Sessions prohrál senátní primárky, politická kariéra exministra USA je zřejmě u konce

Někdejší americký ministr spravedlnosti v administrativě prezidenta Donalda Trumpa a dlouholetý senátor Jeff Sessions prohrál v úterních senátních republikánských primárních volbách ve státu Alabama se svým protikandidátem, politickým nováčkem Tommy Tubervillem.

Jeff Sessions
doporučujeme

Za Sessionsovým neúspěchem stojí podle listu The New York Times (NYT) především fakt, že upadl do nelibosti Trumpa, ačkoliv byl v začátcích jeho prezidentské kampaně v roce 2016 jedním z jeho prvních politicky významných spojenců.

Podle NYT je prohra pro Sessionse zřejmě koncem jeho třicetileté politické kariéry. Alabamský rodák sloužil čtyři roční období ve federálním Senátu a měl téměř jisté, že by mohl v této kariéře dále úspěšně pokračovat. V únoru roku 2017 jej Trump jmenoval svým ministrem spravedlnosti tak Sessions Senát opustil. Brzy poté se však vztahy obou politiků začaly horšit.

Sessions se v roce 2017 vzdal jakéhokoliv vlivu na vyšetřování zvláštního vyšetřovatele Roberta Muellera a předal zodpovědnost svému náměstkovi Rodu Rosensteinovi. Mueller totiž vyšetřoval vliv Ruska na prezidentské volby z roku 2016 a případné vazby členů Trumpovy kampaně na Moskvu. Sessions tvrdil, že podle amerických zákonů musel záležitost předat svému náměstkovi, protože by se jinak nacházel ve střetu zájmů. Trump však rozhodnutí považoval za neloajální a začal Sessionse veřejně kritizovat. Prezident pak nakonec v roce 2018 Sessionse vyzval k rezignaci, čemuž bývalý senátor vyhověl.

Trump však v kritice svého někdejšího spojence pokračoval nadále a začal aktivně usilovat o to, aby Sessions neuspěl v souboji o republikánskou nominaci na své staré křeslo v Senátu. Sám exministr spravedlnosti se přitom od prezidenta nikdy nedistancoval a nadále tvrdil, že prosazuje jeho program. Trump má ve své straně téměř neochvějnou pozici a většina republikánských kandidátů se proto často předhání v tom, kdo z nich vyjádří Trumpovi větší věrnost, aby si zajistit hlasy prezidentových početných příznivců.

Prezident však podpořil do voleb Tubervilla již po prvním kole primárních voleb, které sice Sessions vyhrál, ale nezajistil si nadpoloviční většinu. Volba se tak dostala do druhého kola, v němž exministr v úterý prohrál.

"Udělal jsem chybu, když jsem ho učinil ministrem spravedlnosti," řekl ještě v pondělí den před volbami Trump podporovatelům Tubervilla. "Měl svou šanci a promarnil ji," dodal prezident.

Tuberville svou kampaň do značné míře založil na Trumpově kritice Sessionse. V posledních týdnech odmítal pozvání na debaty s bývalým senátorem a neposkytoval rozhovory médiím. Na twitteru však podporoval Trumpa při pranýřování Sessionse a snažil se pasovat do role toho, kdo nejlépe prosadí v senátu prezidentův program.

Agentura AP poznamenává, že Sessions nikdy nebyl příliš výrazným či vlivným členem Senátu. V roce 2016 se však objevil prezidentský kandidát, který hlásal řadu názorů ohledně migrace, obchodu a fungování Washingtonu, jež Sessions zastával již drahnou dobu. Když pak tento politik skutečně volby vyhrál, pomohl tehdejšímu senátorovi dosáhnout dosud nejvyššího veřejného postu. Nyní se však ten samý prezident rozhodnou měrou zasloužil zřejmě o definitivní ukončení Sessionsovi kariéry ve vysoké politice.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Další únik ropy z lodi u ostrova Mauricius je nejspíš zažehnán

12.08.2020 19:57 Většinu zbývající ropy z poškozeného japonského plavidla u korálového pobřeží blízko ostrovního…

Brazílie má opět přes 50 tisíc nových případů koronaviru, rekord v Kolumbii

12.08.2020 16:39 Aktualizováno V Brazílii se opět prudce zvýšil počet nakažených novým typem koronaviru, za den přibylo více než…

V Kongresu USA patrně usedne kontroverzní politička, vyznává konspiraci…

12.08.2020 13:42 Do amerického Kongresu s velkou pravděpodobností usedne republikánská politička Marjorie Taylor…

Biden si jako viceprezidentku vybral senátorku Harrisovou, Trump ji…

12.08.2020 11:48 Aktualizováno Demokratický uchazeč o úřad amerického prezidenta Joe Biden si jako svou viceprezidentku vybral…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama