Senát USA schválil mnohamiliardovou pomoc Ukrajině, návrh poslal Bidenovi

Americký Senát dnes jasnou většinou schválil masivní balík vojenské a humanitární podpory pro Ukrajinu a poslal tak návrh na vyčlenění 40 miliard dolarů (asi 933 miliard Kč) k podpisu prezidentovi Joeu Bidenovi. Očekává se, že šéf Bílého domu, který původně navrhoval o sedm miliard nižší objem, rychle připojí svůj souhlas.

Senát USA

Podle listu The New York Times (NYT) opatření přijaté Kongresem představuje největší balík americké zahraniční pomoci za posledních alespoň 20 let.

Hlasování v Senátu bylo dalším důkazem podpory obou velkých politických stran pro rozsáhlé investice do obrany Ukrajiny, která třetím měsícem čelí ruské agresi. Pro návrh, který se vedle dodávek zbraní týká i humanitární pomoci a podpory provozu ukrajinských úřadů hlasovalo 86 senátorů, proti bylo jen jedenáct. Sněmovna reprezentantů jej minulý týden schválila poměrem 368 hlasů ku 57. V obou komorách přišly hlasy proti výhradně od republikánů.

Výsledek dnešního hlasování záhy přivítal ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. "Čtyřicet miliard dolarů je od USA významný příspěvek k obnově míru a bezpečnosti na Ukrajině, v Evropě a ve světě. Těšíme se na podpis zákona prezidentem Spojených států," napsal na twitteru.

Schválením nového balíku narůstá americká podpora od začátku války na přibližně 54 miliard dolarů. Podle agentury AP navíc pravděpodobně nejde o poslední "finanční salvu" Washingtonu v reakci na ruskou invazi. List NYT zase píše o "čím dál nákladnějším a vleklém" boji proti tažení Rusů.

USA pro něj v uplynulých týdnech poskytly lehké i těžké zbraně, desetitisíce kusů dělostřelecké munice či vrtulníky, ukrajinskou armádu také podporují informacemi od zpravodajců. Šéf americké diplomacie Antony Blinken dnes oznámil, že odsouhlasil další dodávky zbraní a jiného materiálu na Ukrajinu v hodnotě 100 milionů dolarů. "Stojíme za Ukrajinou," uvedl ve twitterovém příspěvku.

Bidenova administrativa předtím apelovala na schválení mnohamiliardového balíku do konce minulého týdne a varovala, že bez nového rozhodnutí Kongresu ke dnešnímu dni vyprší dříve vyčleněné prostředky. Ty nově přislíbené by měly podle činitelů Bílého domu vystačit do konce září, uvádí televize CNN.

Biden původně žádal o 33 miliard dolarů s tím, že 20 miliard by šlo na vojenskou pomoc. Demokraté ve Sněmovně reprezentantů pak prosadili ještě štědřejší podporu, přičemž dodatečných sedm miliard dolarů má být rovnoměrně rozděleno na vojenské vybavení a humanitární pomoc. Návrh podle agentury AP počítá s vyčleněním pěti miliard dolarů na humanitární a potravinové programy, další součástí je pak podpora ukrajinské ekonomiky.

"Se schválením této krizové podpory může nyní Senát říct ukrajinskému lidu: 'Pomoc je na cestě. Skutečná, významná pomoc'," řekl lídr Demokratické strany v menší ze dvou komor Kongresu Chuck Schumer. "My Američané, všichni, demokrati i republikáni, si nemůžeme dovolit strkat hlavy do písku, zatímco (ruský prezident) Vladimir Putin pokračuje v kruté agresi pro ukrajinskému lidu," pokračoval.

Republikánský lídr Mitch McConnell zase vyhlásil, že podpora Ukrajiny je v zájmu USA. "Kdokoli, komu dělá starosti cena za podporu ukrajinského vítězství, by se měl zamyslet nad výrazně vyšší cenou za případnou porážku Ukrajiny," řekl. Reagoval tím zřejmě na výhrady některých svých stranických kolegů, kteří vyjadřovali obavy ohledně miliardových investic do zámořského konfliktu s nejistým koncem, zatímco na domácí scéně panují značné ekonomické problémy.

Zelenskyj zveřejnil záznam z videokamery, která zachytila dopad rakety na…

29.06.2022 09:39 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj zveřejnil záznam z videokamery, která podle něj zachytila…

Zeman chce prověřit možnou sabotáž během své hospitalizace

29.06.2022 21:54 Prezident Miloš Zeman dnes předal ministru spravedlnosti Pavlu Blažkovi (ODS) podnět k prověření…

Francouzský soud shledal Abdeslama vinným, odsoudil ho na doživotí

29.06.2022 21:57 Francouzský soud dnes odsoudil na doživotí bez možnosti předčasného propuštění Salaha Abdeslama,…

Bouřky napáchaly v Česku řadu škod. Ničily stromy i sklepy

30.06.2022 13:08 Po nočním intenzivním dešti a bouřkách byl povodňový stupeň k dnešním 07:00 zhruba na desítce míst…

Johnson: Pokud Putin doufal, že bude mít na svých hranicích méně NATO,…

29.06.2022 11:03 Jako odsouzení ruské války proti Ukrajině a ruské politiky obecně vyznívala prohlášení vůdců…

Biden podpořil úpravu pravidel v zájmu uzákonění práva na potrat

30.06.2022 22:02 Aktualizováno Američtí zákonodárci by měli uzákonit právo na potrat anulované Nejvyšším soudem USA a v případě…

USA podle Bidena chystají vojenskou pomoc Ukrajině ve výši 800 milionů…

30.06.2022 16:10 USA oznámí další vojenskou pomoc Ukrajině ve výši 800 milionů dolarů (19 miliard korun). Řekl to…

Trump chtěl podle bývalé pracovnice Bílého domu navzdory varování ke…

28.06.2022 21:49 Aktualizováno Někdejší prezident USA Donald Trump byl informován o přítomnosti zbraní v davu svých podporovatelů,…

USA zavádějí nové sankce vůči Rusku, včetně zákazu dovozu zlata

28.06.2022 20:28 Aktualizováno Spojené státy zavádějí nové sankce vůči Rusku, jejich terčem je mimo jiné ruský zbrojní průmysl.…

Policie objevila v Texasu v kamionu nejméně 46 mrtvých

28.06.2022 16:52 Aktualizováno Nejméně 46 mrtvých těl nalezla v pondělí večer místního času (v noci na dnešek SELČ) americká…

Představitelé Bílého domu nevěří, že Ukrajina získá zpět území ztracená ve…

28.06.2022 12:13 Představitelé Bílého domu ztrácejí jistotu, že se Ukrajině podaří získat zpět celé území, o něž…

Biden oznámí prodloužení přítomnosti amerických vojáků v Polsku

28.06.2022 05:14 Americký prezident Joe Biden plánuje oznámit prodloužení posílené přítomnosti amerických vojáků v…

V USA vykolejil vlak: Mrtví lidé, nejméně 50 cestujících utrpělo zranění

28.06.2022 05:08 V americkém státě Missouri dnes vykolejil dálkový vlak s více než 240 cestujícími na palubě poté,…

Většina Američanů nesouhlasí s rozhodnutím Nejvyššího soudu o zrušení…

26.06.2022 21:55 Aktualizováno Většina Američanů nesouhlasí s pátečním rozhodnutím Nejvyššího soudu USA, které zrušilo ústavní…

Kvůli právu na potrat se demonstruje v amerických ulicích, začínají spory…

26.06.2022 16:22 Do ulic amerických měst vychází tisíce demonstrantů, potratové kliniky ve světle nových zákazů ruší…

Související:

Právě se děje

reklama