Situace v Brazílii je podle WHO znepokojivá, úmrtí přibývá

Generální tajemník Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus dnes označil epidemickou situaci v Brazílii za silně znepokojující. V zemi dochází kapacita lůžek intenzivní péče a úřady druhý den po sobě ohlásily více než 2000 úmrtí v souvislosti s nemocí.

Tedros Adhanom Ghebreyesus
doporučujeme

Šéf WHO vyzval politiky, aby přijali co nejpřísnější opatření. Varoval také, že rychlé šíření koronaviru může ohrozit sousední země i celý kontinent, uvedla agentura Reuters.

"Situace (v Brazílii) vzbuzuje hluboké znepokojení," uvedl Tedros. "Dokud nebudou přijatá tvrdá opatření, tak se rostoucí trend (nákazy), který nyní zahlcuje zdravotnický systém (...), projeví vyšším počtem úmrtí," dodal šéf WHO.

Na situaci reagují především jednotlivé brazilské státy. Například nejlidnatější stát Sao Paolo ve čtvrtek ohlásil výrazné zpřísnění opatření včetně zákazu mší, sportovních utkání a prodloužení zákazu nočního vycházení. Na federální úrovni však ohledně opatření nepanuje shoda. Plošná omezení dlouhodobě odmítá prezident Jair Bolsonaro.

Brazilské ministerstvo zdravotnictví se snaží nakoupit více očkovacích látek. Dnes podepsalo smlouvu o koupi deseti milionů dávek ruské vakcíny Sputnik V, většina jich má ale do země přicestovat až v červnu. Tento preparát se chystá vyrábět ke konci roku i jedna z místních firem.

Během tohoto týdne se Brazílie obrátila na čínské velvyslanectví se žádostí o zakoupení 30 milionů vakcín od společnosti Sinopharm. Brazílie má nyní přislíbeno 100 milionů dávek od čínské firmy Sinovac a dalších 100 milionů od britsko-švédské společnosti AstraZeneca. Alespoň jednu dávku vakcíny dostalo zhruba 5,5 procenta Brazilců.

Brazilské oblasti od začátku týdne hlásí postupné vyčerpávání kapacit nemocnic. Téměř všechny státy a jejich metropole mají obsazeno přes 80 procent lůžek na intenzivní péči, v 15 z 27 států je to přes 90 procent. Dva státy již oznámily, že nemohou přijímat nové pacienty ve vážném stavu.

Ve čtvrtek brazilské ministerstvo zdravotnictví oznámilo 2233 úmrtí v souvislosti s nemocí covid-19, o den dříve součet za 24 hodin poprvé překonal hranici 2000 a dosáhl 2286. Nově zachycených nákaz koronavirem bylo za poslední den potvrzeno 75.412, přes 70.000 nákaz denně registruje tato země asi týden.

Za celou epidemii bylo v Brazílii, kde žije zhruba 212 milionů lidí, potvrzeno 11,3 milionu případů nákazy a zhruba 273.000 úmrtí v souvislosti s covidem-19.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Většina loňských úmrtí v USA za účasti policie údajně nesouvisela s násilím

13.04.2021 13:25 Ve Spojených státech loni zemřelo 1127 lidí, v jejichž smrti sehrála roli policie. Z úmrtí…

Při střelbě na škole v USA zemřel student

13.04.2021 07:54 V prostorách střední školy Austin-East Magnet High School ve městě Knoxville v americkém státu…

Na tiskové konference Bílého domu pronikl falešný novinář

12.04.2021 22:04 Ne jednou tlumočili novináři během tiskové konference Bílého domu dotaz jednoho ze svých domnělých…

Biden nečeká a ruší Trumpova pravidla přátelská k akciovým trhům

12.04.2021 16:49 Americký prezident Joe Biden, zvolený za Demokratickou stranu, začal hned po nástupu do funkce…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama