Kongres po vetu Trumpa znovu schvaluje zákon o obranném rozpočtu

Americká Sněmovna reprezentantů v noci na dnešek přehlasovala veto prezidenta Donalda Trumpa a znovu schválila zákon o obranném rozpočtu ve výši 740 miliard dolarů (téměř 16 bilionů Kč). Senát má ve věci hlasovat ve středu, přičemž by mohlo dojít k prvnímu zrušení prezidentského veta od začátku Trumpova úřadování.

Nancy Pelosiová v roušce

Šéf Bílého domu dnes předpovídal, že "slabé a unavené" vedení Republikánské strany rámec pro financování Pentagonu v příštím roce podpoří. Své stranické kolegy na twitteru označil i za zbabělce a ubožáky.

V demokraty ovládané sněmovně rozpočtový zákon označovaný zkratkou NDAA podpořilo 322 kongresmanů, proti jich bylo 87. Proti prezidentovu vetu hlasovalo i 109 republikánů.

Lídr republikánské většiny v Senátu Mitch McConnell dnes oznámil, že druhá komora Kongresu se k NDAA znovu vysloví ve středu, informovala agentura Reuters. K přehlasování veta je třeba dvoutřetinová většina. Při prvním hlasování tato hranice byla dosažena.

Trump tak možná těsně před odchodem z Bílého domu poprvé zažije zvrácení své snahy odmítnout opatření schválené Kongresem. Jeho dřívější veta ve všech případech odolala. "Tento důležitý návrh se brzy stane zákonem," řekl dnes McConnell. "Už 59 let v řadě ve Washingtonu odkládáme své neshody stranou, nacházíme společnou řeč, abychom prosadili každoroční obranný zákon," uvedl na půdě Senátu.

Letošní návrh předpokládá mimo jiné zvýšení platů amerických vojáků o tři procenta. Kromě rozpočtu ale norma obsahuje i řadu dalších ustanovení, která přímo nesouvisí s financováním armády. Počítá například s rozšířením sankcí kvůli plynovodu Nord Stream 2. Podobný zákon přijímá Kongres každoročně od roku 1961, poznamenal Reuters.

Prezident Trump vetoval NDAA minulou středu. Požadoval mimo jiné, aby k němu zákonodárci připojili ustanovení o zrušení normy umožňující aktuální podobu digitálních platforem, které hlava státu označuje za zaujaté v neprospěch republikánů. Nelíbila se mu také pasáž o přejmenování vojenských základen, které nesou jména generálů bojujících v občanské válce v letech 1861 až 1865 na straně Konfederace.

"Slabé a unavené republikánské 'vedení' umožní schválení špatného obranného zákona," napsal dnes Trump na twitteru. McConnell a další se podle něj dopustí "ostudného projevu zbabělosti". "Vyjednejte lepší zákon nebo vyberte lepší lídry, okamžitě!" uvedl prezident, který poslední dny tráví na Floridě, mimo jiné na golfovém hřišti.

Těmito výroky Trumpova dnešní kritika republikánských zákonodárců neskončila. Pokračovala v následném příspěvku týkajícím se nedávných voleb. "Republikánské vedení chce jen cestu nejmenšího odporu. Naši lídři (já samozřejmě ne!) jsou ubozí. Umí jenom prohrávat!" prohlásil v sérii tweetů opakujících nepodložená tvrzení zpochybňující výsledek prezidentské volby, v níž Trump podlehl demokratickému rivalovi.

Kandidát Demokratické strany Joe Biden nakonec v nepřímé volbě dostal 306 z 538 hlasů tzv. volitelů. Trump v poslední době dává najevo, že chce, aby lídři Republikánské strany nadále podporovali jeho snahu výsledek zneplatnit. McConnell, který je považován za nejvlivnějšího republikána v Kongresu, nicméně po hlasování sboru volitelů veřejně uznal Bidenovo vítězství a naléhá na spolustraníky, aby už výsledek nenapadali.

K tomu bude ještě možnost 6. ledna při společném zasedání obou komor Kongresu. Vzhledem k postoji McConnella ale případné protesty mohou definitivní vyhlášení vítěze prezidentské volby pouze zdržet. Uznání porážky ze strany Trumpa není pro nástup Bidena do Bílého domu nutné.

Dva mrtví a čtyři zranění po střelbě v nákupním centru v USA

26.10.2021 07:57 Dva mrtví a čtyři zranění po střelbě v nákupním centru v USA Aktualizovali jsme v čele o informaci…

MONITOR: Japonci slaví, Rusové míří do lockdownu. Prestižní deník naznačil…

26.10.2021 00:01 Po téměř dvou letech pandemie jsme se mnohé naučili, například jak se koronavirus přenáší, jak…

Biden podepsal příkaz, jenž umožní od 8. listopadu cesty z Evropy do USA

25.10.2021 21:50 Americký prezident Joe Biden dnes podepsal příkaz, kterým od 8. listopadu zrušil omezení cest do…

Biden tráví mimo Bílý dům více času než Trump

24.10.2021 10:34 Z prvních 276 dní ve funkci amerického prezidenta strávil Joe Biden 108 úplně nebo částečně v…

Před 90 lety spadla klec nad mafiánem Alem Caponem

23.10.2021 07:25 Před 90 lety, 24. října 1931, spadla klec nad jedním z nejznámějších amerických gangsterů všech dob…

Biden v telefonickém rozhovoru s Macronem hovořil o evropské obraně

22.10.2021 21:15 Americký prezident Joe Biden dnes se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem telefonicky…

V USA uvažují o změně definice dokončeného očkování

22.10.2021 19:13 Spojené státy by mohly aktualizovat definici plného očkování proti covidu-19. Řekla to dnes…

Spojené státy by při čínském útoku bránily Tchaj-wan

22.10.2021 08:34 Spojené státy by v případě čínského útoku bránily Tchaj-wan, uvedl dnes americký prezident Joe…

USA darovaly chudším zemím zatím 200 milionů dávek vakcín

21.10.2021 11:53 Spojené státy dosud darovaly více než stovce zemí 200 milionů dávek vakcín proti covidu-19. S…

Zemřel exministr zahraničí USA Colin Powell

18.10.2021 15:59 Ve věku 84 let dnes ráno zemřel Colin Powell, bývalý republikánský ministr zahraničí USA. Příčinou…

Související:

Právě se děje

reklama