dostatečně velkou a soudržnou skupinu na to, aby mohli ovlivnit průběh primárních voleb do zásadních postů ve Washingtonu. Trump a jeho synové přitom už svým spolustraníkům z Kongresu otevřeně hrozili, že pokud nepodpoří prezidentovi snahy o zvrácení výsledku voleb, postaví proti nim v primárkách protikandidáty s podporou vlivného odcházejícího prezidenta.

Republikáni jako McConnell si zároveň nemohou dovolit Trumpovy příznivce zcela znepřátelit do té míry, že by se s jeho stranou zcela přestali identifikovat. To by totiž republikány významně oslabilo na státní i federální úrovni.

"Monopol, který měl Trump nad republikánskou základnou v posledních čtyřech letech, je o něco více roztřepený, než byl kdykoliv v nedávné době," řekl viceprezident Ipsos pro styky s veřejností Chris Jackson. "Znatelná část (strany) si nutně nemyslí, že by v jejich budoucnosti musel figurovat Donald Trump. Velkou otázkou je, zda je hodnotnější mít malou, ale oddanou základnu, nebo velkou, nicméně méně oddanou základnu?" dodal.

Biden tráví mimo Bílý dům více času než Trump

24.10.2021 10:34 Z prvních 276 dní ve funkci amerického prezidenta strávil Joe Biden 108 úplně nebo částečně v…

Před 90 lety spadla klec nad mafiánem Alem Caponem

23.10.2021 07:25 Před 90 lety, 24. října 1931, spadla klec nad jedním z nejznámějších amerických gangsterů všech dob…

Biden v telefonickém rozhovoru s Macronem hovořil o evropské obraně

22.10.2021 21:15 Americký prezident Joe Biden dnes se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem telefonicky…

V USA uvažují o změně definice dokončeného očkování

22.10.2021 19:13 Spojené státy by mohly aktualizovat definici plného očkování proti covidu-19. Řekla to dnes…

Spojené státy by při čínském útoku bránily Tchaj-wan

22.10.2021 08:34 Spojené státy by v případě čínského útoku bránily Tchaj-wan, uvedl dnes americký prezident Joe…

USA darovaly chudším zemím zatím 200 milionů dávek vakcín

21.10.2021 11:53 Spojené státy dosud darovaly více než stovce zemí 200 milionů dávek vakcín proti covidu-19. S…

Zemřel exministr zahraničí USA Colin Powell

18.10.2021 15:59 Ve věku 84 let dnes ráno zemřel Colin Powell, bývalý republikánský ministr zahraničí USA. Příčinou…

Exprezident Clinton opustil nemocnici, byl v ní od úterý

17.10.2021 17:44 Bývalý americký prezident Bill Clinton dnes opustil nemocnici v Kalifornii, kde byl od úterý…

USA umožní od listopadu vstup i turistům s vakcínou schválenou WHO

16.10.2021 21:00 Spojené státy umožní od 8. listopadu vstup na své území i turistům, kteří jsou naočkovaní proti…

NÁZOR: Připravme se na velkou dluhovou krizi, nabádá analytik

16.10.2021 00:01 Je opět populární odepisovat Mezinárodní měnový fond (MMF) jako dávno přežitou a neužitečnou…

Související:

Právě se děje

reklama