Šéf OSN Guterres: Krize kvůli koronaviru je největší od 2. světové války

Krize spojená s šířením koronaviru je největší výzvou pro svět od konce druhé světové války. Řekl to generální tajemník Organizace spojených národů António Guterres, podle kterého se dá krize překonat jen ve vzájemné solidaritě. Členské státy OSN vyzval k okamžité a koordinované reakci na šíření viru SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc COVID-19. Řídit by se přitom podle Guterrese státy měly doporučeními Světové zdravotnické organizace (WHO).

Přidejte svůj názor 3 komentáře

António Guterres (Foto: Eskinder Debebe)
doporučujeme

"Čelíme celosvětové zdravotní krizi, která se nedá srovnat s žádnou jinou v pětasedmdesátileté historii Spojených národů - krizi, která zabíjí lidi, rozšiřuje lidské utrpení a převrací životy lidí naruby," řekl Guterres. Podle něj nemoc COVID-19 útočí na samotné jádro lidských společností.

Guterres ve vystoupení ale také zkritizoval dosavadní reakci světa na pandemii, která podle něj není dostatečně efektivní. Bojovat se proti šíření koronaviru dá jen tehdy, "pokud budeme spolupracovat, odložíme politické hry a pochopíme, že ve hře je celé lidstvo". Velikost reakce musí podle Guterrese odpovídat rozměru krize, a musí tak být "rozsáhlá, koordinovaná a komplexní".

Každá země by se měla podle generálního tajemníka OSN řídit doporučeními WHO a nehledat vlastní cesty boje s koronavirem.

Bojovat bude podle Guterrese třeba nejen s virem samotným, ale i s hospodářskými následky pandemie, které "zřejmě v nedávné minulosti nebudou mít obdobu". Kombinace nemoci a hospodářské recese by totiž mohla vést k další nestabilitě, nepokojům a konfliktům.

"Masivně" je proto v současné době třeba pomoci se zvládáním pandemie především rozvojovému světu. Guterres ocenil iniciativu francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, ruského prezidenta Vladimira Putina a německé kancléřky Angely Merkelové, kteří chtějí pomoci Africe. "Ale musíme jednat rychle... Pokud nebudeme rychlí, bude mít africký kontinent obrovské potíže se zvládáním této výzvy," zdůraznil šéf OSN.

Koronavirem SARS-CoV-2 se na celém světě nakazilo již více než 870.000 lidí. Nemoci COVID-19, kterou virus způsobuje, podlehlo přes 43.000 nakažených.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Americká armáda do okolí Washingtonu přesunula 1600 vojáků

03.06.2020 09:11 Americká armáda oznámila, že na základny v okolí hlavního města Washingtonu přesunula zhruba 1600…

Lidé loni zničili 11,9 milionu hektarů tropického lesa

03.06.2020 09:05 V loňském roce se na světě vykácelo nebo vypálilo 11,9 milionu hektarů tropického lesa. Vyplývá to…

V USA zemřelo s covidem-19 za uplynulých 24 hodin 1081 lidí

03.06.2020 08:17 Ve Spojených státech za uplynulých 24 hodin zemřelo 1081 lidí s covidem-19. S odvoláním na data…

Biden a Trump vyhráli prezidentské primárky v sedmi státech

03.06.2020 08:14 Bývalý americký viceprezident Joe Biden zvítězil v primárkách Demokratické strany ve všech sedmi…

Související:

Právě se děje

Další zprávy