Rusko hromuje: Opozice v Bolívii provedla řízený puč

Ruské ministerstvo zahraničí dnes kritizovalo opozici v Bolívii za to, že podle něj smetla snahu tamního socialistického prezidenta Eva Moralese řešit krizi v zemi dialogem, a "řízeným převratem" ho donutila k demisi. Informovala o tom agentura TASS.

Nepokoje v Bolívii pokračují, venezuelské velvyslanectví obsazeno (10.-11. listopadu 2019).
doporučujeme

K ukončení násilí v ulicích vyzval v noci generální tajemník OSN António Guterres.

Ruské ministerstvo zahraničí v prohlášení vyjádřilo nad událostmi v Bolívii hluboké znepokojení a vyzvalo všechny politické síly, aby projevily zdravý rozum a jednaly zodpovědně.

K zodpovědnosti dnes vyzvala všechny Bolivijce i šéfka diplomacie EU Federica Mogheriniová, podle níž by všechny strany konfliktu měly umožnit klidné uspořádání nových voleb.

Předchozí prezidentské volby z 20. října zažehly v Bolívii nepokoje, při nichž se tři týdny střetávali Moralesovi příznivci a odpůrci. Volby vyhrál podle volebního soudu už v prvním kole Morales, podle opozice i Organizace amerických států (OAS) ale soud volby zmanipuloval tak, aby se nemuselo konat druhé kolo. OAS v neděli vyzvala k novým volbám, což Morales slíbil udělat. Opozice a velení armády i policie ho ale vyzvaly k demisi s tím, že tak uklidní protesty. Morales demisi podal, ale nepokoje pokračují.

Za puč proti Moralesovi poslední vývoj označily mimo jiné levicové vlády Mexika, Nikaraguy, Kuby a Venezuely i nově zvolený argentinský levicový prezident Alberto Fernández či brazilský exprezident Luiz Inácio Lula da Silva.

Současný brazilský prezident Jair Bolsonaro, který patří ke krajní pravici, připsal Moralesovu demisi volebním podvodům. Další země regionu, mimo jiné Chile a Peru, vyjádřily kvůli nepokojům a ústavní krizi v Bolívii znepokojení. Země tak nyní de facto nemá hlavu státu.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Průlom v případu Floyd? Záběry ukázaly, jak probíhal zásah policie

09.07.2020 19:19 Čtyři policisté vyjeli 25. května před obchod v Minneapolis, kde zadrželi George Floyda,…

"Sociopat, který na vysoké škole podváděl." CNN zveřejnila útržky z knihy…

09.07.2020 19:06 Aktualizováno Kniha, kterou napsala neteř amerického prezidenta Donalda Trumpa, vyjde pod názvem Too Much and…

Prokuratura má právo na Trumpovy finanční záznamy, rozhodl Nejvyšší soud

09.07.2020 18:09 Aktualizováno Nejvyšší soud Spojených států dnes rozhodl, že newyorská prokuratura má právo dostat finanční…

CDC po Trumpově kritice nebude měnit doporučení k otvírání škol

09.07.2020 17:10 Doporučení amerického Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) ohledně návratu žáků do…

Související:

Právě se děje

Další zprávy