Skončí USA v dlouhé ekonomické depresi? Profesor naznačil možný scénář

NÁZOR - Statistiky z minulého týdne oficiálně potvrdily to, co všichni věděli - jen pár měsíců koronavirové krize má ve Spojených státech za následek nezaměstnanost na úrovni velké deprese ze 30. let minulého století, poukazuje profesor Paul Krugman v komentáři pro server New York Times. Nositel Nobelovy ceny za ekonomii upozorňuje, že to ovšem neznamená, že země je skutečně v hospodářské depresi.

Zotavení může být rychlé

O depresi by šlo hovořit, pokud by extrémně vysoká nezaměstnanost trvala dlouho, například rok, vysvětluje odborník. Tvrdí, že administrativa prezidenta Donalda Trumpa a její spojenci činí vše proto, aby takovou možnost přiblížili.

Krugman záměrně nemluví o nejvyšší nezaměstnanosti od velké deprese, ale o úrovni velké deprese, což je mnohem ostřejší stanovisko. "Abyste pochopili, proč to říkám, musíte si přečíst statistiku, nikoliv sledovat pouze hlavní čísla," píše profesor. Přiznává, že nezaměstnanost ve výši 14,7 % je velmi znepokojivá, ale vládní zpráva přiznává, že s ohledem na technické komplikace je číslo zřejmě podhodnocené o téměř 5 %.

Pokud je to pravda a nezaměstnanost v USA nyní dosahuje 20 %, šlo by o horší stav než během velké deprese vyjma dvou let, a proto ekonom pokládá otázku, jak rychle může trvat náprava. Očekává, že pokud se podaří dostat koronavirus pod kontrolu, zotavení může být velmi rychlé, mnohem rychlejší než v případě finanční krize z roku 2008, která souvisela s hypoteční bublinou a bezprecedentní mírou zadlužení domácností.

Dostat koronavirus pod kontrolu znamená podle Krugmana "zplošťovat křivku", což se ve Spojených státech daří, jelikož šíření nemoci zpomalilo natolik, že nedochází k zahlcení nemocnic. Dále je nutné křivku zvrátit, tedy výrazně snížit počet nakažených a udržet vysokou míru testování a rychle zachytávat nové případy, což spolu s trasováním může vést k umístění osob, které přišly do kontaktu s virem, do karantény, uvádí nobelista.

K tomu je ovšem nutné přísně dodržovat režim omezení mezilidských kontaktů, jak dlouho bude potřeba, domnívá se ekonom. Dodává, že následně bude třeba chránit všechny Američany testováním a trasování, které se momentálně týká téměř výhradně osob přímo pracujících pro prezidenta Trumpa.

"Zvrácení křivky není lehké, ale je dobře možné," píše Krugman. Připomíná, že se to podařilo mnoha zemím, například Jižní Koreji, Novému Zélandu, ale také Řecku. Tvrdí, že zmírnit počty nakažených se spíše podařilo těm zemím, které jednaly rychle, zatímco ve státech, které dlouhé týdny vážnost situace popíraly, jsou čísla nadále vysoká.  

I tam, kde epidemie udeřila ničivě, je možné čísla snížit, pokud se bude držet nastolená linie, míní profesor. Jako příklad dává New York, epicentrum nákazy v USA, kde je aktuální denní počet nakažených a úmrtí jen zlomkem toho, jaký byl před pár týdny.

Z propadu do deprese

Trump a jeho spolupracovníci ale tuto linii držet nechtějí, deklaruje nositel Nobelovy ceny. Konstatuje, že chvíli se sice zdálo, že stávající administrativa je ochotná brát covid-19 vážně - v půlce března zavedla opatření k omezení mezilidského kontaktu, byť se tak nestalo na základě federální regule -, ale v poslední době jsou z Bílého domu slyšet slova o znovuotevření ekonomiky, ačkoliv Spojené státy se zdaleka neblíží stavu, aby tak učinily bez rizika druhé vlny nákazy.   

Trumpova administrativa a její spojenci jsou zjevně jasně proti poskytnutí finanční pomoci která by americké společnosti pomohla vydržet karanténu bez závažných těžkostí, připomíná ekonom. Odkazuje na slova republikánského senátora Lindseyho Grahama, že prodloužení zvýšených příspěvků v nezaměstnanosti proběhne "jen přes jeho mrtvolu", a jeho stranického kolegy Mitche McConnella, že pomoc oblastem, kde přišly o práci miliony lidí, by byla "záchranou demokraty ovládaných států".

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Krugman se ztotožňuje s tvrzením Andyho Slavitta, který řídil veřejné zdravotní programy v éře prezidenta Baracka Obamy, že Trump vzal nohy na ramena a tváří v tvář svému úkolu a opatřením nutným k porážce pandemie se vzdal zodpovědnosti, což může zabít tisíce lidí a změnit koronavirový ekonomický propad ve skutečnou depresi.

Profesor naznačuje možný scénář: V nadcházejících týdnech mnoho republikány ovládaných amerických států zruší karanténní opatření a značná část lidí se na základě pobídek Trumpa a televize Fox News začne chovat nezodpovědně. To sice krátkodobě povede k poklesu nezaměstnanosti, ale brzy se ukáže, že koronavirus se vymyká kontrole a lidé se bez ohledu doporučení prezidenta a republikánských guvernérů vrátí domů.   

"Takže v ekonomické rovině jsme zpět tam, kde jsme začali, a v epidemiologické rovině v horší situaci než kdy předtím," varuje nobelista. Obává se, že v důsledku toho může dvouciferná nezaměstnanost, která by jinak trvala jen pár měsíců, vydržet dlouhodobě.

Trumpova snaha nalézt jednoduché řešení a jeho nedostatečná trpělivost s tvrdým úsilím při zadržování pandemie mohou být tím, co změní tvrdý, ale dočasný propad v otevřenou ekonomickou depresi, míní Krugman.

Související

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Paul Krugman (ekonom) nezaměstnanost / nezaměstnaní Ekonomická krize Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 59 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Helena Langšádlová

Ministryně Langšádlová se rozhodla podat demisi

Ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová (TOP 09) se rozhodla podat demisi, oznámila její strana ve čtvrtek ráno. Podrobnosti má končící členka Fialovy vlády poskytnout odpoledne. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

včera

včera

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

včera

včera

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

včera

včera

Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

včera

Šojgu ztrácí vliv v Kremlu? Zatčení jeho náměstka něco signalizuje

Zatčení náměstka ministra obrany Timura Ivanova signalizuje souboj o zdroje a moc uvnitř ruské elity na počátku nového prezidentského období Vladimira Putina.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy