Snowden se vzdá honorářů z přednášek a prodeje své knihy. Jde o miliony dolarů, píše CNN

Bývalý spolupracovník amerických tajných služeb Edward Snowden podle CNN přistoupil na to, že se vzdá pěti milionů dolarů (116 milionů korun) získaných z prodeje své knihy a z přednášek. Snowden, který před sedmi lety zveřejnil utajované informace o americké elektronické a telefonní špionáži, vydal loni vzpomínkovou knihu Permanent Record.

Osobou, která deníku Guardian prozradila, že americké výzvědné úřady špehují ve velkém občany po celém světě, je Edward Snowden, devětadvacetiletý bývalý technický asistent v CIA a současný zaměstnanec zbrojovky Booz Allen Hamilton. Jeho poslední stopy vedou do čínského hotelu The Miro, odkud však zmizel. Některé aspekty nasvědčují tomu, že by mohl být čínským špiónem.
doporučujeme

Podle amerického ministerstva spravedlnosti tím porušil slib mlčenlivosti, k němuž se zavázal při podpisu kontraktů s Ústřední zpravodajskou službou (CIA) a Národní agenturou pro bezpečnost (NSA).

Snowden, který nyní žije v Rusku, je v USA obviněn ze špionáže a krádeže a hrozí mu přes 20 let vězení. Zpravodajská stanice CNN oznámila s odkazem na soudní dokumenty, že Snowden je ochoten vzdát se pěti milionů dolarů z honorářů za přednášky a knihu, která v ČR vyšla pod názvem Nesmazatelné záznamy. Federální soudce se přiklonil k názoru ministerstva spravedlnosti, že Snowden musí tyto peníze odevzdat.

Jak uvádí CNN, jde o další způsob, jakým se americká vláda snaží trestat bývalé zaměstnance za únik informací. Ministerstvo spravedlnosti chce podobně jako ve Snowdenově případu postupovat i u bývalého bezpečnostního poradce amerického prezidenta Johna Boltona. Ten v červnu vydal knihu o svém působení v Bílém domě a v blízkosti prezidenta Donalda Trumpa. I v tomto případě se ministerstvo spravedlnosti domnívá, že jde o zveřejnění utajovaných informací.

Podle CNN prodejem knihy Snowden vydělal 4,2 milionu dolarů. Kromě toho poskytl 56 přednášek, při nichž porušil dohodu s bývalými zaměstnavateli, stojí v soudním spise. Dohromady Snowdenovi podle tohoto dokumentu přednášky vynesly přes milion dolarů, za jednu dostával v průměru 18.000 dolarů.

Snowden se podle CNN dohodl s Trumpovou administrativou, že vrácené peníze budou uloženy do fondu. Snowdenův právník Lawrence Lustberg řekl, že tato dohoda neznamená, že americká vláda bude moci peníze získat hned. Snowden se chce totiž odvolat proti předchozímu soudnímu rozhodnutí o své odpovědnosti za únik informací. Podle Lustberga dostal Snowden čtyři miliony dolarů od vydavatele knihy jako zálohu ještě před vydáním.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Trump už chystá oslavu na počest soudkyně Coneyové Barrettové

26.10.2020 18:25 Americký prezident Donald Trump chystá v Bílém domě oslavu na počest Amy Coneyové Barrettové,…

O volby v USA je velký zájem. Předčasného hlasování už využilo víc lidí…

26.10.2020 17:22 Aktualizováno V prezidentských volbách v USA již odevzdalo hlasy víc lidí, než kolik hlasovalo předčasně ve…

Kreml obvinil Bidena, že šíří nenávist proti Rusku

26.10.2020 12:03 Kreml dnes obvinil kandidáta amerických demokratů na prezidenta Joea Bidena, že šíří nenávist proti…

Volební souboj v USA bude tvrdý. Nepodceňuji Trumpovu hru, řekl Biden

26.10.2020 11:08 Kandidát demokratů na post šéfa Bílého domu Joe Biden v rozhovoru s televizí CBS prohlásil, že…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama