Kongres po vetu Trumpa znovu schvaluje zákon o obranném rozpočtu

Americká Sněmovna reprezentantů v noci na dnešek přehlasovala veto prezidenta Donalda Trumpa a znovu schválila zákon o obranném rozpočtu ve výši 740 miliard dolarů (téměř 16 bilionů Kč). Senát má ve věci hlasovat ve středu, přičemž by mohlo dojít k prvnímu zrušení prezidentského veta od začátku Trumpova úřadování.

Nancy Pelosiová v roušce
doporučujeme

Šéf Bílého domu dnes předpovídal, že "slabé a unavené" vedení Republikánské strany rámec pro financování Pentagonu v příštím roce podpoří. Své stranické kolegy na twitteru označil i za zbabělce a ubožáky.

V demokraty ovládané sněmovně rozpočtový zákon označovaný zkratkou NDAA podpořilo 322 kongresmanů, proti jich bylo 87. Proti prezidentovu vetu hlasovalo i 109 republikánů.

Lídr republikánské většiny v Senátu Mitch McConnell dnes oznámil, že druhá komora Kongresu se k NDAA znovu vysloví ve středu, informovala agentura Reuters. K přehlasování veta je třeba dvoutřetinová většina. Při prvním hlasování tato hranice byla dosažena.

Trump tak možná těsně před odchodem z Bílého domu poprvé zažije zvrácení své snahy odmítnout opatření schválené Kongresem. Jeho dřívější veta ve všech případech odolala. "Tento důležitý návrh se brzy stane zákonem," řekl dnes McConnell. "Už 59 let v řadě ve Washingtonu odkládáme své neshody stranou, nacházíme společnou řeč, abychom prosadili každoroční obranný zákon," uvedl na půdě Senátu.

Letošní návrh předpokládá mimo jiné zvýšení platů amerických vojáků o tři procenta. Kromě rozpočtu ale norma obsahuje i řadu dalších ustanovení, která přímo nesouvisí s financováním armády. Počítá například s rozšířením sankcí kvůli plynovodu Nord Stream 2. Podobný zákon přijímá Kongres každoročně od roku 1961, poznamenal Reuters.

Prezident Trump vetoval NDAA minulou středu. Požadoval mimo jiné, aby k němu zákonodárci připojili ustanovení o zrušení normy umožňující aktuální podobu digitálních platforem, které hlava státu označuje za zaujaté v neprospěch republikánů. Nelíbila se mu také pasáž o přejmenování vojenských základen, které nesou jména generálů bojujících v občanské válce v letech 1861 až 1865 na straně Konfederace.

"Slabé a unavené republikánské 'vedení' umožní schválení špatného obranného zákona," napsal dnes Trump na twitteru. McConnell a další se podle něj dopustí "ostudného projevu zbabělosti". "Vyjednejte lepší zákon nebo vyberte lepší lídry, okamžitě!" uvedl prezident, který poslední dny tráví na Floridě, mimo jiné na golfovém hřišti.

Těmito výroky Trumpova dnešní kritika republikánských zákonodárců neskončila. Pokračovala v následném příspěvku týkajícím se nedávných voleb. "Republikánské vedení chce jen cestu nejmenšího odporu. Naši lídři (já samozřejmě ne!) jsou ubozí. Umí jenom prohrávat!" prohlásil v sérii tweetů opakujících nepodložená tvrzení zpochybňující výsledek prezidentské volby, v níž Trump podlehl demokratickému rivalovi.

Kandidát Demokratické strany Joe Biden nakonec v nepřímé volbě dostal 306 z 538 hlasů tzv. volitelů. Trump v poslední době dává najevo, že chce, aby lídři Republikánské strany nadále podporovali jeho snahu výsledek zneplatnit. McConnell, který je považován za nejvlivnějšího republikána v Kongresu, nicméně po hlasování sboru volitelů veřejně uznal Bidenovo vítězství a naléhá na spolustraníky, aby už výsledek nenapadali.

K tomu bude ještě možnost 6. ledna při společném zasedání obou komor Kongresu. Vzhledem k postoji McConnella ale případné protesty mohou definitivní vyhlášení vítěze prezidentské volby pouze zdržet. Uznání porážky ze strany Trumpa není pro nástup Bidena do Bílého domu nutné.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Biden představil celostátní strategii boje proti koronaviru

21.01.2021 22:10 Nový prezident USA Joe Biden dnes podepsal sérii exekutivních příkazů týkajících se boje s…

Biden se ujal vlády, podle tisku si svět vydechl

21.01.2021 18:09 Nový americký prezident Joe Biden má po středeční slavnostní inauguraci za sebou první den v úřadu,…

První vystoupení nové mluvčí Bidena: S novináři se nehádala, vyjádřila jim…

21.01.2021 15:28 Na všechny otázky neodpověděla, reportéry ale nepoučovala a nehádala se s nimi, naopak jim…

USA se připojí ke globálnímu vakcinačnímu programu a uhradí finanční…

21.01.2021 13:31 Spojené státy se připojí ke globálnímu vakcinačnímu programu. Světové zdravotnické organizaci (WHO)…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama