Soud poslal exprezidentku Bolívie na čtyři měsíce do vazby

Soud uvalil na bývalou prezidentku Bolívie Jeaninu Áňezovou vazbu, a to zatím na dobu čtyř měsíců. Informovala o tom dnes agentura Reuters. Na bývalou hlavu státu a členy jejího kabinetu byl vydán v pátek zatykač kvůli podezření ze vzpoury a podpory terorismu. Politička ale obvinění odmítá, podle ní se jedná o politickou perzekuci.

Jeanine Áňezová
doporučujeme

Áňezová stála v čele Bolívie od listopadu 2019 do listopadu 2020. Do úřadu nastoupila po rezignaci Eva Moralese, který odstoupil po masových protestech, které vyvolalo to, že se v rozporu s ústavou ucházel o čtvrtý prezidentský mandát. Během demonstrací v roce 2019 zemřelo přinejmenším 30 lidí. Podle Moralesových příznivců se jednalo o státní převrat, Áňezová ale tvrdí, že předání moci se uskutečnilo podle ústavních pravidel.

V loňských prezidentských volbách uspěl kandidát Moralesovy socialistické strany (MAS) Luis Arce. Díky toku, se bývalý prezident, který byl po odchodu z funkce taktéž vyšeřtován kvůli terorismu, mohl vrátit ze zahraničí.

Áňezová na twitteru uvedla, že stíhání je politická perzekuce. "MAS rozhoduje a justice poslušně vykonává," napsala. Politička naléhala na mezinárodní organizace, včetně Evropské unie, aby vyslaly do Bolívie své pozorovatele.

Spojené státy i Evropská unie vyzvaly Bolívii, aby dodržovala zásady rovného procesu a zaručila, že se soud uskuteční bez politických tlaků.

Před soudem stanuli také bývalý ministr energetiky Rodrigo Guzmán a bývalý ministr spravedlnosti Álvaro Coimbra. Ti také čelí obvinění ze vzpoury a podpory terorismu a byli posláni do vazby na čtyři měsíce. V neděli policie zatkla také další představitele bývalé vlády. Podle žalobců hrozí, že obvinění se budou snažit uprchnout do zahraničí či se skrývat před soudem.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Při střelbě na škole v USA zemřel student

13.04.2021 07:54 V prostorách střední školy Austin-East Magnet High School ve městě Knoxville v americkém státu…

Na tiskové konference Bílého domu pronikl falešný novinář

12.04.2021 22:04 Ne jednou tlumočili novináři během tiskové konference Bílého domu dotaz jednoho ze svých domnělých…

Biden nečeká a ruší Trumpova pravidla přátelská k akciovým trhům

12.04.2021 16:49 Americký prezident Joe Biden, zvolený za Demokratickou stranu, začal hned po nástupu do funkce…

Trump řekl dárcům, že republikánům pomůže v roce 2022 získat Kongres

11.04.2021 10:05 Bývalý americký prezident Donald Trump chce pomoci republikánům ve volbách do Kongresu v roce 2022.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama