Smrt černocha Michaela Browna: Policista nebude obviněn. Dle agentury to otevře staré rány

Prokuratura z amerického města St. Louis ve čtvrtek oznámila, že nevznese obvinění proti bývalému bělošskému policistovi Darrenovi Wilsonovi, který v roce 2014 zastřelil černošského mladíka Michaela Browna ve městě Ferguson ve státu Missouri.

Michael Brawn, zastřelený černošský mladík strážníkem Darrenem Wilsonem.
doporučujeme

Podle agentury AP rozhodnutí zřejmě znovu otevře staré rány vzhledem k současné diskuzi o zakořeněném rasismu u americké policie.

Úřady se rozhodly Wilsona nestíhat v této kauze již potřetí. Poprvé jej odmítla obvinit velká porota v roce 2014, následující rok zase ministerstvo spravedlnosti. Lídři hnutí za občanská práva a Brownovi rodiče však nyní podle AP doufali, že černošský prokurátor Wesley Bell, který se ujal funkce v lednu loňského roku, bude na případ nahlížet jinak.

Bell prohlásil, že jeho rozhodnutí vycházelo z pětiměsíčního přezkumu dostupných důkazů. Jeho týmu se však nepodařilo beze vší pochybnosti dokázat, že by se Wilson zastřelením Browna dopustil zabití či vraždy podle zákonů státu Missouri. "Vím, že to není výsledek, jaký chtěli a že jejich bolest bude trvat navždy," řekl Bell o Brownově rodině. Dodal však, že rozhodnutí prokuratury Wilsona neočišťuje. Právník někdejšího policisty prohlásil, že závěr prokuratury dokazuje, že nedošlo k žádnému zločinu.

zdroj: YouTube

Smrtelný incident se odehrál poté, co Brown se svým přítelem kráčeli prostředkem ulice ve Fergusonu, což je jedno z předměstí St. Louis. Wilson je vyzval, aby šli na stranu ulice a následně vypukla mezi Brownem a Wilsonem potyčka, která skončila tím, že Wilson černošského mladíka zastřelil. Bývalý policista tvrdí, že jej Brown ohrožoval a musel proto použít zbraň v sebeobraně.

Incident vyvolal ve Fergusonu pokojné i násilné protesty trvající několik měsíců. Oživil rovněž diskuze o tom, jak policie v amerických městech přistupuje k menšinovému obyvatelstvu a pomohl tak upevnit hnutí Black Lives Matter (Na černošských životech záleží), které vzniklo po násilné smrti 17letého černocha Trayvona Martina na Floridě v roce 2012.

Hnutí za vymýcení zakořeněného rasismu a policejní brutality získalo na nové intenzitě letos v květnu, kdy po tvrdém zákroku bělošského policisty zemřel v Minneapolis George Floyd. Jeho úmrtí vyvolalo největší protesty za poslední desetiletí v mnoha městech v USA i ve světě, mimo jiné právě i ve Fergusonu.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Velvyslancem USA v Německu má být Macgregor. Jeho výroky budí kontroverze

11.08.2020 12:14 Prezident Spojených států Donald Trump chce jako nového velvyslance do Německa poslat…

Konec kandidatury Kanye Westa? Jeho kampaň se měla pokusit o podvod

11.08.2020 09:25 Stát Wisconsin napadl legitimitu podpisů odevzdaných kampaní rappera Westa. Volitelé zpochybnili…

Počet nově nakažených koronavirem v Brazílii mírně klesl, zemřelých je více

11.08.2020 08:10 Brazílie za poslední den zaznamenala 22.048 nově nakažených koronavirem a 703 úmrtí pacientů s…

Globální bilance koronaviru přesáhla 20 milionů nakažených

11.08.2020 07:50 Počet potvrzených případů nákazy koronavirem SARS-CoV-2 už v globálním měřítku překonal 20 milionů.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama