Sjezd republikánů: Trump mladší v projevu napadl Bidena, prý je vysněným kandidátem Číny

Syn amerického prezidenta Donalda Trumpa považuje demokratického vyzyvatele svého otce v souboji o Bílý dům Joea Bidena za vysněného kandidáta čínské komunistické strany. Informovala o tom dnes agentura DPA. Podle stanice BBC patřil Donald Trump mladší k nejvýraznějším řečníkům prvního dne republikánského nominačního sjezdu.

Donald Trump junior

"Víte, že nás chce hospodářsky a na světovém kolbišti oslabit," prohlásil Donald Trump mladší v pondělí (místního času) na sjezdu Republikánské strany, na němž byl jeho otec oficiálně jmenován kandidátem strany pro listopadové volby prezidenta Spojených států. Biden je podle něj natolik slabý, že jej tajné služby považují za upřednostňovaného kandidáta Číny. Bidena proto označil za "Pekingského Bidena" (anglicky "Beijing Biden").

Trump mladší Bidenovi vyčetl i jeho údajně radikálně levicovou politiku, která zabrání hospodářskému zotavení po koronavirové krizi. Úvahy demokratického kandidáta o opětovném uzavření ekonomiky kvůli pandemii označil za "šílenost". Bývalý viceprezident Baracka Obamy o víkendu řekl v televizi ABC, že by byl pro nové zastavení ekonomiky a společenského života, pokud by mu to doporučili vědci. Za viníka zodpovědného za koronavirovou krizi označil Trump mladší čínskou komunistickou stranu.

S odkazem na dřívější slib svého otce, že vysuší politickou "bažinu" v hlavním městě Washingtonu Trump mladší řekl: "Joe Biden je v zásadě lochneská příšera bažiny. Číhá v ní už půl století. Čas od času vystrčí hlavu, aby kandidoval na prezidenta, a pak zase zmizí a nic moc mezi tím nedělá," uvedl s odkazem na Bidenovu letitou kariéru v americké politice i jeho celkově třetí pokus stát se americkou hlavou státu.

Před Bidenovým vítězstvím varovali i další řečníci. Viceprezident Mike Pence v pondělí řekl, že Amerika potřebuje další čtyři roky s Trumpem v Bílém domě, protože všichni vědí, že "jde o ekonomiku, právo a pořádek".

Člen sněmovny Matt Gaetz prohlásil, že je třeba bojovat o "záchranu USA, jinak zemi ztratíme navždy". Trump mladší listopadové volby označil za volbu mezi "vírou, prací a vzděláním na jedné straně a nepokoji, rabováním a vandalismem na straně druhé".

Trumpova kampaň chce podle agentury AFP, aby sjezd vyzněl optimisticky a vesele, avšak pondělí bylo spíše v chmurném tónu, když řečníci hovořili o "zániku amerického snu" v případě výhry demokratů. "Nebuďte na omylu, bez ohledu na to, kde žijete, nebude vaše rodina v Americe v bezpečí, když země bude v rukou radikálních demokratů," uvedla ve svém příspěvku Patricia McCloskeyová, která spolu s manželem čelí obžalobě za to, že mířili zbraní na účastníky protestu proti rasismu.

Dalším tématem projevů a také kampaně je obhajoba Trumpova počínání v souvislostí s pandemií covidu-19. Jeho syn prohlásil, že otcova rozhodnutí byla rychlá, avšak stejně jako skoro všichni řečníci opomenul fakt, že v USA s covidem-19 zemřelo přes 177.000 lidí.

Průzkumy dávají nyní Trumpovi menší naději na zvolení než Bidenovi, takže se prezidentova kampaň snaží získat voliče mimo tradiční Trumpovy stoupence. K tomu měla napomoci přítomnost nebělošských řečníků, k nimž patřila bývalá velvyslankyně při OSN Nikky Haleyová, jež je indického původu. "Usilujeme o národ, který se společně pozvedne, nikoli rozpadne v anarchii a zlobě. Víme, že jedinou cestou k překonání potíží je využití síly Ameriky. Musíme zvolit jediného kandidáta, který má sílu a který bude dále tuto vizi uskutečňovat," řekla.

Zástupkyně šéfa Bidenovy kampaně Kate Bedingfieldová označila pondělní projevy za "přehlídku temných hrozeb, jejichž smyslem je odvrátit pozornost od faktu, že Trump postrádá kladné téma, jímž by Američany přesvědčil o svém znovuzvolení".

Na úvod stranického sjezdu ve městě Charlotte v Severní Karolíně v jmenovali delegáti 74letého Trumpa jednohlasně kandidátem na prezidenta. S Bidenem se utká ve volbách o Bílý dům 3. listopadu.

Podle BBC je Trump mladší schopným řečníkem, který umí elektrizovat davy. Jeho kritici jej naopak viní z toho, že svou útočnou rétorikou pouze přilévá olej do ohně současné vyhrocené atmosféry v zemi. Strategie republikánů pro Trumpovo znovuzvolení podle stanice spočívá mimo jiné v utužování voličského jádra, přičemž prvorozený potomek má v tomto úlohu jakéhosi "roztleskávače". Mnohým z prezidentových podporovatelů navíc imponuje, že jeho syn dokáže zajít ještě dále než sám prezident - například v otázce zbraní, proti jejichž omezování coby vášnivý lovec otevřeně bojuje.

Na sjezdu republikánů v noci na dnešek SELČ promluvil i manželský pár, který čelí obžalobě kvůli nezákonnému použití zbraně. Mark a Patricia McCloskeyovi v červnu mířili v St. Louis před svým domem střelnými zbraněmi na účastníky jedné z demonstrací proti rasismu a policejnímu násilí, které se konaly v reakci na smrt černocha George Floyda. Protestující byli na soukromé ulici a kráčeli k domu starostky St. Louis Lydy Krewsonové.

Incident ze St. Louis vyvolal ve Spojených státech značnou pozornost, mimo jiné proto, že video, které jej zachycuje, na twitteru sdílel i americký prezident Donald Trump.

Na konci července prokuratura státu Missouri obžalovala McCloskeyovy z nezákonného použití zbraně. Manželská dvojice to odmítá a tvrdí, že měla strach a chtěla bránit svůj majetek i životy. Nedlouho po vznesení obžaloby dostali McCloskeyovi pozvání, aby vystoupili na republikánském sjezdu. Trump obžalobu páru označil za "hanbu".

"Ať už žijete kdekoli, vaše rodina nebude v bezpečí v Americe radikální levice," uvedla na sjezdu Patricia McCloskeyová. Podle manželů budou v případě vítězství demokratického prezidentského kandidáta Joea Bidena americká předměstí zaplavena kriminalitou.

"Prezident Trump ochrání právo bránit svůj domov a rodinu, které dal Bůh každému Američanovi," dodal Mark McCloskey.

Johnson se setkal s Bidenem, do Washingtonu dorazil vlakem

22.09.2021 04:22 Americký prezident Joe Biden se setkal v Bílém domě s britským premiérem Borisem Johnsonem. Hlavním…

Guterres: Hrozí největší krize našich životů, svět se musí probudit

21.09.2021 22:02 Aktualizováno Generální tajemník OSN António Guterres dnes v projevu ke světovým lídrům varoval před "největší…

Biden v OSN zdůraznil potřebu spolupráce, avizoval nové kroky proti…

21.09.2021 18:02 Aktualizováno Svět musí spolupracovat víc než kdy dřív, protože osudy různých zemí a národů nikdy nebyly…

Počet mrtvých s covidem celosvětově překonal 4,7 milionu

21.09.2021 08:52 Počet mrtvých v souvislosti s nemocí covid-19 na celém světě podle údajů americké Univerzity Johnse…

Spojené státy v příštím roce přijmou 125.000 uprchlíků

21.09.2021 08:21 Spojené státy přijmou v příštím roce 125.000 uprchlíků, tedy dvojnásobek oproti letošnímu roku, aby…

Trudeau je vítězem voleb v Kanadě, na většinu v parlamentu ale zřejmě…

21.09.2021 08:04 Aktualizováno Pondělní předčasné volby v Kanadě vyhráli vládnoucí liberálové premiéra Justina Trudeaua, jimž se…

USA hlásí přes 2000 zemřelých s koronavirem denně

20.09.2021 21:42 V USA zemřelo po nákaze koronavirem v posledním týdnu průměrně přes 2000 lidí denně. Podobně vysoké…

Bílý dům: USA v listopadu otevřou hranice plně očkovaným

20.09.2021 18:22 Spojené státy v listopadu uvolní cestovní restrikce a začnou na své území pouštět plně očkované…

NÁZOR: Biden jde v Trumpových stopách? Politolog zmiňuje překvapivé…

19.09.2021 00:01 Americký prezident Joe Biden vystoupí 21. září se svým prvním projevem na Valném shromáždění OSN,…

Na protest Trumpových příznivců u Kapitolu přišlo jen několik stovek lidí

18.09.2021 21:35 Aktualizováno Na demonstraci na podporu lidí, kteří čelí soudům, protože začátkem ledna pronikli do Kapitolu,…

Související:

Právě se děje

reklama