Smrt černocha Prudea: Rodina zveřejnila video ze zásahu, suspendováno sedm policistů

Kvůli smrti černocha Daniela Prudea bylo mimo službu postaveno sedm policistů. Informovala o tom dnes agentura AP. Neozbrojeného muže dusili policisté ve státě New York už v březnu, až nyní se ale objevilo video ze zásahu. Demokratický kandidát na amerického prezidenta Joe Biden během své návštěvy města Kenosha ve Wisconsinu telefonicky hovořil s černošským mladíkem Jacobem Blakem, který byl těžce zraněn poté, co jej předminulý týden střelil sedmkrát do zad bělošský policista.

Policie USA, autor: Julian Wan
doporučujeme

Sedm policistů suspendovala Lovely Warrenová, starostka města Rochester, kde k incidentu došlo. Ke smrti Prudea podle ní vedl "systémový rasismus". "Stavím dotyčné policisty dnes mimo službu, třebaže s tím městská rada nesouhlasí. Žádám státní zástupkyni, aby dokončila vyšetřování," uvedla Warrenová.

"V případě Daniela Prudea selhala policie, systém péče o duševní zdraví, společnost i já," konstatovala a dodala, že jeho smrt dokazuje, že "mnoho výzev, jimž jsme čelili v minulosti, jsou ty samé, kterým čelíme i nyní".

Prude zemřel, když jej v nemocnici 30. března odpojili z přístrojů zajišťujících životní funkce, sedm dní poté, co jej nad ránem na ulici ve městě Rochester nahého zadrželi policisté. Prude se podle všeho potýkal s psychickými problémy a rozbor zjistil v jeho těle stopy omamné látky fencyklidin. Soudní lékař nicméně smrt zhodnotil jako zabití způsobené "komplikacemi po dušení v rámci fyzického držení".

Ve středu rodina zesnulého zveřejnila video ze zatýkání a další materiály k případu. Záběry podle AP ukazují, že policisté Prudeovi přes hlavu navlékli kapuci a jeden ze strážníků mu poté asi na dvě minuty přitlačil obličej k zemi.

Prude si předtím na pokyn policie sedl na zem a měl spoutané ruce za zády, byl ale rozrušený a opakovaně policistům říkal, že potřebuje pistoli. Poté, co jej strážci zákona přitlačili na vozovku, Prude znehybněl a utichl a policisté si všimli, že mu z úst začala vytékat tekutina.

Policii tehdy zavolal jeho bratr Joe, protože nevěděl, kde Daniel je a měl o svého sourozence obavy. "Zavolal jsem jim, aby se mému bratrovi dostalo pomoci, ne aby byl zlynčován," řekl Joe Prude na středeční tiskové konferenci. "Jak se na něj můžete dívat a okamžitě si neříct: ten muž je bezbranný, úplně nahý na zemi. Už je spoutaný," pokračoval.

Jeden z policistů uvedl, že zadržený kolem sebe plival a že strážníci mu hlavu zakryli kvůli obavám z koronaviru, který se v té době v New Yorku rychle šířil. Když se Prude přestal hýbat, kapuci mu sundali stejně jako pouta, a muže následně předali zdravotníkům.

"Říkal, že ho nic neporazí," shrnul Biden na setkání s místními v kostele patnáctiminutový telefonát s Blakeem, ochrnutým na dolní polovinu těla. "Nevzdá to", ať už bude chodit, nebo ne, dodal Biden. Kandidát demokratů na prezidenta se setkal s blízkými zraněného muže společně se svou ženou Jill na letišti hned po příletu do středozápadního státu, který bude jedním z hlavních bojišť nadcházejících prezidentských voleb. Řekl, že ho fascinovala jejich "nezdolnost a optimismus".

Před třemi měsíci spustila ve Spojených státech vlnu protestů smrt černocha George Floyda, který zemřel při zatýkání v Minneapolisu.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Počet nakažených se celosvětově blíží k jednomu stu milionů

18.01.2021 08:49 Země světa v součtu registrují více než 95 milionů případů koronavirové nákazy, ukazují databáze…

Koronavirus: Počet potvrzených infekcí ve světě přesáhl 95 milionů

18.01.2021 08:26 Země světa v součtu registrují více než 95 milionů případů koronavirové nákazy, ukazují databáze…

USA odsoudily zadržení Navalného po návratu do Moskvy

18.01.2021 07:28 Spojené státy "důrazně" odsoudily zadržení ruského opozičního politika Alexeje Navalného v neděli…

Biden chce pracovat hned po inauguraci. Policie zabránila možnému útoku

17.01.2021 12:21 Aktualizováno Budoucí prezident Spojených států Joe Biden hodlá krátce po svém nástupu do úřadu 20. ledna…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama