Sejdou se Trump a Rúhání? Ministři se neshodnou

Americký prezident Donald Trump se neplánuje setkat s íránským prezidentem Hasanem Rúháním na okraj všeobecné debaty Valného shromáždění OSN, která se koná v závěru tohoto měsíce v New Yorku. Dnes to podle agentury AP řekl americký ministr financí Steven Mnuchin, jehož úřad spravuje protiíránské sankce. Šéf americké diplomacie Mike Pompeo přitom tento týden možnost konání takové schůzky nevyloučil.

Hasan Rúhání, íránský prezident
doporučujeme

Žádné jednání mezi Trumpem a Rúháním není podle Mnuchina plánováno, ačkoli šéf Bílého domu je připraven se s íránským prezidentem sejít bez stanovení konkrétních podmínek.

Mnuchin také řekl, že odchod nyní již bývalého bezpečnostního poradce Bílého domu Johna Boltona, kterého Trump přinutil rezignovat, nijak zásadně nezmění postoj administrativy k Teheránu. Dodal, že spolu s Pompeem nadále zastávají politiku maximálního nátlaku na Írán.

Rúhání během středečního telefonického rozhovoru s francouzským protějškem Emmanuelem Macronem podle íránských médií prohlásil, že bez odvolání amerických sankcí nebude Teherán s Washingtonem jednat. Íránský velvyslanec při OSN Madžíd Tacht Ravančí k vývoji v USA uvedl, že Boltonův odchod nepřiměje Teherán k rozhovorům s Washingtonem. Trump nicméně ve středu novinářům řekl, že věří, že Írán se chce se Spojenými státy o svém jaderném programu dohodnout.

Írán a šest světových mocností - Británie, Čína, Francie, Německo, Rusko a USA - v roce 2015 podepsaly dohodu, v níž se Teherán zavázal, že omezí svůj jaderný program výměnou za zrušení sankcí, které jsou s ním spojeny. Trump ale loni v květnu k překvapení partnerů oznámil, že Spojené státy od dohody odstupují, a pak znovu zavedl proti islámské republice sankce.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Úřady zachytily obálku se smrtícím jedem, mířila do Bílého domu

19.09.2020 23:06 Americké úřady zachytily obálku adresovanou Bílému domu, která obsahovala prudce jedovatý ricin,…

AP: Spojené státy kvůli Rusku vyslaly do Sýrie další posily

19.09.2020 20:54 Spojené státy vyslaly dalších téměř 100 vojáků a několik obrněných vozidel do východní Sýrie v…

Náskok Bidena je mnohem menší, tvrdí analytik. Trumpovi voliči se prokáží…

19.09.2020 18:41 Aktualizováno Analytik ze společnosti Trafalgar Group tvrdí, že většina průzkumů podceňuje Trumpovu podporu.…

Republikáni mají povinnost Ginsburgovou ihned nahradit, tvrdí Trump.…

19.09.2020 17:14 Republikáni mají povinnost neodkladně nahradit soudkyni Nejvyššího soudu Ruth Baderovou…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama