Rusko chce Trumpovi opět pomoci ve volbách. Tajné služby USA důrazně varují

Americké tajné služby varovaly členy Sněmovny reprezentantů, že Rusko se vměšuje i do aktuální předvolební kampaně, aby dopomohlo k vítězství současnému prezidentovi Donaldu Trumpovi.

Přidejte svůj názor 37 komentářů

Donald Trump
doporučujeme

Varování podle listu The Washington Post (WP) či stanice CNN zaznělo minulý týden na uzavřeném jednání výboru Sněmovny pro zpravodajské služby. Ze zpráv nebylo jasné, v čem údajné nové ruské zásahy spočívají, či zda rozvědky kongresmany seznámily s konkrétními příklady.

Mluvčí sněmovního výboru potvrdil pouze to, že se na zmiňované schůzce jednalo o "integritě" letošních prezidentských voleb. Podle zdrojů amerických médií její konání pobouřilo šéfa Bílého domu, přičemž terčem Trumpova rozhořčení se stal úřadující šéf tajných služeb (DNI) Joseph Maguire. Prezident ve středu oznámil, že Maguira nahradí současný americký velvyslanec v Berlíně a Trumpův oddaný spojenec Richard Grenell.

Podle The New York Times si prezident stěžoval, že opoziční demokratičtí kongresmani by mohli novou informaci použít proti němu. Vyšetřování ruských snah ovlivnit poslední americké volby komplikovalo Trumpovi první dva roky působení v Bílém domě. Vyšetřovatelé v čele s Robertem Muellerem sice neprokázali zločinné spiknutí mezi Trumpovou kampaní a Moskvou, dospěli však k závěru, že Rusové "plošně a systematicky" zasahovali do veřejné debaty v USA s cílem vytvářet chaos a podpořit Trumpovy šance na vítězství.

Ruská vláda veškerá obvinění od počátku odmítá a po nových zjištěních svůj postoj zopakovala. "Jsou to další paranoidní zprávy... S pravdou nemají nic společného," řekl dnes reportérům mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov.

Loňská závěrečná zpráva zvláštního vyšetřovatele Muellera však dokumentuje akce ruských tajných služeb na sociálních sítích, jakož i krádež citlivých e-mailů Demokratické strany, jejichž obsah se v létě roku 2016 dostal do médií.

"Ačkoli představitelé tajných služeb i předtím říkali zákonodárcům, že ruská informační kampaň neskončila, brífink z minulého týdne zahrnoval informaci, která se zdála být nová: Rusko má v plánu kromě (listopadové) prezidentské volby ovlivnit i demokratické primárky," napsal NYT.

Jaké poznatky zpravodajci mají a jaké důkazy svých tvrzení kongresmanům předložili, ovšem není jasné. Stanovisko rozvědek prezentovala poradkyně končícího DNI Shelby Piersonová, která podle informací agentury AP mluvila o snaze Moskvy "rozdmýchávat neshody" mezi americkými voliči.

Prezident Trump dlouhodobě zpochybňuje závěry vyšetřovatelů k dění před poslední prezidentskou volbou a nyní podle médií chtěl zabránit tomu, aby tajné služby o svých zjištěních členy Sněmovny reprezentantů informovaly. "Pokud jsou zprávy pravdivé a prezident do toho zasahuje, opět ohrožuje naše snahy zastavit vměšování ze zahraničí," uvedl v reakci na informace šéf sněmovního výboru pro zpravodajské služby Adam Schiff.

K informacím z tisku se vyjádřili také uchazeči o demokratickou nominaci do boje o Bílý dům. Bývalý viceprezident USA Joe Biden v reakci na zprávy amerických médií uvedl, že není "vůbec překvapený". Podle senátorky Elizabeth Warrenové Trump trhá na cáry "integritu" americké demokracie. "Poté, co byli členové Kongresu o této hrozbě informováni, vyhodil Trump šéfa tajných služeb," uvedla Warrenová.

Maguire byl nicméně na postu DNI pouze dočasně, protože jeho jmenování nepotvrdil Senát. Úřadujícím šéfem tajných služeb mohl zůstat jen do 12. března a podle zdrojů deníku WP mu brífink v Kongresu sebral naději na to, že by jeho působení někdy skončilo plnohodnotným jmenováním. Naopak NYT dva nejmenovaní vládní činitelé řekli, že výměna v čele úřadu dohlížejícího na 17 civilních a vojenských zpravodajských agentur se schůzkou z minulého čtvrtka nesouvisí.

Loading...
Vstupte do diskuze (37)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Epidemie covid-19 za vrcholem? Stát New York hlásí pokles v počtu…

05.04.2020 18:13 V americkém státě New York podlehlo nemoci covid-19 za sobotu 594 lidí, což je méně, než za…

Povinné roušky? USA by si měly vzít příklad z Česka, soudí bývalý diplomat

05.04.2020 15:09 Zatímco Spojenými státy v posledních dnech hýbe debata o přínosech a nevýhodách plošného nošení…

Trump řekl lídrům amerických soutěží, že doufá v brzký restart

05.04.2020 11:09 Americký prezident Donald Trump řekl během sobotní telekonference lídrům nejvýznamnějších…

Trump: USA čekají nejtěžší týdny, mnoho lidí zemře

05.04.2020 09:23 Aktualizováno Spojené státy čekají nejtěžší týdny, během nichž přijde mnoho lidí o život. Podle agentury Reuters…

Související:

Právě se děje

Další zprávy