Senátor Paul chtěl vědět, kdo spustil impeachmentovou kauzu. Vyvolal rozruch

Republikánský senátor Rand Paul se dnes v Senátu pokusil přimět předsedu Nejvyššího soudu USA Johna Robertse, který dohlíží na proces ústavní žaloby na amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby přečetl jméno člověka, jehož oznámení kauzu odstartovalo. Roberts to podle agentury AP odmítl a Paul následně text své zamítnuté otázky i se jménem zveřejnil na twitteru.

V Senátu dnes po dvou jednacích dnech končí 16hodinový blok vyhrazený na otázky senátorů, kteří v procesu vystupují jako soudní porota. Demokratičtí senátoři svými dotazy zpochybňují Trumpovu obhajobu a poukazují na nutnost předvolat svědky, což republikáni odmítají. Republikánské otázky zase poukazují na to, že proces je politickou akcí demokratů, kteří se nedokázali smířit s Trumpovým volebním vítězstvím v roce 2016.

Rozruch na slyšení, které se dosud neslo podle výše zmíněného scénáře, vyvolal dnes Paul. Ten se kontroverzní otázku pokusil položit už včera, ale podařilo se mu to až dnes na úvod zasedání. Protože senátoři nesmí při procesu v plénu hovořit, jejich otázky na obžalobu a obhajobu předčítá Roberts.

"Předsedající odmítá přečíst otázku tak, jak byla podána," řekl Roberts. Identita takzvaného whistleblowera, jehož oznámení vedlo k ústavní žalobě na Trumpa, je dosud oficiálně anonymní, i když jméno člověka, který je za oznamovatele označován, se na internetu objevilo. Na twitteru toto jméno sdílel loni v prosinci i Trump, který však své tweety později smazal.

Kauza se týká obvinění, že Trump tlačil na Ukrajinu, aby mu v kampani před letošními prezidentskými volbami pomohla proti předpokládanému demokratickému sokovi Joeu Bidenovi. Oznamovatel upozornil na Trumpův červencový telefonát s ukrajinskou hlavu státu Volodymyrem Zelenským, od něhož měl prezident USA požadovat vyšetřování Bidena.

Paul na twitteru poté, co byl Robertsem odmítnut, napsal, že jeho otázka nebyla o oznamovateli, jehož identitu nezná. Ptal se prý, zda příslušníci Národní bezpečnostní rady (NSC) dosazení ještě za prezidenta Baracka Obamy a demokratičtí straníci intrikovali s členy štábu šéfa výboru Sněmovny reprezentantů pro kontrolu zpravodajských služeb Adama Schiffa ještě předtím, než kongresmani zahájili přípravy k ústavní žalobě na Trumpa.

V otázce, kterou Paul zveřejnil, se obžaloby ptal na to, zda ví o blízkém přátelství pracovníka sněmovního výboru pro zpravodajské služby Shawna Miskoa s Ericem Ciaramellaou v době jeho působení v NSC, což je poradní orgán prezidenta. Chtěl také znát postoj obžaloby k informacím, že tato dvojice připravovala prostor k žalobě na prezidenta ještě předtím, než sněmovna řízení v této věci formálně zahájila.

Paul na twitteru nyní čelí kritice za to, že Ciaramellau, považovaného za oznamovatele, jmenoval. V USA totiž platí zákony na ochranu takovýchto stěžovatelů před nekorektním postupem ze strany úřadů, což z bezpečnostních důvodů zahrnuje i utajení jejich identity.

V pátek vstoupí proces s Trumpem do nové fáze, která možná bude poslední. Senátoři budou rozhodovat o tom, zda předvolají svědky. Pokud svědecké výpovědi odmítnou, budou moci ještě téhož dne hlasovat o osvobození prezidenta, které se očekává.

Republikáni, kteří mají ve stočlenném Senátu většinu 53 křesel, jsou nyní podle The New York Times optimističtí v tom, že se jim podaří proces v pátek ukončit. Doposud se přitom zdálo, že demokraté naleznou v republikánských řadách přinejmenším čtyři senátory, aby získali potřebných 51 hlasů k předvolání svědků.

Související

Více souvisejících

Rand Paul (senátor USA) John Roberts (nejvyšší soud USA) Donald Trump Senát USA Impeachment

Aktuálně se děje

před 8 minutami

před 36 minutami

před 45 minutami

Miloš Zeman

Miloš Zeman chce na Slovensko, ale zůstává v Motole. Zdravotní stav se zlepšuje

Dva týdny už je exprezident Miloš Zeman hospitalizovaný v pražské Fakultní nemocnici Motol. Podle lékařů se jeho zdravotní stav nadále zlepšuje, na odhad termínu propuštění je však brzy. Zeman přitom údajně koketuje s myšlenkou, že by se vydal na Slovensko a před druhým kolem tamní prezidentské volby podpořil Petera Pellegriniho. 

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Ilustrační foto

Dnes je Zelený čtvrtek, významný den spojený s Poslední večeří

Zelený čtvrtek, čtvrtý den Velikonočního týdne, je jedním z nejvýznamnějších dnů v křesťanském liturgickém kalendáři. Tento den má hluboký náboženský význam, připomíná události spojené s Ježíšem Kristem, zejména jeho Poslední večeři se svými učedníky a zahájení pašijového týdne, který vrcholí Velikonocemi.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Vladimir Putin

Putin promluvil o napadení Česka a Polska

Rusko nemá žádné plány na útok na země NATO a nezaútočí na Polsko, pobaltské státy nebo Českou republiku, ale pokud Západ dodá Ukrajině stíhačky F-16, budou ruskými silami sestřeleny. Podle serveru euractiv.com to prohlásil ruský prezident Vladimir Putin při setkání s ruskými vojenskými piloty.

před 6 hodinami

včera

včera

včera

včera

Kia EV9 slaví dvojnásobné vítězství v soutěži World Car Awards 2024

Značka Kia obdržela další cenné vítězství v soutěži World Car Awards 2024 (Světové auto roku 2024). Vlajková loď značky, čistě bateriové SUV EV9 získalo dva prestižní tituly Světové auto roku i Světový elektromobil roku.

Zdroj: Martin Hájek

Další zprávy