Rozpolcené USA. S osvobozením Trumpa nesouhlasí 43 procent Američanů

Se středečním rozhodnutím Senátu amerického Kongresu zbavit prezidenta Donalda Trumpa obvinění v procesu ústavní žaloby souhlasí 43 procent Američanů. Rozhodnutí naopak nepodporuje 41 procent občanů. Vyplývá to z průzkumu veřejného mínění, který uskutečnila společnost Ipsos pro agenturu Reuters.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Donald Trump
doporučujeme

Reuters k průzkumu poznamenal, že Američané jsou rovnoměrně rozděleni, převážně podle stranických preferencí, v názoru na rozhodnutí Senátu ovládaném republikány v procesu takzvaného impeachmentu.

Třiačtyřicet procent respondentů podporuje rozhodnutí Senátu ponechat Trumpa v úřadě. Jedenačtyřicet procent jich se zproštěním viny nesouhlasí a 17 procent dotázaných nemělo jasný názor.

Zároveň ale 48 procent lidí uvedlo, že Trump se pravděpodobně dopustil skutků, z nichž byl obviněn, ale Senát ho ochránil. Naopak 39 procent amerických voličů se domnívá, že Trump je pravděpodobně nevinen, a Senát tak učinil své rozhodnutí po právu.

Někteří respondenti mají pocit, že i když se Trump dopustil něčeho špatného, neposkytuje to ještě dostatečné oprávnění pro jeho odstranění z úřadu, vyplývá podle Reuters z výsledků průzkumu.

Ústavní žalobu spustili demokraté ze Sněmovny reprezentantů. Trumpa obviňovali mimo jiné z toho, že se snažil nátlakem přinutit Ukrajinu, aby mu před letošními prezidentskými volbami pomohla získat kompromitující informace o jeho velkém rivalovi Johnu Bidenovi.

Společnost Ipsos se dotazovala 1006 dospělých poté, co stočlenný Senát ve středu hlasoval v poměru 52 ku 48 hlasů pro zbavení obvinění v ukrajinské kauze a 53 ku 47 hlasů odmítlo vinu také v druhém článku žaloby, který se týkal obstrukcí vůči Kongresu USA.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Firma chce vyzvednout z vraku Titaniku slavný telegrafický přístroj

21.02.2020 18:59 Firma, která má jako jediná právo spravovat předměty pocházející z vraku potopeného parníku Titanic…

Konec války v Afghánistánu. Tálibán a USA podepíšou mírovou dohodu

21.02.2020 15:34 Aktualizováno Afghánské radikální hnutí Tálibán podepíše 29. února před mezinárodními pozorovateli v katarské…

Rusko chce Trumpovi opět pomoci ve volbách. Tajné služby USA důrazně varují

21.02.2020 11:55 Aktualizováno Americké tajné služby varovaly členy Sněmovny reprezentantů, že Rusko se vměšuje i do aktuální…

První test před etnicky různorodými voliči. Primárky demokratů se…

21.02.2020 11:01 Souboj amerických demokratů o možnost postavit se v listopadových volbách republikánskému…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama