Severní Karolínu zasáhlo zemětřesení, bylo nejsilnější od roku 1916

Americkou Severní Karolínu dnes zasáhlo nejsilnější zemětřesení za posledních 100 let. Otřesy byly cítit i v sousedních státech včetně Virginie, Jižní Karolíny a Tennessee. Po zemětřesení o síle 5,1 stupně ale materiální škody ani zranění dosud hlášeni nebyli.

Seismograf, ilustrační fotografie
doporučujeme

Informovala o tom agentura AP. Meteorologická služba v Greenville uvedla, že zemětřesení začalo v 8:07 místního času (14:07 SELČ) a po několika hodinách jej provázelo pár slabších otřesů.

Michael Hull stál na příjezdové cestě ke svému domu ve Spartě, když si všiml stáda běžících srn. "Neuplynula ani minuta a začaly otřesy ze strany na stranu," uvedl. "Chvíli to trvá, než vám dojde, co se děje, a pak tomu nemůžete uvěřit. Pak to skončilo. Bylo to hlasité, jako kdyby Bůh cloumal horou, a to doslova," řekl.

Karen Backerová byla ve svém bytě v Greensboro, když zaslechla bouchání v kuchyni. Zvuk nejprve přičítala své spolubydlící, později však zjistila, že se dvířka od kuchyňských skřínek otevírala a zavírala kvůli zemětřesení. Její sousedi prý cítili otřesy celého domu. "Bohužel mě už v roce 2020 nic nepřekvapuje, ale hurikán a zemětřesení ve stejný týden, to je šílené!" řekla Backerová.

Podle místní meteorologické služby šlo o nejsilnější zemětřesení od roku 1916, kdy bylo u Skylandu zaznamenáno zemětřesení o síle 5,5 stupně. Americká geologická služba USGS uvedla, že epicentrum zemětřesení se nacházelo asi čtyři kilometry jihovýchodně od městečka Sparta, jižně od hranice s Virginií. Tamní budovy jsou podle USGS povětšinou vůči otřesům odolné, ačkoliv tam jsou i méně stabilní objekty.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Biden žádá Senát, aby nehlasoval o nástupnici Ginsburgové

20.09.2020 21:54 Demokratický uchazeč o Bílý dům Joe Biden dnes vyzval americké senátory, aby nehlasovali o…

Trump chce protlačit svou kandidátku do Nejvyššího soudu co nejdřív. Čelí…

20.09.2020 19:40 Aktualizováno Americký prezident Donald Trump v sobotu na předvolebním mítinku v Severní Karolíně oznámil, že do…

Trump a Suga si telefonovali. Hodlají dál rozvíjet americko-japonské…

20.09.2020 16:50 Nový japonský premiér Jošihide Suga a americký prezident Donald Trump se při dnešním telefonickém…

USA jednostranně ohlásily obnovení sankcí OSN vůči Íránu. Může to vyvolat…

20.09.2020 10:23 Aktualizováno Vláda amerického prezidenta Donalda Trumpa v noci na dnešek jednostranně ohlásila obnovení všech…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama