S novým rozmachem epidemie v USA ožívají spory kolem nošení roušek

Spojené státy zažívají novou vlnu epidemie covidu-19 a s ní také nové kolo vyhrocených sporů kolem pravidel o nošení roušek na veřejných místech, ačkoli odborníci tento postup považují za účinný nástroj v boji proti nákaze.

V USA je povinné zakrývání obličeje od počátku pandemie jednou z front "kulturních válek" a nyní se proti němu opět zvedá hlasitý odpor s příchodem nových nařízení, například v souvislosti se školami. I přes doporučení vydávaná na federální úrovni se pravděpodobně opatření znovu budou lišit stát od státu, okres od okresu nebo podnik od podniku.

Nová nařízení v posledních dnech zavádí lokální úřady, složky federální vlády nebo soukromé subjekty. Povinnost nosit roušky ve vnitřních veřejných prostorách obnovili v Los Angeles a St. Louis, zakrývání dýchacích cest je nově plošně nařízeno také v Bílém domě či na federálním ministerstvu vnitřní bezpečnosti. Dnes oznámilo stejný požadavek pro diváky sdružení divadel na slavné newyorské třídě Broadway.

Kroky zčásti reagují na rostoucí počty nákaz napříč USA, zlomovým momentem ovšem byla úterní aktualizace doporučení Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC). Podle nového znění jsou roušky v budovách žádoucí i u plně naočkovaných lidí, konkrétně v oblastech s "vysokým" a "značným" šířením koronaviru. Do jedné z těchto dvou kategorií podle posledních údajů CDC spadá na 70 procent amerických okresů. Vládní agentura zároveň vyzvala k plošnému nošení roušek ve školách.

Nařízení o nošení roušek ve vnitřních prostorách záhy obnovil stát Nevada nebo města Washington a Kansas City, zatímco podniky a školní okrsky rychle zvažovaly další postup. V okrese Broward na koronavirem silně zasažené Floridě se jednání místní školní rady zvrhlo v překřikování mezi členy panelu a odpůrci roušek z řad rodičů, napsala agentura AP. "Odmaskujte naše děti! Nechte je být dětmi," bouřil se jeden z otců.

Vyhrocenou atmosféru kolem roušek ilustruje také prohlášení ředitele úřadu pro veřejné zdraví v St. Louis Faisala Khana, který při úterním jednání okresního zastupitelstva podpořil místní preventivní opatření. "Nikdy jsem nebyl vystaven takovému rasistickému, xenofobnímu a výhrůžnému chování, jaké mě přivítalo na včerejší schůzi," napsal ve středu. "Bouřlivý dav", se kterým se při jednání setkal, podle něj zjevně tvořili příznivci bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa.

To by nebylo nijak překvapivé, neboť Trump a řada dalších představitelů Republikánské strany se dlouhodobě staví proti karanténním opatřením, včetně nošení roušek. Několik států s republikánskými guvernéry dokonce přijalo zákony, které zakazují místním orgánům roušky nařizovat.

Někteří republikáni a jejich spojenci v médiích zpochybňují přínos roušek a nejrůznější nařízení odmítají jako formu útlaku, už vůbec podle nich nedává smysl požadovat nošení roušek po plně naočkovaných lidech. Výhrady vůči novému kroku CDC nicméně nevyjadřuje jen tábor konzervativců, neboť agentura nezveřejnila data o výzkumu, o který úterní zpřísnění doporučení opřela. "Její oznámení nových doporučení bylo zároveň vágní a technické, a tím pádem těžko pochopitelné pro mnohé laiky," uvedl v komentáři list The New York Times.

Výsledkem je podle zpravodajského webu Axios ještě více nesystematický přístup USA k rouškám než při předchozích vlnách epidemie. "V obchodech s potravinami, pizzeriích, na bulvárech a v centrech měst napříč celou zemí se preventivní opatření dramaticky liší: Od žádných až po opakování 2020," shrnuje tento zdroj.

AP soudí, že Američané jsou z neustále se měnících protiepidemických opatření unavení a zmatení. Ozývají se při tom i zastánci těchto kroků, kteří vyjadřují frustraci nad chováním lidí s opačným přístupem. "Jsem velmi frustrovaná," řekla Lisa Beaudeanová z New Orleans, které je dnes znovu jedním z epicenter covidu-19 v USA. "Posledních 18 měsíců jsem dělala všechno, co dělat mám, ale nepřichází žádné následky pro ty, kteří nedělají, co mají," dodala.

Související

John Kirby, koordinátor strategické komunikace Národní bezpečnostní rady

Íránský útok na Izrael byl podle USA trapným neúspěchem

Masivní dronový a raketový útok Íránu na Izrael byl "velkolepým a trapným neúspěchem", uvedl v pondělí Bílý dům. S tímto prohlášením přišel den poté, co americké jednotky pomohly Izraeli sestřelit většinu raket a bezpilotních letadel vypálených Teheránem.

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Roušky a respirátory Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 21 minutami

před 57 minutami

Ilustrační fotografie

Škola Michael vychovává špičku současné mladé fotografie

Když získáte ocenění v prestižní soutěži Fotograf roku, kterou každoročně pořádá Asociace profesionálních fotografů ČR, je to velký úspěch. Dvacetiletý Matyáš Páleníček, čerstvý absolvent Střední školy reklamní a umělecké tvorby Michael, nedávno tuto cenu získal, a to v kategorii do 30 let.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Žhavá láva, ilustrační fotografie.

Sopka v Indonésii se probudila. Úřady varují před hrozbou tsunami

V Indonésii se během probíhajícího týdne probudila sopka Ruang. Úřady ve čtvrtek varovaly před hrozbou vln tsunami, kvůli sopečným erupcím nařídily evakuaci více než 11 tisíc lidí a uzavřely i mezinárodní letiště Kota Kinabalu, informovala zahraniční média. 

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Andrej Babiš

Babiš kvůli migračnímu paktu zaútočil na Fialu s Rakušanem

Expremiér Andrej Babiš (ANO) označil unijní migrační pakt na čtvrteční mimořádné schůzi za největší zradu v novodobých českých dějinách, ze které obvinil premiéra Petra Fialu (ODS) a ministra vnitra Víta Rakušana (STAN). Dohoda podle Babiše obsahuje skryté uprchlické kvóty a zavazuje země k přijímání migrantů z afrických či blízkovýchodních zemí. 

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Americký dolar (USD), ilustrační fotografie

Proč euro zlevňuje a americký dolar zdražuje?

„V posledním roce česká koruna výrazně oslabuje vůči oběma světovým měnám, ovšem v posledním měsíci se tento vývoj začal značně lišit,“ říká analytik BHS Timur Barotov. Takže co se vlastně děje na finančních trzích?

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Hrozivý scénář pro Evropu. Analytici ISW varují, Rusové vítězstvím na Ukrajině obsadí pohraničí NATO

Lidé, kteří nerozumí, proč je nutné, aby Ukrajina v boji s ruským agresorem zvítězila, si musí uvědomit, co se stane, pokud se Rusku podaří prolomit všechny linie v napadené zemi? Pokud by tedy Rusko dosáhlo v tomto střetu vítězství, Evropu by mohla čekat temná perspektiva. Potenciálně by to mohlo otevřít dveře pro další konflikty ve všech zemích na východní hranici NATO, včetně Slovenské republiky. Ukrajině vážně chybí zbraně a munice, a proto je nezbytná podpora ze strany Spojených států. Nicméně dodávky pomoci z Washingtonu nyní čelí vážným problémům.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy