Šéf OSN Guterres: Krize kvůli koronaviru je největší od 2. světové války

Krize spojená s šířením koronaviru je největší výzvou pro svět od konce druhé světové války. Řekl to generální tajemník Organizace spojených národů António Guterres, podle kterého se dá krize překonat jen ve vzájemné solidaritě. Členské státy OSN vyzval k okamžité a koordinované reakci na šíření viru SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc COVID-19. Řídit by se přitom podle Guterrese státy měly doporučeními Světové zdravotnické organizace (WHO).

António Guterres (Foto: Eskinder Debebe)
doporučujeme

"Čelíme celosvětové zdravotní krizi, která se nedá srovnat s žádnou jinou v pětasedmdesátileté historii Spojených národů - krizi, která zabíjí lidi, rozšiřuje lidské utrpení a převrací životy lidí naruby," řekl Guterres. Podle něj nemoc COVID-19 útočí na samotné jádro lidských společností.

Guterres ve vystoupení ale také zkritizoval dosavadní reakci světa na pandemii, která podle něj není dostatečně efektivní. Bojovat se proti šíření koronaviru dá jen tehdy, "pokud budeme spolupracovat, odložíme politické hry a pochopíme, že ve hře je celé lidstvo". Velikost reakce musí podle Guterrese odpovídat rozměru krize, a musí tak být "rozsáhlá, koordinovaná a komplexní".

Každá země by se měla podle generálního tajemníka OSN řídit doporučeními WHO a nehledat vlastní cesty boje s koronavirem.

Bojovat bude podle Guterrese třeba nejen s virem samotným, ale i s hospodářskými následky pandemie, které "zřejmě v nedávné minulosti nebudou mít obdobu". Kombinace nemoci a hospodářské recese by totiž mohla vést k další nestabilitě, nepokojům a konfliktům.

"Masivně" je proto v současné době třeba pomoci se zvládáním pandemie především rozvojovému světu. Guterres ocenil iniciativu francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, ruského prezidenta Vladimira Putina a německé kancléřky Angely Merkelové, kteří chtějí pomoci Africe. "Ale musíme jednat rychle... Pokud nebudeme rychlí, bude mít africký kontinent obrovské potíže se zvládáním této výzvy," zdůraznil šéf OSN.

Koronavirem SARS-CoV-2 se na celém světě nakazilo již více než 870.000 lidí. Nemoci COVID-19, kterou virus způsobuje, podlehlo přes 43.000 nakažených.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V USA obžalovali skupinu lidí, vydávala zředěné bělidlo MMS za lék na…

10.07.2020 18:11 Ve Spojených státech obžalovali 62letého muže a jeho tři syny, kteří prodávali zředěnou verzi…

V USA znovu padl denní rekord, hlásí přes 65.000 nakažených

10.07.2020 14:39 Aktualizováno Spojené státy znovu překonaly rekord v nárůstu počtu nakažených koronavirem za 24 hodin, když do…

Bolsonaro má další starosti. Cenzura, stěžuje si syn po odhalení falešných…

10.07.2020 12:40 Desítky účtů, které měly zacílit na odpůrce krajně pravicového brazilského prezidenta Jaira…

Scrabble se potýká s rasismem. Některá slova nejspíš ve hře skončí

10.07.2020 11:11 Po vlnách protestů proti rasové nerovnosti v USA i ve světě se severoamerické sdružení deskové hry…

Související:

Právě se děje

Další zprávy