"Saigon na steroidech". Afghánistán svědčí o systémovém selhání amerických institucí, píší světová média

Spojené státy se nyní zaměřují na posilování bezpečnosti na kábulském letišti, kam dnes a v úterý dorazí další američtí vojáci k zajištění evakuační operace. Řekl to zástupce amerického poradce pro národní bezpečnost Jon Finer. Jeho nadřízený Jake Sullivan prohlásil, že americký prezident Joe Biden je připraven vést mezinárodní společenství při snahách zajistit v Afghánistánu dodržování lidských práv.

Podle zdrojů serveru Axios rychlý nedělní postup, při němž Tálibán obsadil Kábul, svědčí o ohromujícím selhání amerických tajných služeb, armády i diplomacie.

Zatím nic nenasvědčuje tomu, že se Tálibán snaží bránit lidem směřujícím na kábulské letiště ve snaze dostat se z Afghánistánu, uvedl Finer v rozhovoru se stanicí MSNBC. USA podle něj zůstávají v kontaktu s Tálibánem prostřednictvím diplomatických jednání v katarském Dauhá. Finer také přiznal, že se situace v Afghánistánu zhoršila rychleji, než Washington očekával.

Biden, který je za postup v Afghánistánu kritizován, se zajímá o humanitární situaci v zemi a chce podle Sullivana v této otázce vést světové společenství. "Vášnivě se o humanitární témata zajímá a v následujícím období se na ně zaměří," řekl poradce v pořadu Good Morning America.

Dodal ale, že tyto problémy nebyly dostatečným důvodem, aby kvůli nim USA "vstoupily do třetího desetiletí války uprostřed vnitřního konfliktu" v Afghánistánu. Pod velením USA začala před 20 lety invaze do Afghánistánu, jejímž cílem bylo v zemi ukončit vládu Tálibánu, která podporovala teroristickou síť Al-Káidu odpovědnou za útoky na americké cíle 11. září 2001. Bidenova administrativa trvá na tom, že cíl byl splněn a z Afghánistánu nyní Ameriku terorismus neohrožuje.

Američtí republikáni rychlý vývoj v Afghánistánu označují za katastrofu a selhání Bidenovy vlády. Axios napsal, že USA byly ze země doslova vyhnány po 20 letech, utracení bilionu dolarů a ztrátě životů 2448 svých vojáků.

Podle Axiosu vyvolal triumf Tálibánu všeobecné znepokojení. Jeden z amerických představitelů, který strávil přes deset let v Afghánistánu a Iráku, sdělil, že kolaps Kábulu "svědčí o tom, že Americe uniklo něco zásadního - něco systémového v tajných službách, armádě a diplomacii, co je hlubší než jedno špatné rozhodnutí".

"Americký pokus o exportování liberální demokracie do Afghánistánu nadobro skončil. V troskách je i americká snaha vybudovat občanskou společnost v Kábulu i mimo něj," napsal server BBC.

Liz Slyová, která píše z Londýna pro list The Washington Post, soudí, že triumf Tálibánu obnovil "pochybnosti o spolehlivosti slibů americké zahraniční politiky a vyvolal kritiku i u nejbližších spojenců Spojených států".

Kimberley Motleyová, která se dlouhodobě zabývá Afghánistánem a nyní pomáhá Afgháncům dostat se ze země, v rozhovoru s The Wall Street Journal dnes situaci v Afghánistánu popsala jako "Saigon na steroidech".

Přirovnala tak dění v afghánské metropoli k americké evakuaci z Vietnamu v roce 1975. Americký ministr zahraničí Antony Blinken s tím ale nesouhlasí, protože řekl, že toto "rozhodně není Saigon".

Související

Nigerijci při demonstraci v hlavním městě Niamey, kde požadují stažení amerického vojenského personálu (13. dubna).

USA stahují vojáky z Nigeru. Země směřuje k Rusku

Spojené státy v pátek informovaly vládu Nigeru, že souhlasí s její žádostí o stažení amerických jednotek ze západoafrické země, kde měly vybudovanou velkou základnu bezpilotních letadel, uvedl Washington Post.

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Afghanistán Noviny / tisk

Aktuálně se děje

před 23 minutami

Nigerijci při demonstraci v hlavním městě Niamey, kde požadují stažení amerického vojenského personálu (13. dubna).

USA stahují vojáky z Nigeru. Země směřuje k Rusku

Spojené státy v pátek informovaly vládu Nigeru, že souhlasí s její žádostí o stažení amerických jednotek ze západoafrické země, kde měly vybudovanou velkou základnu bezpilotních letadel, uvedl Washington Post.

před 58 minutami

Ilustrační fotografie.

Kimova KLDR otestovala supervelkou hlavici. Testy zbraní pokračují

Severokorejský režim pokračuje v testování svých zbraní. Podle státních médií proběhly testy "supervelké" hlavice pro strategickou řízenou střelu a také nového typu protiletadlové střely. KLDR už v dubnu otestovala nadzvukovou raketu se středním až dlouhým doletem za přítomnosti vůdce Kim Čong-una. 

před 1 hodinou

Adolf Hitler, 1938

Netvora Adolfa Hitlera formovali i jeho rodiče. Narodil se jim před 135 lety

Když se dne 20. dubna 1889 narodil chlapec, který dostal jméno Adolf Hitler, jeho rodiče nemohli tehdy tušit, že přivedli na svět jednoho z největších diktátorů všech dob, který rozpoutá světovou válku a masové vraždění milionů nevinných lidí. Byli to však možná právě rodiče, kdo formoval pokřivenou osobnost Adolfa Hitlera.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Hamás, ilustrační fotografie.

Hamás zvažuje krok, který by dále ohrozil jednání s Izraelem

Politické křídlo palestinského hnutí Hamás zvažuje přesun z Kataru, napsal americký deník The Wall Street Journal s odvoláním na své zdroje. Podle listu by stěhování zřejmě dále ohrozilo jednání o příměří mezi Hamásem a Izraelem, protože je zprostředkovává právě Katar, kde dlouhodobě pobývá lídr hnutí Ismáíl Haníja.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

včera

včera

včera

včera

Mléko

WHO objevila virus ptačí chřipky v mléce infikovaných zvířat

Ve velmi vysokých koncentracích byl virový kmen A ptačí chřipky H5N1 detekován v syrovém mléce infikovaných zvířat, informovala ve svém pátečním prohlášení Světová zdravotnická organizace (WHO). Zatím není známo, jak dlouho může virus v mléce přežít, uvedla agentura AFP s odkazem na WHO.

včera

včera

včera

Summit NATO ve Vilniusu 2023 (11.–12. července 2023).

Státy NATO Ukrajině dodají více prostředků protivzdušné obrany

Členské státy Severoatlantické aliance se v pátek dohodly, že Ukrajině dodají více prostředků protivzdušné obrany. Po online konferenci ministrů obrany zemí NATO s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským v rámci zasedání Rady NATO - Ukrajina to oznámil generální tajemník Aliance Jens Stoltenberg.

včera

včera

Anthony Blinken

USA údajně dostaly informaci o útoku na Írán na poslední chvíli

Spojené státy v pátek na zasedání ministrů zahraničí seskupení G7 informovaly, že od Izraele dostaly "na poslední chvíli" informace o dronovém útoku v Íránu. Oznámil to v pátek italský ministr zahraničí Antonio Tajani. Šéf americké diplomacie Antony Blinken se k tomu odmítl vyjádřit.

včera

Volební štáb hnutí ANO

Hnutí ANO zrušilo účast na jednání o reformě důchodů. Další rozhovory nemají smysl, reagoval Pavel

Opoziční hnutí ANO se rozhodlo zrušit svou účast na pondělním jednání o reformě důchodového systému na Pražském hradě. Důvodem bylo opakované prohlášení nejvyšších představitelů vlády, že reformu prosadí bez ohledu na stanovisko opozice. Prezident Petr Pavel vyjádřil zklamání nad postojem ANO a uvedl, že další rozhovory v současném formátu jsou bezpředmětné.

včera

Lidé volí ve volbách.

Češi budou mít z čeho vybírat. Do eurovoleb míří 30 stran a hnutí

Všech 30 registrovaných uskupení bylo připuštěno k účasti v nadcházejících volbách do Evropského parlamentu v České republice. Ministerstvo neodmítlo žádnou z přihlášených kandidátních listin, s výjimkou jedné, která byla podána po uplynutí stanovené lhůty. Volby se budou konat 7. a 8. června.

včera

Lavrov: Dali jsme Izraeli jasně najevo, že Írán nechce eskalaci napětí

Rusko dalo Izraeli jasně najevo, že Írán "nechce eskalaci" napětí v regionu Blízkého východu. Uvedl to v pátek ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v reakci na noční útoky v Íránu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy