Soud: Program, na který upozornil Snowden, byl nezákonný

Americký odvolací soud ve středu rozhodl, že program masového sběru dat o telefonních hovorech Američanů, který realizovaly americké tajné služby a na který před sedmi lety upozornil Edward Snowden, nebyl v souladu se zákonem.

Osobou, která deníku Guardian prozradila, že americké výzvědné úřady špehují ve velkém občany po celém světě, je Edward Snowden, devětadvacetiletý bývalý technický asistent v CIA a současný zaměstnanec zbrojovky Booz Allen Hamilton. Jeho poslední stopy vedou do čínského hotelu The Miro, odkud však zmizel. Některé aspekty nasvědčují tomu, že by mohl být čínským špiónem.
doporučujeme

Došel také k závěru, že šéfové amerických tajných služeb lhali veřejnosti, když před ní tento program obhajovali, informovala agentura Reuters.

Snowden je bývalým spolupracovníkem americké Národní agentury pro bezpečnost (NSA). V roce 2013 zveřejnil utajované informace tajných služeb, jež mimo jiné dokládaly, že rozvědky sbíraly telefonní záznamy týkající se milionů Američanů. Snowden je za vyzrazení těchto informací stále stíhán americkými úřady, před nimiž se od roku 2013 ukrývá v Rusku.

Soud dnes rozhodl, že shromažďování záznamů porušovalo americké federální zákony a mohlo být i protiústavní. "Nikdy jsem si ani nepředstavoval, že se dožiju toho, že naše soudy odsoudí aktivity NSA jako nezákonné a ve stejném rozsudku ještě uznají moje zásluhy na jejich odhalení," napsal Snowden na twitteru.

"Rozsudek je vítězstvím pro naše právo na soukromí," napsala vlivná nevládní organizace Americká unie občanských práv (ACLU) s tím, že rozhodnutí soudu "činí zřejmým, že hromadný sběr telefonních záznamů Američanů ze strany NSA porušoval ústavu".

Informace o sběru dat o telefonní aktivitě Američanů - o tom kdo, jak, kdy, kde a s kým mluvil - byla první a zřejmě nejvýbušnější částí Snowdenova odhalení v britském listu The Guardian. Američtí činitelé do té doby tvrdili, že NSA nikdy vědomě nesbírala žádná data o amerických občanech.

Poté, co Snowden program odhalil, začali představitelé tajných služeb argumentovat tím, že špehování hraje klíčovou roli v boji s domácím terorismem. Odkazovali se přitom především na případ čtyř osob ze San Diega, které čelily obvinění, že pomáhaly náboženským radikálům v Somálsku. Americké úřady tvrdily, že čtveřici se podařilo odsoudit právě díky záznamům shromážděným NSA. Soud však uvedl, že takové tvrzení "neodpovídá obsahu utajených záznamů".

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pence údajně oslovil Harrisovou kvůli blahopřání i nabídce asistence

15.01.2021 20:20 Americký viceprezident Mike Pence ve čtvrtek zavolal své nástupkyni Kamale Harrisové a poblahopřál…

Američtí generální inspektoři vyšetří postup úřadů kolem vpádu do Kapitolu

15.01.2021 19:43 Generální inspektoři několika amerických ministerstev začínají vyšetřovat, jak se různé…

Biden představil další členy týmu, jde o známé tváře z Obamovy éry

15.01.2021 15:14 Nastupující americký prezident Joe Biden představil další své kandidáty do vysokých pozic ve státní…

Na Kapitol zaútočili i bývalí vojáci. Jsou krmeni dezinformacemi, varuje…

15.01.2021 13:07 Mezi účastníky útoku na Kapitol z 6. ledna bylo nejméně 21 současných nebo bývalých příslušníků…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama