Sociální sítě opět zasáhly proti Trumpovi, jeho tým použil i nacistický symbol

Sociální sítě facebook a twitter opět zasáhly proti některým příspěvkům amerického prezidenta Donalda Trumpa a jeho kampaně za znovuzvolení. Společnost Facebook ze své stejnojmenné platformy odstranila reklamní příspěvek Trumpova týmu, který obsahoval symbol používaný nacisty za druhé světové války. Twitter zase poprvé opatřil jeden z prezidentových příspěvků varováním, že manipuluje s médii.

Donald Trump
doporučujeme

Trumpova kampaň zveřejnila na facebooku reklamní příspěvky, v nichž vystupovala proti organizaci Antifa, tedy Antifašistické akci. Tu prezident a jeho tým bez důkazů viní z rabování a násilností, které v posledních týdnech na některých místech provázely převážně pokojné protesty proti rasismu a policejní brutalitě vyvolané úmrtím černocha George Floyda po tvrdém zákroku bělošského policisty.

"Nebezpečné DAVY krajně levicových skupin pobíhají našimi ulicemi a způsobují naprostý chaos," psalo se ve sponzorovaných příspěvcích, jež se objevily na profilech Trumpa, jeho viceprezidenta Mikea Pence či na stránce Trumpovy kampaně. Zprávy vyzývaly k podpoře Trumpovy snahy označit Antifu za domácí teroristickou organizaci.

K příspěvkům byl připojen obrázek červeného trojúhelníku namířeného vrcholem dolů s černým ohraničením. Podobný symbol přitom podle expertů používali nacisté pro označení komunistů a dalších politických vězňů v koncentračních táborech. Po válce si jej vzaly za svůj některé antifašistické organizace v Británii a Německu, podobně jako si i jiné skupiny přivlastnily symboly, jež byly dříve používány pro jejich represi.

"Odstranili jsme tyto příspěvky a reklamy kvůli porušení našich pravidel proti organizované nenávisti," uvedl Facebook ve vyjádření. "Naše pravidla zapovídají používání symbolů zakázané nenávistné skupiny, využívaných pro identifikaci politických vězňů, bez poskytnutí kontextu, který symbol odsuzuje, nebo vysvětluje," dodala internetová společnost.

Podle listu The New York Times nebylo jasné, zda Trumpova kampaň věděla, co symbol znamená. V reakci na twitteru uvedla, že symbol je na sociální síti dostupný jako emotikon a že jej často používá Antifa.

Navíc podle Trumpova volebního týmu není v databázi nenávistných symbolů mezinárodní nevládní organizace Liga proti hanobení (ADL). Historik se specializací na Antifu z Rutgersovy univerzity Mark Bray však The New York Times řekl, že ve Spojených státech tento trojúhelník stoupenci antifašistické organizace nepoužívají.

Do aféry se na twitteru vložilo rovněž muzeum v bývalém nacistickém koncentračním a vyhlazovacím táboře v Osvětimi a Osvětimi-Březince, které uvedlo, že vězni s červeným trojúhelníkem tvořili v táborech nejpočetnější kategorii.

Společnost Twitter pak na své síti označila za manipulativní Trumpův čtvrteční příspěvek, v němž prezident sdílel video, na němž černošské a bělošské dítě běží po chodníku.

Do záběru je však vloženo falešné logo televizní stanice CNN s titulkem "vystrašené batole utíká před rasistickým dítětem", v němž je navíc pravopisná chyba. Účelem videa bylo obvinit "falešná média", jak Trump často nazývá mimo jiné právě CNN, že šíří nepravdivé informace. Záběry použité ve videu přitom pocházejí ze zářijové reportáže CNN, která pojednávala o vřelých vztazích těchto dvou dětí.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Přestřelka v klubu v USA: Nejméně 2 mrtví a 12 zraněných

05.07.2020 13:49 Aktualizováno Dva mrtvé a osm zraněných si vyžádala dnešní střelba v nočním klubu v Jižní Karolíně ve Spojených…

Plány na dohodu ztroskotaly. KLDR nechce obnovit rozhovory s USA

05.07.2020 13:07 Pchjongjang "necítí potřebu" obnovit rozhovory s Washingtonem. Sdělila to dnes náměstkyně…

Brazílie má dalších 1091 úmrtí lidí s covidem-19

05.07.2020 10:07 V Brazílii za posledních 24 hodin zemřelo dalších 1091 lidí nakažených koronavirem. Podle agentury…

Raper Kanye West tvrdí, že chce kandidovat na prezidenta USA. Musk ho…

05.07.2020 09:55 Americký raper Kanye West, který patří k fanouškům prezidenta Donalda Trumpa, v sobotu ohlásil…

Související:

Právě se děje

Další zprávy