Šéf Pentagonu zastavil spolupráci s Bidenovým týmem

Úřadující americký ministr obrany Chris Miller nařídil, aby se napříč Pentagonem zastavila jednání se zástupci týmu nastupujícího prezidenta Joea Bidena. S odvoláním na nejmenované vysoce postavené vládní činitele to v pátek napsal zpravodajský web Axios. Ministerstvo obrany následně hovořilo o "oboustranně dohodnuté sváteční přestávce", jeden z Bidenových poradců však toto tvrzení popřel.

Pentagon (z anglického výrazu pro pětiúhelník) je to mohutná čtyřpatrová stavba ve tvaru pěti soustředných pravidelných pětiúhelníkových okruhů (rings, značených A až E, s délkou strany přes 200 m), protnuté na každé straně třemi spojnicemi. Uprostřed cel
doporučujeme

Pozastavení spolupráce s Pentagonem znamená další komplikaci v nestandardně probíhajícím přechodném období po prezidentských volbách. Proces předávání moci vznikající administrativě začal až ke konci minulého měsíce, ačkoli o Bidenově vítězství bylo jasno už 7. listopadu. Podle zdrojů webu Axios nově nařízené přerušení jednání šokovalo činitele napříč ministerstvem obrany.

"Dovolte mi říct to jasně: Žádná oboustranně dohodnutá sváteční přestávka nebyla," reagoval na oficiální prohlášení Pentagonu jeden ze šéfů Bidenova přechodného týmu Yohannes Abraham. Místo vzájemné dohody podle něj došlo k "náhlému ukončení již tak omezené spolupráce" ze strany ministerstva.

Jeho šéf podle Axios ve čtvrtek nařídil zrušení veškerých naplánovaných schůzek se zástupci nastupující administrativy. Miller ministerstvo obrany vede teprve necelých šest týdnů, do jeho čela byl dosazen 9. listopadu, když končící prezident Donald Trump odvolal jeho předchůdce Marka Espera.

Miller tvrdí, že ministerstvo "nezrušilo ani neodmítlo žádný rozhovor" a že jednání budou po vánoční přestávce pokračovat. Z Pentagonu přitom přicházela různá vysvětlení aktuálního vývoje. Miller uvedl, že pro jeho úřad je v nejbližších dnech klíčové soustředit se na podporu boje proti covidu-19 a související imunizační operace. Agentuře AP zase zdroje na ministerstvu obrany řekly, že některé schůzky byly odloženy, aby se personál mohl věnovat hrozícím problémům s financováním vlády.

Bidenův poradce Abraham má za to, že je důležité, aby přípravy na předání moci pokračovaly i v posledních dnech roku. Po prvotním zpoždění jejich začátku podle něj není času nazbyt. Nový prezident se úřadu ujme 20. ledna.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Mexiko hlásí opět vysoký nárůst nakažených i úmrtí

28.01.2021 07:45 Mexiko oznámilo za poslední den 17.944 potvrzených nákaz koronavirem SARS-CoV-2 a 1623 úmrtí v…

Blinken: Spojené státy mají obavy o ruského opozičníka Navalného

28.01.2021 06:58 Nový americký ministr zahraničí Antony Blinken dnes řekl, že Spojené státy mají velké obavy o…

Vláda USA varuje před hrozbou politicky motivovaného násilí

28.01.2021 06:51 Americké ministerstvo vnitřní bezpečnosti dnes varovalo před zvýšenou hrozbou domácího terorismu…

Biden zahájil tažení proti změně klimatu, není podle něj možné čekat

27.01.2021 21:58 Americký prezident Joe Biden dnes podpisem exekutivních příkazů zahájil realizaci svého plánu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama