Snadná náprava neexistuje, rasismus v USA je hluboký, varuje prestižní deník

NÁZOR - Zatímco v mnoha amerických městech hoří budovy a obchody, místní politici a veřejně činné osoby zoufale - a s ohledem na dobu odvážně - salutují oprávněnému morálnímu pobouření poklidných demonstrantů a zároveň se snaží zajistit, aby zloději a vandalové, jejichž jediným cílem je chaos, nenapravitelně nepošpinili podstatu protestů. Tak hodnotí aktuální nepokoje ve Spojených státech editorial vlivného serveru Washington Post.

George Floyd zabitý policistou v USA
doporučujeme

Hněv nelze uhasit přes noc

"Mezitím prezident (Donald) Trump, jehož slova by mohla mít největší váhu, hraje svou typickou roli lidského plamenometu," nebere si servítky renomovaný deník. Deklaruje, že Trump je špatným lídrem pro tuto dobu.  

Neexistuje žádný magický lektvar, který by dokázal uhasit hněv přes noc a zajistil, že vztek kvůli brutálnímu zabití George Floyda v Minneapolisu bude ventilován konstruktivním směrem, přiznává editorial. Deklaruje ovšem, že slova a závazek k reformám jsou zajisté důležité.

Někteří američtí politici se snaží o oboje, poukazuje washingtonský server. Ti si podle něj uvědomili, jaký problém představuje systémová nespravedlnost - brutalita, které jsou vystaveni Afroameričané ze strany bělošských policistů, rasismus projevující se v mnoha podobách, včetně nepoměrně častějšího věznění příslušníků etnických menšin či momentálních škod působených koronavirem, který výrazně hůře postihuje černošské komunity, zdravotně i ekonomicky.

Zatímco Amerika hoří, Trump, kterého editorial označuje za "vrchního rozdělovače" společnosti, hřímá ve svém tradičním stylu a neprojevuje jakoukoliv zdrženlivost. "Neapeloval na jednotu, ani nepřipouští kořeny a důvody hněvu černých Američanů, kteří považují bíle muže v uniformách za hrozbu pro své životy," píše prestižní deník.

Z pohledu současné administrativy totiž nejde o systémový problém, ale pouze "pár zkažených jablek" mezi policisty, jak v neděli prohlásil Trumpův poradce pro národní bezpečnost Robert O'Brien, nastiňuje Washington Post. Kritizuje, že i za situace, kdy policisté tasí zbraně na novináře, kteří dělají svou práci a informují o nepokojích, Trump útočí na média.

Dle renomovaného deníku Trumpova varování, že dojde k nasazení "nejzlověstnějších zbraní" a "vypuštění nejzuřivějších psů" proti demonstrantům, stejně jako prezidentovy hrozby nasazením pravidelnou armádou, útoky na opoziční demokraty či chvástání se připraveností tajných služeb "k akci" naznačují, že volá do ulic své stoupence a tlumí smířlivé hlasy.

Potřebná morální autorita

Bezohledná destrukce, rabování a užívání zápalných lahví jsou nepřijatelné a neospravedlnitelné, bez ohledu na provokace, souhlasí editorial se sobotním prohlášením demokratického kongresmana Johna Lewise. Dodává však, že odpovědní politici se za takové situace snaží vyslat nějakou zprávu.

Kvůli "býčímu" prezidentovi je nicméně stále těžší slyšet například starostku Atlanty Keishu Lance Bottomsovou, která hněv na rabující výtržníky ve svém městě zmírnila srdceryvnými apely, uvádí washingtonský deník. "Jako město máme na víc, jako země máme na víc," cituje slova starostky.

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Stejně tak guvernér Minnesoty, demokrat Tim Walz, vyzval demonstranty k návratu domů a připomněl, že tento americký stát má jedny z nejlepších veřejných škol, je na čele žebříčků inovací, příležitostí a spokojenosti obyvatel, což ale platí pouze pro bílé, a proto je nutné řešit rasismus, pokud má být zajištěna spravedlnost, klid a řád pro všechny obyvatele Minnesoty, poukazuje prestižní server.

Momentálně sice ve Spojených státech velmi záleží na morální autoritě a i její špetka by mohla zvrátit chaotický vývoj a jedovaté kázání z Washingtonu, tvrdí vlivný deník. Správné poselství podle něj musí kombinovat výzvu k poklidným protestům a ujištění, že smrt George Floyda bude spravedlivě potrestána a náprava hlubokých nepravostí se stane naléhavou prioritou.

"Takové poselství nepřijde z Bílého domu, který využívá rasovou nenávist jako klín a opakovaně dal jasně najevo své pohrdání městskou Amerikou," píše Washington Post. Dodává, že momentální chaos se tak musejí pokusit prolomit jiní politici, a proto je třeba předat slovo těm lepším Američanům.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Brazilský prezident Bolsonaro se nakazil koronavirem, nemoc dlouhodobě…

07.07.2020 19:44 Aktualizováno Nákazu koronavirem potvrdily testy u brazilského prezidenta Jaira Bolsonara, který v minulosti…

Čína podle šéfa FBI nutí svoje občany žijící v USA k návratu do vlasti

07.07.2020 18:54 Čína se snaží nátlakem donutit některé svoje občany žijící v zahraničí k návratu do vlasti, aby…

Nejvyšší soud USA rozhodl, že státy mohou trestat "neposlušné" volitele

07.07.2020 17:43 Nejvyšší soud USA dnes rozhodl, že americké státy mohou potrestat členy prezidentského sboru…

Analýza CNN: Konspirační teorie QAnon má podporu Trumpa, je velmi…

07.07.2020 16:07 Republikánská strana by mohla mít v listopadových volbách do amerického Kongresu na kandidátce tři…

Související:

Právě se děje

Další zprávy