Soudce Kavanaugh opět čelí obviněním z obtěžování. Trump ho podpořil

Americký prezident Donald Trump se zastal soudce Nejvyššího soudu Bretta Kavanaugha, který čelí novým obviněním z nevhodného sexuálního chování. Obvinění vznesl bývalý spolužák z univerzity, Kavanaugh se podle něj na studentském večírku obnažoval a došlo i k dalšímu nevhodnému chování. O nových obviněních informoval list The New York Times (NYT). Prezident v reakci na tato tvrzení odsoudil média i opoziční demokraty, kteří volají po soudcově odvolání. Newyorský list je ale vystaven kritice, že o kauze informoval nepřesně.

Přidejte svůj názor

Brett Kavanaugh
doporučujeme

Nová obvinění vznesl Max Stier, který byl v polovině 80. let Kavanaughovým spolužákem na univerzitě. Nyní provozuje nevládní společnost ve Washingtonu. Stier uvedl, že byl svědkem incidentu na večírku, při kterém se nynější soudce obnažil a jeho "přátelé natlačili jeho penis do rukou jedné ze studentek". Demokratičtí zákonodárci v této souvislosti vyzvali k novému vyšetřování soudce Kavanaugha.

List The New York Times informoval o novém Kavanaughově obvinění na základě výňatků z nové knihy svých redaktorů, která je připravena k vydání. Kritiku Bílého domu i některých médií dnes ale vyvolala skutečnost, že v první zprávě o nové kauze redakce NYT neuvedla důležitou informaci - že dotčená studentka o incidentu nechce vypovídat a její přátelé tvrdí, že si na nic nepamatuje.

Newyorský list do nové verze svého článku tuto informaci doplnil a připojil vysvětlující poznámku. Proč do první zprávy tato informace zařazena nebyla, ale nevysvětlil.

Prezident Donald Trump se soudce Kavanaugha zastal. "Brett Kavanaugh by se měl soudit kvůli urážce na cti nebo by ho mělo zachránit ministerstvo spravedlnosti. Lži, které o něm kolují, jsou neuvěřitelné," napsal Trump na twitteru o "falešných obviněních" na adresu soudce. "Kde to skončí? Snaží se ovlivnit jeho názory. To nemůžeme dopustit!" dodal.

Kavanaugh čelil obviněním ze sexuálního násilí již před rokem během schvalovacího procesu v souvislosti s funkcí soudce Nejvyššího soudu. Jednou z žen, která ho obvinila, byla Christine Blaseyová Fordová. Ta pod přísahou prohlásila, že se ji mladý Kavanaugh v opilosti na jednom večírku pokusil znásilnit. Kavanaugh obvinění, rovněž pod přísahou, odmítl. Obvinění prověřil také Federální úřad pro vyšetřování (FBI), který ale žádné důkazy nenalezl. Senát nakonec Kavanaugha jako člena Nejvyššího soudu USA schválil.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Exprezident Jimmy Carter podstoupí operaci hlavy. Modleme se, vyzývá…

12.11.2019 10:59 Bývalý americký prezident Jimmy Carter byl přijat do fakultní nemocnice Emory v Atlantě, kde má…

Chození "nahoře bez"? Američanka vyhrála spor, dostane tučné odškodnění

12.11.2019 10:14 Dvacetiletá americká studentka Effie Krokosová, která se ve státě Colorado dostala do problémů s…

"Chcete boj? Máte ho mít!" Maduro obvinil USA, že řídily puč v Bolívii

12.11.2019 10:02 Autoritářský prezident Venezuely Nicolás Maduro obvinil Spojené státy, že "financovaly a řídily puč…

Rusko ostrouhalo. Izrael vydal hackera Burkova do USA

12.11.2019 09:30 Aktualizováno Izraelské úřady vydaly v pondělí Spojeným státům Rusa Alexeje Burkova, který byl v roce 2015…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama