Salvador vypověděl ze země Madurovy diplomaty, prezidentem Venezuely uznává Guaidóa

Salvador nařídil venezuelským diplomatům, aby do 48 hodin opustili zemi. Prezident této středoamerické země Nayib Bukele považuje socialistu Nicoláse Madura za nelegitimní hlavu Venezuely a v čele státu naopak uznává lídra opozice Juana Guaidóa. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Přidejte svůj názor 21 komentářů

Maduro, Nicolas
doporučujeme

Venezuelské ministerstvo zahraničí na oplátku ohlásilo vyhoštění salvadorských diplomatů, kterým rovněž dalo 48 hodin na opuštění země. "Salvadorské úřady vdechují kyslík do selhávající americké strategie intervence a ekonomické blokády proti venezuelskému lidu. Bukele se oficiálně chopil smutné role amerického pěšáka," uvedlo ministerstvo v prohlášení.

Guaidó se v lednu prohlásil dočasnou hlavou Venezuely poté, co parlament označil nový Madurův prezidentský mandát za nelegitimní, protože nevzešel ze svobodných voleb.

V sobotním prohlášení Bukele uznal Guaidóa za dočasného prezidenta Venezuely do té doby, než se v jihoamerické zemi uskuteční svobodné volby. Salvador přijme nový diplomatický sbor jmenovaný lídrem venezuelské opozice.

Guaidóa za hlavu státu od ledna uznalo téměř 60 zemí. Venezuelská opozice kontroluje několik ambasád, například zastoupení ve Spojených státech nebo v Kostarice.

Venezuelu svírá politická i humanitární krize, kterou vyvolává svár mezi autoritářskou Madurovou vládou a opozicí. Guaidó dlouhodobě požaduje, aby Maduro odstoupil a připravil půdu pro prezidentské volby pod dohledem zahraničních pozorovatelů. Poslední volby konané loni v květnu velká část opozice bojkotovala a jejich výsledek neuznala řada zemí regionu, Spojené státy ani Evropská unie.

Loading...
Vstupte do diskuze (21)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Exprezident Jimmy Carter podstoupil operaci hlavy. Obešla se bez potíží

12.11.2019 17:25 Aktualizováno Bývalý americký prezident Jimmy Carter dnes ve fakultní nemocnici Emory v Atlantě podstoupil…

Chození "nahoře bez"? Američanka vyhrála spor, dostane tučné odškodnění

12.11.2019 10:14 Dvacetiletá americká studentka Effie Krokosová, která se ve státě Colorado dostala do problémů s…

"Chcete boj? Máte ho mít!" Maduro obvinil USA, že řídily puč v Bolívii

12.11.2019 10:02 Autoritářský prezident Venezuely Nicolás Maduro obvinil Spojené státy, že "financovaly a řídily puč…

Rusko ostrouhalo. Izrael vydal hackera Burkova do USA

12.11.2019 09:30 Aktualizováno Izraelské úřady vydaly v pondělí Spojeným státům Rusa Alexeje Burkova, který byl v roce 2015…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama