Soud zamítl stížnost Trumpovy kampaně na volby v Pensylvánii

Federální soudce zamítl žádost kampaně prezidenta Donalda Trumpa, aby se v Pensylvánii přestaly sčítat volební lístky. Současný šéf Bílého domu tak utrpěl porážku v další z právních bitev, které zahájil po úterních prezidentských volbách. Už dříve odmítli žaloby republikánů soudci v Georgii a v Michiganu. Nově Trumpova kampaň podala stížnost na hlasování v Nevadě, informovala dnes americká média.

Volby v USA, ilustrační foto
doporučujeme

V Pensylvánii si Trumpova kampaň stěžovala, že činitelé ve Filadelfii, kterou ovládají demokraté, "záměrně odmítají připustit jakékoli zástupce a volební pozorovatele od prezidenta Trumpa a Republikánské strany". Žádala, aby soud zakázal okresní volební komisi pokračovat ve sčítání hlasů, pokud nejsou přítomni republikánští zástupci.

Federální soudce Paul Diamond stížnost zamítl a vyzval, aby se obě strany dohodly. Navrhl, aby demokraté i republikáni vyslali do sčítací haly ve Filadelfii 60 pozorovatelů.

Pensylvánie patří ke klíčovým státům v boji o Bílý dům. Jejích dvacet volitelů může zajistit vítězství demokratickému kandidátovi Joeovi Bidenovi, který má nyní podle různých prognóz mezi 243 a 264 voliteli. Pro celkové vítězství je jich potřeba 270.

Už ve čtvrtek zamítl žalobu Trumpovy kampaně soud v Georgii. Stěžovatelé chtěli, aby se soud postaral o dodržování zákonů týkajících se hlasování poštou. Krátce na to přišlo zamítnutí i z Michiganu, kde Trumpův tým ve středu požádal o pozastavení sčítání hlasů s tím, že "nedostal možnost řádného přístupu k mnoha místům", kde se sčítá.

Dnes kampaň současného prezidenta podala stížnost v Nevadě, která je dalším z klíčových států. Stížnost se týká údajných nesrovnalostí při hlasování v okrese Clark, kde leží mimo jiné město Las Vegas.

Trump v posledních dvou dnech opakovaně obvinil demokraty, že se snaží ukrást jeho volební vítězství. Pro své tvrzení o manipulaci s hlasovacími lístky ale nepředložil žádné důkazy.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Na světě už zemřelo přes 1,5 milionů nakažených

03.12.2020 21:34 Na celém světě zemřelo od začátku současné pandemie covidu-19 přes 1,5 milionu lidí nakažených…

Nejvyšší soud Wisconsinu odmítl stížnost Trumpa na výsledky voleb

03.12.2020 20:38 Nejvyšší soud amerického státu Wisconsin dnes odmítl projednávání stížnosti, v níž právníci…

Tři exprezidenti USA jsou ochotni nechat se očkovat před kamerami

03.12.2020 15:25 Exprezidenti USA Barack Obama, George Bush mladší a Bill Clinton by byli ochotni nechat se…

USA zpřísňují vízový režim pro členy čínské komunistické strany

03.12.2020 14:10 Aktualizováno Spojené státy s okamžitou účinností omezily platnost cestovních víz pro členy čínské komunistické…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama