Senátní výbor bude o doporučení Barrettové hlasovat příští týden

Právní výbor amerického Senátu dnes přes protesty opozičních demokratů a snahy o zablokování jednání podle očekávání stanovil na 22. října hlasování o doporučení soudkyně Amy Coneyové Barrettové do uvolněného křesla člena nejvyššího soudu USA.

Demokraté nesouhlasí s postupem vládních republikánů prosadit Barrettovou do nejvyšší soudní instance jen několik týdnů před volbami, jež mohou zvrátit mocenské poměry ve Washingtonu. V současné chvíli však nemají ústavní prostředky, jak jejímu potvrzení zabránit.

"Pokud je někdo připraven vstoupit do nejvyššího soudu, je to Barrettová," prohlásil čtvrtý den slyšení republikánský předseda výboru Lindsey Graham. Ten přitom podle listu The New York Times porušil jednací řád výboru, když nechal jeho členy rozhodnout o termínu hlasování bez přítomnosti alespoň dvou opozičních zákonodárců.

Proti jeho postupu protestoval jediný přítomný demokratický senátor Dick Durbin, Graham však jeho námitku odmítl s tím, že demokraté by na jeho místě jednali stejně. "Toto je podvod," protestovala následně bez úspěchu demokratická senátorka Amy Klobucharová.

Na základě dosavadního vývoje lze předpokládat, že výbor konzervativní soudkyni Barrettovou na místo po zesnulé představitelce liberálního křídla Ruth Baderové Ginsburgové příští čtvrtek doporučí. Poslední slovo má však celá horní komora, v níž podle dnešního vyjádření vůdce republikánské většiny Mitche McConnella mají zastánci Barrettové dostatečný počet hlasů. Plénum se podle něj začne nominací zabývat hned den po hlasování výboru.

Demokraté tvrdí, že by se s obsazením křesla ve vlivné soudní instituci mělo počkat až po volbách, jež se oficiálně konají 3. listopadu. Podle agentury AP nebyl v historii USA žádný soudce do nejvyššího soudu jmenován tak krátce před koncem prezidentského funkčního období. Zástupci opozice proto dnes označili jednání republikánů za "uzmutí moci" a za porušení tradic horní komory Kongresu.

Předseda Graham se přitom netajil tím, že jeho strana spěchá zčásti kvůli obavám z listopadových voleb, v nichž má podle průzkumů navrch demokratický kandidát Joe Biden. "Máte velkou šanci, že získáte Bílý dům," řekl přítomným demokratům Graham, který je blízkým spojencem republikánského prezidenta Donalda Trumpa. "Myslím, že je to tak," dodal.

Barrettová dnes po třech dnech slyšení nebyla na jednání výboru přítomna. Ve úterý a ve středu přitom čelila desítky hodin dotazům zákonodárců a snažila se je přesvědčit, že její právní úsudek nebude ovlivněn její vírou či osobními názory. Částečně se rovněž distancovala od některých svých starších akademických prací, v nichž se vyjadřovala kriticky k minulým rozhodnutím nejvyššího soudu v některých kauzách, jež se týkaly například povolení dobrovolných potratů či reformy systému zdravotního pojištění bývalého prezident Baracka Obamy známé jako Obamacare.

Několikrát se však odmítla postavit proti prezidentovi Trumpovi i v otázkách, v nichž jej v minulosti kritizovali také jeho spolustraníci, například ohledně jeho návrhu na odložení voleb. Důrazně však odmítla, že by se s kýmkoli v Bílém domě předem domlouvala na tom, jak bude rozhodovat v konkrétních kauzách.

Trump v minulosti opakovaně prohlásil, že chce do soudu nominovat kandidátky, jež se staví proti právu na potrat, a že chce uvolněné místo v tribunálu zaplnit ještě před volbami pro případ, kdy by listopadové hlasování doprovázely nesrovnalosti, o nichž by nakonec rozhodoval nejvyšší soud. Agentura AP připomíná, že po volbách v roce 2000 nejvyšší soud zastavil přepočítávání hlasů na Floridě, čímž v podstatě rozhodl o vítězství republikána George Bushe mladšího nad demokratem Alem Gorem.

Související

Olaf Scholz

Scholz tlačí na republikány. Chce, aby odsouhlasili pomoc pro Ukrajinu

Německý kancléř Olaf Scholz během páteční návštěvy USA vyzval kongresmany, aby co nejdříve schválili pomoc Ukrajině. Reagoval tak na středeční rozhodnutí amerického Senátu, kde zejména republikáni odmítli balík v hodnotě 118 miliard dolarů, který spojoval pomoc pro Ukrajinu a Izrael se zavedením přísnějších opatření na hranicích s Mexikem.

Více souvisejících

Senát USA Amy Coney Barrett nejvyšší soud USA

Aktuálně se děje

před 11 minutami

před 44 minutami

Žhavá láva, ilustrační fotografie.

Sopka v Indonésii se probudila. Úřady varují před hrozbou tsunami

V Indonésii se během probíhajícího týdne probudila sopka Ruang. Úřady ve čtvrtek varovaly před hrozbou vln tsunami, kvůli sopečným erupcím nařídily evakuaci více než 11 tisíc lidí a uzavřely i mezinárodní letiště Kota Kinabalu, informovala zahraniční média. 

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Andrej Babiš

Babiš kvůli migračnímu paktu zaútočil na Fialu s Rakušanem

Expremiér Andrej Babiš (ANO) označil unijní migrační pakt na čtvrteční mimořádné schůzi za největší zradu v novodobých českých dějinách, ze které obvinil premiéra Petra Fialu (ODS) a ministra vnitra Víta Rakušana (STAN). Dohoda podle Babiše obsahuje skryté uprchlické kvóty a zavazuje země k přijímání migrantů z afrických či blízkovýchodních zemí. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Americký dolar (USD), ilustrační fotografie

Proč euro zlevňuje a americký dolar zdražuje?

„V posledním roce česká koruna výrazně oslabuje vůči oběma světovým měnám, ovšem v posledním měsíci se tento vývoj začal značně lišit,“ říká analytik BHS Timur Barotov. Takže co se vlastně děje na finančních trzích?

před 3 hodinami

před 3 hodinami

V případě, že Putin vyhraje na Ukrajině, dostane se do bezprostřední blízkosti východní hranice NATO. Což Západ považuje za vojenskou hrozbu.

Hrozivý scénář pro Evropu. Analytici ISW varují, Rusové vítězstvím na Ukrajině obsadí pohraničí NATO

Lidé, kteří nerozumí, proč je nutné, aby Ukrajina v boji s ruským agresorem zvítězila, si musí uvědomit, co se stane, pokud se Rusku podaří prolomit všechny linie v napadené zemi? Pokud by tedy Rusko dosáhlo v tomto střetu vítězství, Evropu by mohla čekat temná perspektiva. Potenciálně by to mohlo otevřít dveře pro další konflikty ve všech zemích na východní hranici NATO, včetně Slovenské republiky. Ukrajině vážně chybí zbraně a munice, a proto je nezbytná podpora ze strany Spojených států. Nicméně dodávky pomoci z Washingtonu nyní čelí vážným problémům.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Aktualizováno před 5 hodinami

Francouzský prezident Emmanuel Macron a srbský prezident Aleksandar Vučič během společné tiskové konference před pracovní večeří v prezidentském Elysejském paláci v Paříži (Francie, 8. dubna 2024).

Rusové ztrácí nejdůležitějšího evropského spojence. Srbsko se přiklání k Západu

Srbsko, jakožto kandidátská země pro vstup do EU je jednou z předních zemí na Balkánském poloostrově, která disponuje jednou z nejsilnějších armád v regionu. Jeho podpora je v kontextu evropských geopolitických snah více než důležitá. Historicky bylo Srbsko blíže k politice Kremlu, což se ale podle současných událostí mění. Srbové se stále více orientují na západní hodnoty a spojenectví.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Britská královská rodina, ilustrační fotografie.

Princezna Kate zůstane doma sama. William učinil zásadní rozhodnutí

Poprvé od chvíle, kdy princezna Kate v březnu odhalila diagnózu, se princ William vrátí k povinnostem člena britské královské rodiny. Informují o tom zahraniční média. Kate přitom není jediným zástupcem monarchie, který omezil veřejná vystoupení ze zdravotních důvodů. S rakovinou se potýká také král Karel III. 

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Musíme Ukrajině poskytnout systémy protivzdušné obrany, shodli se lídři EU. Zelenskyj poděkoval Scholzovi

Šéfové států a vlád členských zemí EU se ve čtvrtek večer, první den mimořádného summitu EU v Bruselu, shodli na potřebě poskytnout Ukrajině systémy protivzdušné obrany.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy