Rus Nikulin stane před soudem v USA. Údajný hacker je duševně zdráv, tvrdí psychiatři

Rus Jevgenij Nikulin, kterého americká prokuratura viní z hackerských útoků, byl uznán příčetným, a tak může stanout před soudem. Uvedl to ruský internetový list Gazeta.ru. Do Spojených států byl Nikulin předloni vydán z Česka. Podle webu soudu v San Francisku se ve středu mělo konat přípravné jednání před procesem, který má začít výběrem poroty 9. března.

Jevgenij  Nikulin
doporučujeme

"Nikulin tak nemůže počítat s přepravou do Ruska kvůli zdravotnímu stavu a má brzy stanout před soudem," napsal deník. Připomněl, že loni v prosinci Nikulina odeslali do nemocnice na psychiatrické vyšetření.

Posudek shledal, že Nikulin je duševně zdráv. Obhajoba má prý ještě možnost za pomoci soukromých psychiatrů namítat, že Nikulin je nepříčetný a není schopen hájit své zájmy. Pokud by se to povedlo, bylo by možné žádat o vydání do Ruska. Nebo Rus stane před soudem, před kterým se buď pokusí dokázat svou nevinu, anebo přistoupí na dohodu s prokuraturou, což je v USA běžná praxe.

Deník připomněl, že Nikulina zadrželi v říjnu 2016 v Praze na americkou žádost. Český soud pak souhlasil s vydáním do USA, i když o vydání svého občana současně s Američany požádalo i Rusko. Do Spojených států byl vydán předloni v březnu. Nikulin po svém příletu do USA u soudu v San Francisku zopakoval, že se cítí nevinen.

Nikulin se podle amerických vyšetřovatelů dopustil hackerských útoků na sociální sítě LinkedIn a Formspring a na webové úložiště Dropbox. Bude-li shledán vinným, hrozí mu až 30 let vězení a pokuta ve výši milionu dolarů.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vakcína Johnson & Johnson je podle americké analýzy bezpečná a účinná

24.02.2021 17:05 Vakcína proti koronaviru od americké farmaceutické firmy Johnson & Johnson je podle amerických…

USA chtějí křeslo v Radě OSN pro lidská práva

24.02.2021 11:17 Spojené státy budou usilovat o křeslo v Radě OSN pro lidská práva (UNHRC) pro období mezi lety 2022…

FAA nařídil po incidentu v Denveru okamžitou kontrolu vybraných Boeingů 777

24.02.2021 11:05 Americký Federální úřad pro letectví (FAA) nařídil okamžitou kontrolu letadel Boeing 777-200 se…

Při nepokojích ve věznicích v Ekvádoru zemřelo 75 vězňů

24.02.2021 10:31 Při úterních nepokojích ve třech věznicích v Ekvádoru zemřelo 75 lidí a na dvě desítky dalších osob…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama