Setkání mezi Bidenem a Trumpem v Bílém domě nemá smysl, tvrdí poradci

Na setkání mezi stále úřadujícím prezidentem Trumpem a jeho následovníkem Joe Bidenem čekají Spojené státy nejdéle v moderní historii. Tento rituál tradičně stvrzuje poklidné předání moci. Tentokrát k němu však pravděpodobně nedojde. Poradci ani jedné ze stran v něm navíc nevidí smysl.

Setkání úřadující a nastávající hlavy státu v Bílém domě. Další z několika tradičních rituálů spjatých s předáním moci, ke kterému zřejmě nedojde. Přestože nově zvolený prezident Biden se nechal slyšet, že přítomnost prezidenta Trumpa na jeho inauguraci by byla při nejmenším symbolicky důležitá, ani jedna ze stran neprojevila zájem o vzájemnou konverzaci. 

,,Za normálních okolností je to jeden z indikátorů poklidného předání moci a hloubky našeho respektu pro demokracii,“ uvedl bývalý personální ředitel prezidenta Clintona John Podesta, který osobně uvítal G. W. Bushe společně s jeho poradci na setkání v Bílém domě v prosinci roku 2000.

Bidena by ovšem dle jeho názoru podobná schůzka s Trumpen, který doposud výsledky voleb neuznal, nijak neobohatila. ,,Tak proč se obtěžovat,“ dodal. Podobně to vidí i lidé v okruhu Donalda Trumpa. Údajně spolu nemají o čem hovořit, uvedl jeden z poradců. Jiní věří, že pokud by Trump Bidena do Bílého domu pozval, znamenalo by to, že porážku veřejně uznal.

Z tohoto hlediska proto nečekají, že by k podobné schůzce kdy došlo, natož aby se Trump zúčastnil Bidenovy inaugurace. Mluvčí Bílého domu Deere uvedl, že dle tvrzení anonymních zdrojů kolem prezidenta Trump prozatím plány na den inaugurace nemá. Účast prý zatím nepotvrdil ani nevyvrátil. 

Většina amerických prezidentů přitom přivítala své následovníky mnohem dříve. Prezident Obama se s Donaldem Trumpem v roce 2016 v Oválné pracovně sešel hned několik dní po volbách. Podobně prezident Bush pozval Baracka Obamu do Bílého domu týden ode dne voleb.

Tato setkání dala končícím prezidentům především možnost varovat své následníky před potenciálními hrozbami, kterým by mohli v úřadu čelit. Bill Clinton tak na příklad varoval prezidenta Bushe před nebezpečím ze strany Bin Ladena nebo Al-Káidy. Prezident Obama podobně varoval Donalda Trumpa před hrozbou, kterou pro Spojené státy představuje Severní Korea.

Mimo jiné však tato setkání mají i neformální charakter. Představují tak symbolické předání moci mezi prezidenty. Bývalý ministr dopravy Andy Card se proto domnívá, že setkáni Bidena s Trumpem by tak šlo světu příkladem. Přestože hlavní aktéři spolu zatím nepromluvili jediné slovo, jejich personální ředitelé jsou prý v kontaktu.

V případě, že Trump Bidenovu inauguraci vynechá, stane se tak teprve druhým prezidentem Spojených států od roku 1869, který pozvání odmítl. Nastávající prezident Biden by prý jeho přítomnost uvítal, zároveň však uvedl, že žádnou významnou hodnotu to pro něj nemá.

Související

Více souvisejících

Volby USA Joe Biden Donald Trump USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

včera

včera

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

včera

včera

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

včera

včera

Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Krycí jméno ukrajinského vojáka „Niemachny“.

V ruském zajetí: Psi žijí lépe. Ztratil jsem jakoukoli naději a vůli žít

Ukrajinský voják přezdívaný „Niemachny“, který strávil 13 měsíců v ruském zajetí, promluvil o tom, co všechno prožil, když padl do zajetí po bojích o Azovstal v Mariupolu. „V kasárnách nás bylo hodně. Byla tam dvě patra a asi půl stovky plus-minus lidí. Spali jsme vlastně na sobě, na podlaze,“ vzpomíná. A dodává hned na začátku „Rusové se snažili přimět Ukrajince střílet do vlastních zajatců.“

včera

včera

včera

včera

Vzpoura zaměstnanců RTVS: Chceme svobodnou veřejnoprávní instituci

Situace na Slovensku se rychle mění. Zaměstnanci RTVS vydali protestní prohlášení a to krátce po schválení zákona o STVR Ficovou vládou.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy