Rusové sledují náš satelit, tvrdí americké vesmírné síly

Dvojice ruských satelitů na oběžné dráze kolem Země sleduje americkou špionážní družici. Podle magazínu Time to prohlásil americký generál John Raymond, který stojí v čele nově zformovaných vesmírných sil (Space Force). Ruské aparáty se čas od času přiblíží k americké družici na vzdálenost menší než 160 kilometrů.

Přidejte svůj názor 38 komentářů

Ilustrační foto
doporučujeme

"Takové chování hodnotíme jako neobvyklé a znepokojující," řekl Raymond. "Hrozí, že v kosmu vzniknou nebezpečné situace," uvedl. Generál dodal, že Spojené státy diplomatickou cestou vyjádřily Moskvě své znepokojení.

Podle Time je to poprvé, kdy armáda USA veřejně oznámila, že americký satelit čelí nebezpečné situaci vyvolané jinou zemí. Podobné vzdušné či námořní střety, nejčastěji ve spojitosti s ruskými letadly či loděmi, ale pravidelně hlásí americké letectvo a námořnictvo.

Pentagon, Bílý dům i zastánci vlády v Kongesu USA nynější incident považují za důkaz toho, že vesmírné síly Spojené státy potřebují. Jejich vytvoření schválil Kongres loni v prosinci, prezident Donald Trump pak příslušný zákon obratem podepsal.

Úkolem vesmírných sil je organizovat operace ve vesmíru, urychlit technický pokrok a nalézt efektivnější způsoby obrany amerických zařízení ve vesmíru, včetně rozsáhlého uskupení družic, které slouží americkým silám k navigaci, spojení a průzkumu. Podle AP Trumpova administrativa reagovala na rostoucí obavy, že by Čína a Rusko mohly rušit, ochromit či dokonce ničit americké družice.

Loading...
Vstupte do diskuze (38)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Firma chce vyzvednout z vraku Titaniku slavný telegrafický přístroj

21.02.2020 18:59 Firma, která má jako jediná právo spravovat předměty pocházející z vraku potopeného parníku Titanic…

Konec války v Afghánistánu. Tálibán a USA podepíšou mírovou dohodu

21.02.2020 15:34 Aktualizováno Afghánské radikální hnutí Tálibán podepíše 29. února před mezinárodními pozorovateli v katarské…

Rusko chce Trumpovi opět pomoci ve volbách. Tajné služby USA důrazně varují

21.02.2020 11:55 Aktualizováno Americké tajné služby varovaly členy Sněmovny reprezentantů, že Rusko se vměšuje i do aktuální…

První test před etnicky různorodými voliči. Primárky demokratů se…

21.02.2020 11:01 Souboj amerických demokratů o možnost postavit se v listopadových volbách republikánskému…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama