Salvadorský prezident se mění v diktátora. Vyhlásil nouzový stav, ignoroval parlament

Salvadorský prezident Nayib Bukele v sobotu v noci bez schválení parlamentu vyhlásil v zemi nouzový stav umožňující rozšířit restriktivní opatření proti šíření nákazy koronaviru. Vyvolal tak příval kritiky, že je tento postup neústavní, uvedla agentura Reuters. Salvadorští zákonodárci a žalobci dnes prohlásili, že prezidentský dekret napadnou, protože podle nich překračuje Bukeleho pravomoci.

Ilustrační foto
doporučujeme

Podle Reuters přehnaně suverénní 38letý Bukele, který zastává svůj úřad necelý rok, už několikrát vyvolal pobouření právnických skupin, podle nichž projevuje autoritářské tendence. V únoru například se skupinou vojáků vyzbrojených samopaly nakrátko obsadil kongres. Před měsícem pak zveřejnil fotografie vězněných členů gangů vysvlečených do spodního prádla a natěsnaných do formace, čímž šokoval advokáty.

Salvadorský kongres schválil vyhlášení nouzového stavu v březnu v reakci na pandemii koronaviru, po dubnovém prodloužení měla ale platnost tohoto opatření dnes vypršet. Poslanci měli v plánu projednat jeho další prodloužení v pondělí.

Krátce poté, co Bukele vydal dekret, oznámil generální prokurátor v prohlášení, že podá k nejvyššímu soudu žalobu na protiústavnost prezidentova kroku. Bukele ale trvá na tom, že vydání dekretu je zcela v jeho pravomoci.

"Všichni prezidenti v demokratické historii naší země měli právo vyhlásit nouzový stav bez souhlasu zákonodárného orgánu, a také ho využili," napsal dnes Bukele na svém twitterovém účtu. "Bude prezidentovi poprvé upřeno uplatnit toto stěžejní právo?"

Bukeleho úřad tvrdí, že riziko dalšího šíření koronavirové nákazy ospravedlňuje prezidentův dekret. V zemi je nyní registrováno 1338 potvrzených případů nákazy a 27 úmrtí.

Vyhlášení nouzového stavu, které zůstane v platnosti příštích 30 dnů, rozšiřuje zavírání škol, omezování pohybu lidí v oblastech zasažených pandemií a zákaz shromažďování početných skupin lidí. Schvaluje také dodatečné vládní výdaje v tomto období.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

NYT: Vědci nesouhlasili s aktualizovanými pokyny CDC k testování

18.09.2020 10:20 Aktualizované doporučení netestovat osoby bez příznaků covidu-19, které v srpnu na svých webových…

Pandemie může přinést "generaci karantény", varuje socioložka

18.09.2020 00:01 NÁZOR – Koronavirus zasáhl zdravotnictví a společnosti globálního jihu tvrději než zbytek světa,…

Výsledek voleb v USA podle Trumpa možná nebude nikdy jasný

17.09.2020 21:15 Americký prezident Donald Trump dnes vyhrotil své útoky na legitimitu nadcházejících prezidentských…

Trump čelí novému obvinění ze sexuálního obtěžování

17.09.2020 20:25 Bývalá modelka Amy Dorrisová obviňuje amerického prezidenta Donalda Trumpa, že ji před více než…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama