Soud v USA schválil 3,6 miliardy na stavbu zdi

Americký odvolací soud rozhodl, že prezident Donald Trump smí použít 3,6 miliardy dolarů (82 miliard korun) z rozpočtu ministerstva obrany na stavbu zdi na hranici s Mexikem. Federální soud v New Orleansu tak zvrátil prosincový verdikt nižší instance, který Bílému domu převedení financí ze 127 vojenských stavebních projektů zakázal.

Přidejte svůj názor

Donald Trump
doporučujeme

Podobný spor vedl americký prezident už loni, tehdy mu nakonec využití dalších 2,5 miliardy dolarů z fondů Pentagonu povolil nejvyšší soud.

Soudní senát odvolacího soudu ve svém nynějším verdiktu na loňský rozsudek nejvyššího osudu odkazuje a uvádí, že i v nynějším sporu se musí judikatury nejvyšší soudní instance držet.

Částku 3,6 miliardy dolarů na stavbu bariéry na hranici s Mexikem uvolnil loni na podzim ministr obrany Mark Esper. Jde zhruba o třetinu celkového rozpočtu na zamýšlenou zeď na jižní hranici USA, která má zabránit ilegální migraci a obchodu s drogami.

Pro Trumpa byla stavba zdi jedním z klíčovým předvolebních slibů, po nástupu do Bílého domu však narazil na odpor Kongresu. Nepodařilo se mu zákonodárce přesvědčit, aby uvolnili požadované prostředky na financování zdi, proti níž protestují američtí demokraté i mexická vláda. Letos v únoru proto prezident vyhlásil stav národní nouze a uvedl, že to opravňuje vládu přesunout na výstavbu zdi 6,7 miliardy dolarů z peněz, které Kongres vyčlenil na jiné účely. Několik států a organizací pak napadlo rozhodnutí vlády v soudních sporech.

Na hranici s Mexikem má vyrůst 724 kilometrů nových nebo rekonstruovaných zábran do letošního listopadu, kdy bude Trump usilovat o znovuzvolení. Série soudních sporů však projekt značně zdržela. Od Trumpova nástupu do funkce bylo zatím postaveno 155 kilometrů zdi.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Stovky migrantů se snaží projít z Guatemaly přes Mexiko do USA

23.01.2020 18:35 Stovky migrantů ze středoamerických zemí dnes přešly guatemalskou hranici do Mexika se zřejmým…

Američan vystřílel na policii 200 kulek, zasáhl souseda a zabil psa

23.01.2020 16:57 Policie v americkém státě Maryland čelila devadesátiminutové přestřelce s Benjaminem Murdym, který…

Trump řádí na internetu. Pokořil vlastní rekord v počtu tweetů

23.01.2020 14:23 Americký prezident Donald Trump ve středu pokořil svůj předchozí rekord v počtu tweetů a retweetů…

Střelba v Seattlu: Jeden mrtvý, sedm zraněných. Vypukla panika

23.01.2020 13:03 Aktualizováno Nejméně jeden člověk přišel o život a dalších sedm včetně dítěte jich bylo zraněno při střelbě v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama