Rezignoval jeden z šéfů NASA, týden před ostře sledovaným startem Crew Dragon

Vedoucí pro vesmírné lety s lidskou posádkou amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) Doug Loverro rezignoval na svou funkci jen týden před bedlivě očekávaným startem, při němž mají vyletět poprvé od roku 2011 do vesmíru američtí astronauti z americké půdy v americké kosmické lodi.

Přidejte svůj názor

NASA
doporučujeme

Napsala to v noci na dnešek agentura Reuters s odkazem na vnitřní dokument, který vedení agentury rozeslalo zaměstnancům. NASA záležitost zatím nekomentovala.

Loverro rezignoval k 18. květnu, ve funkci tak strávil méně než rok. Jeho cílem bylo splnit zadání amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby NASA dostala do roku 2024 znovu na povrch Měsíce lidskou posádku.

V e-mailu zaslaném kolegům Loverro napsal, že odchází kvůli svému osobnímu jednání. Podrobnosti neuvedl, pouze zmínil neupřesněné riziko, které na sebe vzal, aby splnil Trumpem určený termín. "Nyní je s odstupem času jasné, že jsem v této volbě udělal chybu, za níž musím já sám nést následky," uvedl bez dalšího vysvětlení.

Loverro však serveru Axios řekl, že jeho rezignace nijak nesouvisí s napjatě očekávaným startem s lidskou posádkou naplánovaným na příští týden. "Stoprocentně věřím v úspěch téhle mise," prohlásil.

Z Kennedyho vesmírného centra na Floridě má 27. května odstartovat raketa Falcon 9 společnosti SpaceX miliardáře Elona Muska, jež ponese loď Crew Dragon se dvěma astronauty. Cílem mise je dopravit posádku na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS). Půjde o první pilotovaný let amerických astronautů z území USA od ukončení programu raketoplánů. Od roku 2011 do jsou jediným dopravním prostředkem pro cestu na ISS ruské lodi Sojuz.

Trump v roce 2017 jako první prezident od roku 1972 nařídil uskutečnit pilotovanou misi s cílem přistát na povrchu Měsíce. Mise Artemis by měla na přirozenou družici země dopravit první ženu a dalšího astronauta do čtyř let.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Koronavirové uzávěry způsobily boom ve vzdělávání dospělých

04.06.2020 10:13 Peggy Deanová ze svého domova v oregonském Portlandu nahrává krátká pětiminutová videa věnovaná…

George Floyd měl koronavirus, v těle našli i drogy

04.06.2020 09:32 Z konečných výsledků pitvy černocha George Floyda, který před několika dny zemřel po tvrdém zásahu…

Exministr obrany obvinil Trumpa, že Američany rozděluje

04.06.2020 08:45 Bývalý americký ministr obrany James Mattis kritizuje prezidenta Donalda Trumpa za to, že se prý…

Brazílie hlásí rekordní počet mrtvých s covidem-19

04.06.2020 08:37 Brazílie druhý den v řadě zaznamenala rekordní počet mrtvých s covidem-19. Zemřelo dalších 1349…

Související:

Právě se děje

Další zprávy