Revolucionář Zapata jako gay? Kvůli obrazu se v Mexiku strhly potyčky

Protesty zemědělců i potyčky s urážkami homosexuálů vyvolal před Palácem výtvarných umění v mexické metropoli tento týden jeden z obrazů na výstavě ke 100. výročí zavraždění mexického revolucionáře Emiliana Zapaty.

Přidejte svůj názor

Manuel López Obrador
doporučujeme

Lídr rolnického povstání, považovaný za národního hrdinu, je na něm zobrazen jako nahý muž v ženských lodičkách, jak sedí na koni. Ministerstvo kultury dnes odmítlo volání po stažení obrazu z výstavy a prezident Andrés Manuel López Obrador už dříve uvedl, že odstranění obrazu z výstavy by byla cenzura.

Obraz někdejšího revolucionáře vyvolal s trochou nadsázky "revoluci". Před budovou, kde je vystaven, se v úterý podle serveru BBC Mundo strhly potyčky. Někteří z těch, kteří považují zobrazení Zapaty jako homosexuála za nedostatek respektu, křičeli na zastánce obrazu urážky a volali, že má být obraz spálen. Také do budovy vnikla skupina lidí s červenými vlajkami a vchod na výstavu blokovali. Ve středu se před Palácem výtvarných umění konala demonstrace za práva homosexuálů.

Na obraze, nazvaném Revoluce, sedí muž s knírkem v klobouku na koni, který má ztopořený penis. Muž má kolem nahého těla vlající pásku v barvách mexické vlajky a na nohou ženské lodičky s podpatky ve tvaru pistole.

"Ať si malíř svobodně maluje penisy koní či oslů, ale ať neútočí na postavu Zapaty," citoval server BBC Mundo šéfa zemědělského odborového svazu Álvara Lópeze Ríose. Také na sociálních sítích se vzedmula vlna kritiky. "Zapata je mexická ikona, měla by se ctít jeho pověst," napsal jeden z uživatelů twitteru. "Je to oportunistické a urážlivé," uvedl jiný.

"Jak by se líbilo tomuto člověku, kdyby takto očernili jeho dědečka?" namítl revolucionářův vnuk Jorge Zapata González a dodal, že podá stížnost se žádostí o stažení obrazu z výstavy.

Autor obrazu Fabián Cháirez serveru BBC Mundo řekl, že takovou reakci nečekal. Obraz přitom namaloval už v roce 2014 a vystavován byl už vícekrát, nikdy se mu ale nedostalo takové mediální pozornosti, ani kritiky. "Myslel jsem, že některá témata jsou už překonaná a že už jsme se zbavili machismu, misogynie i homofobie," dodal.

Cháirez ztvárnil kontroverzně už více postav, včetně náboženských, žádný jiný jeho obraz ale nevyvolal takovou reakci. Podle politologa Genara Lozana je to tím, že mnozí mexičtí hrdinové jsou "nedotknutelní", stejně jako vlastenecké symboly. Skandál způsobil podle něj malíř tím, že bojovníka Zapatu ztvárnil "zženštile".

Ve vztahu k homosexuálům je mexická společnost rozdělená. Například sňatky osob téhož pohlaví umožňuje zhruba polovina států této federace. Návrh zákona, který by je povolil na národní úrovni, parlament před několika lety zamítl.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Demokraté v Senátu bojují za odvolání Trumpa

22.01.2020 19:27 V Senátu amerického Kongresu dnes začala další fáze soudní žaloby proti prezidentu Donaldu Trumpovi…

V New Yorku vypukl soud s producentem Weinsteinem, hrozí mu doživotí

22.01.2020 18:42 Aktualizováno Soud na newyorském Manhattanu dnes začal projednávat ostře sledovanou kauzu hollywoodského…

Guaidó naléhá na Evropu, Venezuela potřebuje podporu

22.01.2020 18:32 Venezuela potřebuje podporu evropských zemí, aby se zbavila současné diktatury ožebračující…

Trumpovu inauguraci doprovázely finanční machinace? Stát Washington podal…

22.01.2020 17:17 Washingtonská prokuratura obvinila inaugurační výbor, který v roce 2017 organizoval nástup Donalda…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama