Snowden se vzdá honorářů z přednášek a prodeje své knihy. Jde o miliony dolarů, píše CNN

Bývalý spolupracovník amerických tajných služeb Edward Snowden podle CNN přistoupil na to, že se vzdá pěti milionů dolarů (116 milionů korun) získaných z prodeje své knihy a z přednášek. Snowden, který před sedmi lety zveřejnil utajované informace o americké elektronické a telefonní špionáži, vydal loni vzpomínkovou knihu Permanent Record.

Osobou, která deníku Guardian prozradila, že americké výzvědné úřady špehují ve velkém občany po celém světě, je Edward Snowden, devětadvacetiletý bývalý technický asistent v CIA a současný zaměstnanec zbrojovky Booz Allen Hamilton. Jeho poslední stopy vedou do čínského hotelu The Miro, odkud však zmizel. Některé aspekty nasvědčují tomu, že by mohl být čínským špiónem.
doporučujeme

Podle amerického ministerstva spravedlnosti tím porušil slib mlčenlivosti, k němuž se zavázal při podpisu kontraktů s Ústřední zpravodajskou službou (CIA) a Národní agenturou pro bezpečnost (NSA).

Snowden, který nyní žije v Rusku, je v USA obviněn ze špionáže a krádeže a hrozí mu přes 20 let vězení. Zpravodajská stanice CNN oznámila s odkazem na soudní dokumenty, že Snowden je ochoten vzdát se pěti milionů dolarů z honorářů za přednášky a knihu, která v ČR vyšla pod názvem Nesmazatelné záznamy. Federální soudce se přiklonil k názoru ministerstva spravedlnosti, že Snowden musí tyto peníze odevzdat.

Jak uvádí CNN, jde o další způsob, jakým se americká vláda snaží trestat bývalé zaměstnance za únik informací. Ministerstvo spravedlnosti chce podobně jako ve Snowdenově případu postupovat i u bývalého bezpečnostního poradce amerického prezidenta Johna Boltona. Ten v červnu vydal knihu o svém působení v Bílém domě a v blízkosti prezidenta Donalda Trumpa. I v tomto případě se ministerstvo spravedlnosti domnívá, že jde o zveřejnění utajovaných informací.

Podle CNN prodejem knihy Snowden vydělal 4,2 milionu dolarů. Kromě toho poskytl 56 přednášek, při nichž porušil dohodu s bývalými zaměstnavateli, stojí v soudním spise. Dohromady Snowdenovi podle tohoto dokumentu přednášky vynesly přes milion dolarů, za jednu dostával v průměru 18.000 dolarů.

Snowden se podle CNN dohodl s Trumpovou administrativou, že vrácené peníze budou uloženy do fondu. Snowdenův právník Lawrence Lustberg řekl, že tato dohoda neznamená, že americká vláda bude moci peníze získat hned. Snowden se chce totiž odvolat proti předchozímu soudnímu rozhodnutí o své odpovědnosti za únik informací. Podle Lustberga dostal Snowden čtyři miliony dolarů od vydavatele knihy jako zálohu ještě před vydáním.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Při nepokojích proniklo do Kapitolu asi 800 výtržníků

25.02.2021 20:46 Dovnitř budovy amerického Kongresu se při nepokojích 6. ledna dostalo asi 800 příznivců tehdejšího…

Na celém světě zemřelo už více než 2,5 milionu nakažených

25.02.2021 19:00 Ve světě zemřelo už více 2,5 milionu lidí nakažených covidem-19. Vyplývá to z průběžně…

Koronavirus zpomaluje, na světě se nyní šíří méně

25.02.2021 14:29 l Times) - Od začátku letošního roku se počet nových případů nákazy koronavirem na světě podstatně…

Vakcína Johnson & Johnson je podle americké analýzy bezpečná a účinná

24.02.2021 17:05 Vakcína proti koronaviru od americké farmaceutické firmy Johnson & Johnson je podle amerických…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama