Sněmovna reprezentantů zahájila novou snahu o imigrační reformy

Americká Sněmovna reprezentantů ve čtvrtek schválila dvojici návrhů, které by v součtu vytvořily cestu k zisku občanství pro miliony přistěhovalců žijících roky ve Spojených státech bez povolení k pobytu. Opatření se týkají tzv. snílků, kteří do USA přišli nelegálně jako děti, a pracovníků farem a jejich rodinných příslušníků.

Kongres USA
doporučujeme

Demokratická strana si tak připsala první letošní úspěchy spojené s tématem imigrace, v Senátu jsou ale její vyhlídky podobně jako u volební či policejní reformy výrazně horší, uvádí americká média.

Ve sněmovně návrhy podpořili i někteří republikáni, podle webu Politico ale v obou případech není pravděpodobné, že by získaly podporu 60 senátorů potřebnou k prolomení očekávaných obstrukcí. Ve čtvrtek si lépe vedla iniciativa kolem zemědělských pracovníků, pro kterou vedle demokratů hlasovalo i 30 republikánů. U návrhu zákona o právním statusu pro dětské přistěhovalce tak učinilo devět republikánů a usnesení tak prošlo poměrem 228 hlasů ku 197.

Podle deníku The New York Times se odhaduje, že dvojice opatření by dala šanci na zisk občanství čtyřem milionům přistěhovalců "bez dokumentů". Politico nebo agentura AP hovoří v součtu asi o třech milionech dotčených, z nichž zhruba dva miliony tvoří imigranti, kteří nelegálně vstoupili do USA v dětství. AP podotýká, že lidé pracující na farmách na černo podle odhadu federální vlády tvoří zhruba polovinu zemědělských pracovníků v USA.

Nový pokus o změnu imigračního systému přichází v čase sílící krize vyvolané vzestupem počtu migrantů ilegálně překračujících hranici s Mexikem. Pozornost se upíná obzvláště k mimořádně vysokému počtu dětí bez dospělého doprovodu, kterých jsou nyní v různých detenčních centrech tisíce. Média hovoří o zásadní výzvě pro prezidenta Joea Bidena, na kterou neexistuje jednoduchá odpověď.

Biden dokonce tento týden v rozhovoru s televizí ABC News migrantům vzkázal, aby do USA v tuto chvíli nechodili. Po čtvrtečních hlasováních ve sněmovně vývoj označil za "klíčový první krok" na cestě ke slibované transformaci stávajících mechanismů. Uvedl, že chce s Kongresem spolupracovat při realizaci "dlouhodobých řešení potřebných k vytvoření spořádaného a humánního imigračního systému".

Stejně jako u nedávno prosazeného volebního zákona či návrhu o fungování policie se ovšem i v případě nových imigračních opatření zatím jeví jako pravděpodobnější, že v Senátu ztroskotají. V menší ze dvou komor Kongresu mají demokrati i republikáni 50 křesel, pro přehlasování obstrukcí by tedy muselo zvednout ruku nejméně deset republikánů.

Ti ovšem podle AP trvají na tom, že jakákoli imigrační legislativa musí zahrnovat posílení bezpečnostních opatření na americko-mexické hranici. Republikánská strana obviňuje demokratické zákonodárce, že tamní problémy ignorují, zatímco Biden je prý prohloubil anulováním restriktivních kroků svého předchůdce Donalda Trumpa. Jak ale podotýká AP, nový nárůst provozu na hranici začal už před koncem Trumpova mandátu.

"Při tom, jak republikáni začínají využívat migrační krizi na jižní hranici, se i dvojice opatření nabízející právní ochranu pro pracovníky farem a skupinu známou jako snílci stala předmětem intenzivního stranického boje," míní Politico.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Při střelbě na škole v USA zemřel student

13.04.2021 07:54 V prostorách střední školy Austin-East Magnet High School ve městě Knoxville v americkém státu…

Na tiskové konference Bílého domu pronikl falešný novinář

12.04.2021 22:04 Ne jednou tlumočili novináři během tiskové konference Bílého domu dotaz jednoho ze svých domnělých…

Biden nečeká a ruší Trumpova pravidla přátelská k akciovým trhům

12.04.2021 16:49 Americký prezident Joe Biden, zvolený za Demokratickou stranu, začal hned po nástupu do funkce…

Trump řekl dárcům, že republikánům pomůže v roce 2022 získat Kongres

11.04.2021 10:05 Bývalý americký prezident Donald Trump chce pomoci republikánům ve volbách do Kongresu v roce 2022.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama