Šéf americké pošty pozdrží změny. Demokraté trvají na navrátu původního režimu

Šéf Poštovní služby Spojených států (USPS) Louis DeJoy hodlá pozdržet plánované změny v provozu. K jejich implementaci by mělo dojít až po listopadových volbách. Sněmovním Demokratům to však nestačí. Ti budou dle plánu hlasovat o návrhu zákona pro navrácení provozních norem z počátku roku.

Nancy Pelosiová v roušce
doporučujeme

O svém rozhodnutí dočasně pozastavit plánované reformy týkající se provozu na jednotlivých pobočkách USPS informoval Louis DeJoy v úterý. Učinil tak v reakci na jisté obavy ohledně komplikací, které by chystané změny mohly způsobit v souvislosti s včasným zpracováním absenčních volebních lístků. 

Ty by se tak měly uskutečnit nejdříve po skončení voleb, jak uvedl ve svém prohlášení. V něm zároveň zdůraznil, že USPS nebude stahovat další třídící stroje ani modré poštovní schránky. DeJoy však blíže nespecifikoval, zda dojde i ke zrušení změn, které byly v posledních týdnech provedeny.

Naproti tomu ale uvedl, že počátkem října hodlá posílit skupinu zaměstnanců, která bude lístky zpracovávat. Dle jeho vyjádření se již o možnou výpomoc přihlásilo několik členů z různých sdružení i odborů. Na DeJoyovo prohlášení zareagovala v rozhovoru pro Politico mluvčí Sněmovny reprezentantů, Nancy Pelosiová. 

,,Pocítili nátlak a o to jsme se také snažili. Zatlačit na ně, aby ustoupili,“ řekla Pelosiová. Reagovala tak na žalobu, kterou v úterý podalo několik demokratických státních zástupců, kteří označili provozní změny provedené USPS za nezákonné. Demokraté argumentovali především nedodržením regulérních postupů.

DeJoy je zároveň předvolán k podání vysvětlení oběma komorám Kongresu. V pátek by měl vypovídat před senátním výborem pro vnitřní bezpečnost a výborem pro vládní záležitosti, v pondělí stane před sněmovním výborem pro dohled a reformy.

,,Je určitě pozitivní, že se [DeJoy] rozhodl odložit některé z těchto nemilých změn, na což jsem apeloval. Každopádně je zde celá řada otázek, na které stále neznáme odpověď,“ uvedl člen senátního výboru pro vnitřní bezpečnost, Gary Peters. Dle Peterse musí být jasně řečeno, zda se stažené třídící stroje navrátí do provozu, které z již provedených změn zůstávají a jaké změny plánuje do budoucna.

DeJoy a USPS se tak dostali pod drobnohled politiků, a zvláště těch z řad Demokratů, poté, co pošta v dopisech adresovaným několika volebním komisím napříč státy vyslovila obavy, že by nemusela stihnout doručit veškeré absenční lístky včas. Dle USPS není v jejích silách některé termíny stanovené státními komisemi pro zpracování absenčních lístků dodržet. 

To nakonec potvrdili i někteří odborníci, kteří uvedli, že i kdyby pošta byla maximálně vytížena, termíny v některých státech se opravdu dají stihnout jen velmi těžko. Prezident Trump, který několikrát označil korespondenční volbu za „zkorumpovanou“, navíc zamítl poskytnout komisím a USPS finanční stimul navržený Demokraty speciálně na rozšíření volební infrastruktury.

DeJoy byl navíc prezidentem jmenován teprve nedávno. Od svého nástupu do funkce v červnu však stihl zakázat zaměstnancům pracovat přesčas, minulý týden se objevily zprávy o redukování třídících strojů na několika pobočkách. Sami zaměstnanci se vyslovili proti nově zavedeným změnám, které se poměrně značně podepsaly na v některých případech až několikatýdenním zpoždění pošty a zásilek.

Sněmovní Demokraty proto čeká v neděli mimořádné zasedání. Během něj by měli hlasovat o návrhu zákona, který by garantoval finanční podporu USPS až ve výši několika miliard dolarů. Zákon zároveň zakazuje vedení USPS pozměnit metodiku provozu nebo služeb, kterou využívalo k datu 1. ledna 2020. Stejně tak zákon nepovoluje provedení jakýchkoli interních změn dříve než začátkem příštího roku.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Covidem-19 se ve světě nakazilo už 32 milionů lidí

24.09.2020 21:54 Ve světě se potvrdilo už přes 32 milionů nakažených koronavirem SARS-CoV-2, který se poprvé objevil…

V USA řeší další podivnost: Trump se objevil na formulářích k žádosti o…

24.09.2020 20:12 Voliči v Severní Karolíně obdrželi formuláře k žádosti o absenční lístky s obličejem Donalda Trumpa…

Trumpova neteř podala na prezidenta žalobu

24.09.2020 19:38 Mary Trumpová, která je neteří amerického prezidenta Donalda Trumpa, dnes svého strýce zažalovala.…

Biden má podporu od stovek bezpečnostních expertů. V dopise kritizují…

24.09.2020 16:42 Bezmála 500 bývalých vysoce postavených představitelů Pentagonu, velvyslanců a činitelů Bílého domu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama