Soud: Program, na který upozornil Snowden, byl nezákonný

Americký odvolací soud ve středu rozhodl, že program masového sběru dat o telefonních hovorech Američanů, který realizovaly americké tajné služby a na který před sedmi lety upozornil Edward Snowden, nebyl v souladu se zákonem.

Osobou, která deníku Guardian prozradila, že americké výzvědné úřady špehují ve velkém občany po celém světě, je Edward Snowden, devětadvacetiletý bývalý technický asistent v CIA a současný zaměstnanec zbrojovky Booz Allen Hamilton. Jeho poslední stopy vedou do čínského hotelu The Miro, odkud však zmizel. Některé aspekty nasvědčují tomu, že by mohl být čínským špiónem.
doporučujeme

Došel také k závěru, že šéfové amerických tajných služeb lhali veřejnosti, když před ní tento program obhajovali, informovala agentura Reuters.

Snowden je bývalým spolupracovníkem americké Národní agentury pro bezpečnost (NSA). V roce 2013 zveřejnil utajované informace tajných služeb, jež mimo jiné dokládaly, že rozvědky sbíraly telefonní záznamy týkající se milionů Američanů. Snowden je za vyzrazení těchto informací stále stíhán americkými úřady, před nimiž se od roku 2013 ukrývá v Rusku.

Soud dnes rozhodl, že shromažďování záznamů porušovalo americké federální zákony a mohlo být i protiústavní. "Nikdy jsem si ani nepředstavoval, že se dožiju toho, že naše soudy odsoudí aktivity NSA jako nezákonné a ve stejném rozsudku ještě uznají moje zásluhy na jejich odhalení," napsal Snowden na twitteru.

"Rozsudek je vítězstvím pro naše právo na soukromí," napsala vlivná nevládní organizace Americká unie občanských práv (ACLU) s tím, že rozhodnutí soudu "činí zřejmým, že hromadný sběr telefonních záznamů Američanů ze strany NSA porušoval ústavu".

Informace o sběru dat o telefonní aktivitě Američanů - o tom kdo, jak, kdy, kde a s kým mluvil - byla první a zřejmě nejvýbušnější částí Snowdenova odhalení v britském listu The Guardian. Američtí činitelé do té doby tvrdili, že NSA nikdy vědomě nesbírala žádná data o amerických občanech.

Poté, co Snowden program odhalil, začali představitelé tajných služeb argumentovat tím, že špehování hraje klíčovou roli v boji s domácím terorismem. Odkazovali se přitom především na případ čtyř osob ze San Diega, které čelily obvinění, že pomáhaly náboženským radikálům v Somálsku. Americké úřady tvrdily, že čtveřici se podařilo odsoudit právě díky záznamům shromážděným NSA. Soud však uvedl, že takové tvrzení "neodpovídá obsahu utajených záznamů".

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Trump do Nejvyššího soudu nominoval Coneyovou Barrettovou

27.09.2020 10:10 Americký prezident Donald Trump si za kandidátku na novou soudkyni Nejvyššího soudu USA vybral Amy…

Trump ztrácí podporu dalšího segmentu voličů. Bidenovi se otevírají dveře

27.09.2020 09:33 Krátce poté, co Spojené státy ohlásily již více jak 200 000 obětí pandemie koronaviru, ukázaly nové…

Kolumbie má přes 800 tisíc nakažených, Argentina 700 tisíc

27.09.2020 08:11 Počet lidí, kteří se od začátku epidemie nakazili v Kolumbii koronavirem, překročil hranici 800.000…

V Latinské Americe zaznamenali už devět milionů nákažených

26.09.2020 10:42 Latinská Amerika eviduje od počátku pandemie covidu-19 už přes devět milionů nakažených koronavirem…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama