Smrt černocha Michaela Browna: Policista nebude obviněn. Dle agentury to otevře staré rány

Prokuratura z amerického města St. Louis ve čtvrtek oznámila, že nevznese obvinění proti bývalému bělošskému policistovi Darrenovi Wilsonovi, který v roce 2014 zastřelil černošského mladíka Michaela Browna ve městě Ferguson ve státu Missouri.

Podle agentury AP rozhodnutí zřejmě znovu otevře staré rány vzhledem k současné diskuzi o zakořeněném rasismu u americké policie.

Úřady se rozhodly Wilsona nestíhat v této kauze již potřetí. Poprvé jej odmítla obvinit velká porota v roce 2014, následující rok zase ministerstvo spravedlnosti. Lídři hnutí za občanská práva a Brownovi rodiče však nyní podle AP doufali, že černošský prokurátor Wesley Bell, který se ujal funkce v lednu loňského roku, bude na případ nahlížet jinak.

Bell prohlásil, že jeho rozhodnutí vycházelo z pětiměsíčního přezkumu dostupných důkazů. Jeho týmu se však nepodařilo beze vší pochybnosti dokázat, že by se Wilson zastřelením Browna dopustil zabití či vraždy podle zákonů státu Missouri. "Vím, že to není výsledek, jaký chtěli a že jejich bolest bude trvat navždy," řekl Bell o Brownově rodině. Dodal však, že rozhodnutí prokuratury Wilsona neočišťuje. Právník někdejšího policisty prohlásil, že závěr prokuratury dokazuje, že nedošlo k žádnému zločinu.

Smrtelný incident se odehrál poté, co Brown se svým přítelem kráčeli prostředkem ulice ve Fergusonu, což je jedno z předměstí St. Louis. Wilson je vyzval, aby šli na stranu ulice a následně vypukla mezi Brownem a Wilsonem potyčka, která skončila tím, že Wilson černošského mladíka zastřelil. Bývalý policista tvrdí, že jej Brown ohrožoval a musel proto použít zbraň v sebeobraně.

Incident vyvolal ve Fergusonu pokojné i násilné protesty trvající několik měsíců. Oživil rovněž diskuze o tom, jak policie v amerických městech přistupuje k menšinovému obyvatelstvu a pomohl tak upevnit hnutí Black Lives Matter (Na černošských životech záleží), které vzniklo po násilné smrti 17letého černocha Trayvona Martina na Floridě v roce 2012.

Hnutí za vymýcení zakořeněného rasismu a policejní brutality získalo na nové intenzitě letos v květnu, kdy po tvrdém zákroku bělošského policisty zemřel v Minneapolis George Floyd. Jeho úmrtí vyvolalo největší protesty za poslední desetiletí v mnoha městech v USA i ve světě, mimo jiné právě i ve Fergusonu.

Související

Více souvisejících

St. Louis, USA (Ferguson, rasové protesty, Brown, Powell) Policie USA Black lives matter USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

před 26 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Inspekce obvinila policisty, kteří před pražským barem napadli několik lidí

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) ve středu obvinila dvojici příslušníků policie, kteří v únoru v opilosti napadli několik osob před barem na pražském Smíchově. Policie v dubnu zprostila muže zapojeného do incidentu výkonu služby, už dříve označila jeho jednání za neakceptovatelné a neomluvitelné.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Putin něco chystá, naznačil Pistorius. Má víc zbraní a munice, než kolik využije na Ukrajině

Rusko podle německého ministra obrany Borise Pistoriuse vyrábí více zbraní a munice, než potřebuje pro invazi na Ukrajinu. Uvedl to v televizi ARD.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy