Soudce chce nové posouzení v případu Trumpova exporadce Flynna

Americký federální soudce Emmet Sullivan požádal odvolací soud, aby znovu posoudil nedávný příkaz trojice svých soudců pozastavit stíhání Michaela Flynna, někdejšího bezpečnostního poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Michael Flynn (generál U.S. Army)
doporučujeme

O stažení Flynnova případu požádalo ministerstvo spravedlnosti i přesto, že se poradce přiznal ke lhaní Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI).

Flynn se přiznal k tomu, že vyšetřovatelům poskytl nepravdivé informace o svých kontaktech s někdejším ruským velvyslancem v USA Sergejem Kisljakem. Původně se dohodl na spolupráci s americkými úřady, poté však svoje přiznání stáhl a jeho právníci společně s Trumpovými spojenci zahájili kampaň za to, aby prokuratura od jeho stíhání upustila.

Ministerstvo spravedlnosti tak rozhodlo začátkem května, což řada pozorovatelů označila za bezprecedentní a značně kontroverzní krok. Opozice obviňovala ministra spravedlnosti Williama Barra, že zneužívá své pravomoci, aby pomohl Trumpovým spojencům. Zástupci ministerstva však tvrdili, že rozhovor mezi Flynnem a FBI, z nějž vzešlo obvinění z křivé výpovědi, nebyl odůvodněný a netýkal se předmětu vyšetřování, jehož cílem bylo ověřit podezření z ruského vlivu na volby v roce 2016.

Soudce Sullivan však podle CNN nechtěl žádosti o upuštění od případu vyhovět automaticky a požádal dalšího bývalého soudce, aby sepsal posudek proti rozhodnutí ministerstva. Flynnovi právníci následně požádali federální odvolací soud, aby Sullivanovi upuštění od případu přikázal, protože podle nich měl vyhovět žádosti ministerstva bez zbytečného odkladu.

Tři soudci odvolacího soudu pak Sullivanovi v druhé polovině června nařídili zastavit Flynnův proces. Proti tomu se nyní soudce odvolal a požádal odvolací soud, aby svůj příkaz znovu přehodnotil, tentokrát v plném složení.

Sullivanovi právníci v žádosti k soudu tvrdí, že předchozí příkaz trojice soudců představuje "významný odklon od předchozích rozhodnutí, který hrozí tím, že obrátí normální soudní proces vzhůru nohama".

Prezident Trump již v minulosti naznačoval, že by Flynnovi udělil v případě odsouzení milost. Ocenil přitom rozhodnutí odvolacího soudu, které nyní napadá Sullivan. "Jsem za generála Flynna velmi rád. Bylo s ním zacházeno příšerně," řekl Trump ke konci června novinářům v Bílém domě.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Další únik ropy z lodi u ostrova Mauricius je nejspíš zažehnán

12.08.2020 19:57 Většinu zbývající ropy z poškozeného japonského plavidla u korálového pobřeží blízko ostrovního…

Brazílie má opět přes 50 tisíc nových případů koronaviru, rekord v Kolumbii

12.08.2020 16:39 Aktualizováno V Brazílii se opět prudce zvýšil počet nakažených novým typem koronaviru, za den přibylo více než…

V Kongresu USA patrně usedne kontroverzní politička, vyznává konspiraci…

12.08.2020 13:42 Do amerického Kongresu s velkou pravděpodobností usedne republikánská politička Marjorie Taylor…

Biden si jako viceprezidentku vybral senátorku Harrisovou, Trump ji…

12.08.2020 11:48 Aktualizováno Demokratický uchazeč o úřad amerického prezidenta Joe Biden si jako svou viceprezidentku vybral…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama