Salvador vypověděl ze země Madurovy diplomaty, prezidentem Venezuely uznává Guaidóa

Salvador nařídil venezuelským diplomatům, aby do 48 hodin opustili zemi. Prezident této středoamerické země Nayib Bukele považuje socialistu Nicoláse Madura za nelegitimní hlavu Venezuely a v čele státu naopak uznává lídra opozice Juana Guaidóa. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Maduro, Nicolas
doporučujeme

Venezuelské ministerstvo zahraničí na oplátku ohlásilo vyhoštění salvadorských diplomatů, kterým rovněž dalo 48 hodin na opuštění země. "Salvadorské úřady vdechují kyslík do selhávající americké strategie intervence a ekonomické blokády proti venezuelskému lidu. Bukele se oficiálně chopil smutné role amerického pěšáka," uvedlo ministerstvo v prohlášení.

Guaidó se v lednu prohlásil dočasnou hlavou Venezuely poté, co parlament označil nový Madurův prezidentský mandát za nelegitimní, protože nevzešel ze svobodných voleb.

V sobotním prohlášení Bukele uznal Guaidóa za dočasného prezidenta Venezuely do té doby, než se v jihoamerické zemi uskuteční svobodné volby. Salvador přijme nový diplomatický sbor jmenovaný lídrem venezuelské opozice.

Guaidóa za hlavu státu od ledna uznalo téměř 60 zemí. Venezuelská opozice kontroluje několik ambasád, například zastoupení ve Spojených státech nebo v Kostarice.

Venezuelu svírá politická i humanitární krize, kterou vyvolává svár mezi autoritářskou Madurovou vládou a opozicí. Guaidó dlouhodobě požaduje, aby Maduro odstoupil a připravil půdu pro prezidentské volby pod dohledem zahraničních pozorovatelů. Poslední volby konané loni v květnu velká část opozice bojkotovala a jejich výsledek neuznala řada zemí regionu, Spojené státy ani Evropská unie.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Trump se po volbách uchýlil na twitter, kalendář má poloprázdný

24.11.2020 16:29 Od amerických prezidentských voleb uplynuly tři týdny a republikánský prezident Donald Trump,…

Do Bílého domu přivezli vánoční strom. Média to okomentovala nevybíravým…

24.11.2020 14:08 První dáma Spojených států v pondělí podle tradice v Bílém domě převzala vánoční strom. Jedle…

Nástup Bidena. Írán doufá ve zrušení amerických sankcí, firmy navazují…

24.11.2020 12:39 Írán doufá v návrat zahraničních společností, pokud zvolený americký prezident Joe Biden zruší…

Trump pověřil svůj tým předáním moci Bidenovi, hodlá ale pokračovat v…

24.11.2020 11:02 Aktualizováno Donald Trump pověřil svůj tým, aby zahájil předání moci nově zvolenému prezidentovi Joeu Bidenovi.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama