Senát USA svědky v procesu s Trumpem nepředvolá

Američtí senátoři se po několika hodinách dohadování shodli, že v případě ústavní žaloby na bývalého prezidenta Donalda Trumpa svědky předvolávat nebudou. Proces tak pokračuje závěrečnou řečí žalobců z řad demokratů a Trumpových právníků a ještě dnes se očekává hlasování o tom, zda je bývalý šéf Bílého domu vinen podněcováním ke vzpouře, nebo ne.

Senát USA
doporučujeme

Senátoři se dohodli, že místo předvolávání svědků zařadí mezi důkazy výpověď republikánské členky Sněmovny reprezentantů Jaime Herrerové Beutlerové o ostrém telefonickém rozhovoru mezi Trumpem a šéfem republikánské menšiny v dolní komoře Kongresu Kevinem McCarthym. Jde o rozhovor z 6. ledna, a to z doby, kdy na budovu Kongresu právě útočil dav rozvášněných Trumpových stoupenců.

McCarthy podle kongresmanky Trumpa žádal, aby své příznivce z místa odvolal. Trump mu tvrdil, že jde o členy levicového hnutí Antifa, McCarthy ale trval na tom, že jde o Trumpovi stoupence. "No, Kevine, myslím, že tyhle lidi volby rozčílily víc než tebe," řekl podle výpovědi kongresmanky Trump McCarthymu.

Dav do budovy Kongresu vtrhl v den, kdy tam zákonodárci měli na programu potvrzení výsledků listopadových voleb, v nichž zvítězil kandidát demokratů Joe Biden. Trump výsledky hlasování dlouhé týdny zpochybňoval, tvrdil, že mu "volby byly ukradeny". McCarthy s Trumpem na sebe během telefonátu křičeli a rozlícený kongresman řekl tehdejšímu prezidentovi, že lidé pronikají okny do jeho kanceláře.

"Teď už naprosto není pochyb o tom, že Trump chování toho davu podporoval," řekl v závěrečné řeči Jamie Raskin, který vede demokratické žalobce. "A proto musí být odsouzen. Tak jednoduché to je," dodal. "Místo toho, aby přispěchal na pomoc, sledoval útok v televizi a dav před McCarthym chválil, že je vůči němu loajálnější," řekl demokratický kongresman David Cicilline. Demokratičtí žalobci se snaží Trumpa usvědčit z toho, že násilnosti v Kongresu, které stály život pět lidí, vyprovokoval svými výroky.

Agentura DPA uvedla, že obě strany v Kongresu mají zájem na tom, aby současný proces rychle skončil. Demokraté se snaží zabránit tomu, aby proces zastínil začátek funkčního období Joea Bidena v Bílém domě. Chtějí demokratickým kongresmanům uvolnit ruce k práci nad agendou, kterou prosazuje Biden, včetně programů souvisejících s pandemií. Republikáni by zase chtěli zahájit novou éru po Trumpovi.

Bývalý republikánský prezident Trump je v dějinách Spojených států první, proti komu je takzvaný impeachment veden podruhé. Je také prvním, který procesu ústavní žaloby čelí po odchodu z funkce. Je ale spíše nepravděpodobné, že by ho senátoři odsoudili.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V USA klesá zájem o testování na koronavirus

27.02.2021 18:44 V amerických státech rychle opadá zájem o testování na koronavirus v době, kdy začali odborníci…

Při útěku vězňů na Haiti zemřelo 25 lidí, včetně civilistů

27.02.2021 09:31 Z věznice na předměstí hlavního města Haiti Port-au-Prince ve čtvrtek uteklo na 400 trestanců,…

Mexiko prý nemá důkazy o odebraných orgánech u zemřelého Poláka

27.02.2021 08:55 Mexiko nemá žádné důkazy o tom, že by se polský mladík, který tento měsíc zemřel v Mexiku, stal…

Jaké budou dopady lednového útoku na Kapitol? Známý politolog naznačil…

27.02.2021 00:01 NÁZOR - V americkém Kongresu začalo v tomto týdnu slyšení ohledně bezpečnostních selhání, která 6.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama