"Rozděl a zesměšni." Osvobození Trumpa prohloubí příkopy mezi Američany, píše tisk

Osvobození amerického prezidenta Donalda Trumpa na závěr procesu ústavní žaloby v Kongresu USA prohloubí příkopy v americké společnosti, uvádějí dnes některá zahraniční média. Spolu s ostudou, jakou pro demokraty znamenají problémy při sčítání hlasů pro uchazeče o prezidentskou kandidaturu na stranických shromážděních v Iowě, jde sice pro Trumpa o skvělou zprávu, jeho éru však impeachment jednou pro vždy poznamená. Komentátoři si také všímají gesta republikána Mitta Romneyho, který se stal vůbec prvním senátorem, který se "trhl" od své strany a podpořil návrh na prezidentovo odvolání z funkce.

Impeachment od Donald Trump
doporučujeme

"Trumpova krátká, ale nepřehlédnutelní politická kariéra je založená na principu ´rozděl a zesměšni´", píše na svých internetových stránkách britský list The Guardian. Jeho osvobození v procesu ústavní žaloby prohloubí propast mezi Američany, která je největší od války ve Vietnamu a možná i od občanské války v 60. letech 19. století.

Osvobození se pro Trumpa stane dalším nástrojem k polarizování země a k podněcování jeho voličské základny, myslí si The Guardian. Trumpovi republikáni i demokraté nyní listopadové prezidentské volby považují za boj mezi dobrem a zlem, kdy vidina možné prohry je důvodem k panice.

Podle The Times tento týden Trumpova éra dosáhla zenitu. "Ještě nikdy se americký prezident nemusel bránit impeachmentu a zároveň bojovat o znovuzvolení," uvádí list. Trump, pro něhož je politika válkou vedenou jinými prostředky, podle deníku nikdy nebyl v lepší pozici. V řadách demokratů panuje chaos a nejsou schopni zorganizovat hlasování v Iowě pro méně než 200.000 lidí, na které měli čtyři roky na přípravu. Navíc jsou rozděleni do frakcí, kdežto republikáni stojí v šiku za Trumpem, tvrdí The Times. "Zdá se, že za tuto úpornou snahu neustoupit ani o píď, bude v listopadu odměněn druhým funkčním obdobím," předpovídá The Times.

Verdikt senátorů, kteří díky republikánské většině v horní komoře odmítli oba body ústavní žaloby, švýcarský deník Neue Zürcher Zeitung označuje za "trumf" šéfa Bílého domu. Proces mu nijak neuškodil a příští měsíce ukážou, zda mu dokonce neprospěl.

Britská zpravodajská stanice BBC ovšem na svých internetových stránkách poznamenává, že uzavření kapitoly "impeachment" nemusí znamenat konec prezidentových problémů. Není totiž jasné, zda se neobjeví další odhalení podobné tomu, které vedlo k právě skončenému procesu ústavní žaloby.

Demokraté obvinili Trumpa mimo jiné z toho, že se snažil nátlakem přinutit Ukrajinu, aby mu před letošními prezidentskými volbami pomohla získat kompromitující informace o jeho možném rivalovi Josephu Bidenovi.

Podle německého deníku Frankfurter Allgemeine Zeitung se Mitt Romney zapíše do učebnic dějepisu svým projevem, v němž odůvodnil, proč podpoří demokraty ve snaze Trumpa sesadit. List neúspěšnému kandidátovi z prezidentských voleb v roce 2012 věnoval článek nazvaný "Romneyho čest, Trumpův vztek".

Polský list Gazeta Wyborcza k tomu píše, že se předem vědělo, že Trump bude zbaven viny, ale Romneyho hlas oslabil prezidentovo tvrzení, že impeachment je jen politickým útokem ze strany demokratů.

Švédský list Dagens Nyheter míní, že americký Senát svoji kontrolní roli ve vztahu k výkonné moci nevzal vážně, a označuje to za skličující.

Neue Zürcher Zeitung se obává, že Trumpovo osvobození je "osudovým precedentem pro budoucnost". Potvrzuje přesvědčení prezidenta, kterému podle všeho chybí respekt k demokratickým zvyklostem a ke kontrolní funkci institucí, že si může dovolit vše. Znamená to také pobídku pro budoucí obyvatele Bílého domu, aby zneužívali svou moc, píše švýcarský list.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Hainesovou potvrdil Senát USA jako šéfku tajných služeb

21.01.2021 06:12 Americký Senát ve středu večer místního času potvrdil Avril Hainesovou na pozici ředitelky tajných…

Biden nařídil návrat USA k pařížské klimatické dohodě

21.01.2021 06:03 Nový prezident USA Joe Biden dnes nařídil jen několik hodin po vstupu do funkce návrat Spojených…

Nejhorší prezident v dějinách země. Historik hodnotí Trumpa a nebere si…

21.01.2021 00:01 NÁZOR - Výzvou a příležitostí zároveň je pro Joe Bidena to, že nastupuje do úřadu po nejhorším…

Biden odpřisáhl a stal se 46. prezidentem USA, zemi chce sjednotit

20.01.2021 22:05 Spojené státy mají nového prezidenta Joea Bidena, který dnes krátce před polednem místního času…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama