"Špína" ničící lidské životy. Spojené státy se hluboce mění, varuje politolog

NÁZOR - Hluboké škody, které napáchal americký prezident Donald Trump na svobodách v USA, ukazuje široká akceptace sílících útoků jeho administrativy na právní stát, veřejné činitele a samotnou pravdu. S tímto tvrzením vystoupil v komentáři pro server Washington Post profesor E. J. Doinne, politolog z Georgetown Univerzity.

Postup z autoritářské učebnice

Zatímco americký ministr spravedlnosti William Barr mění svůj resort v advokátní kancelář a PR firmu, Trump útočí na FBI způsobem, jakým si autoritáři připravují prostor k perzekuci svých politických nepřátel, varuje akademik.

"Podívejte, jak škodí lidu. Ničí životy lidí, kteří byli skvělými lidmi, kteří jsou stále skvělí lidé. Jejich životy ničí špína. OK, špína," cituje politolog Trumpova úterní slova pronesená v Hershey. Zdůrazňuje, že prezident Spojených států označil dvakrát za "špínu" ty, kteří zasvětili své životy boji s nepravostmi a bezprávím, ale protože jde o Trumpa, odpovědí bylo hlavně krčení rameny a vrtění hlavou.    

Od začátku Trumpova prezidentství se objevovaly obavy, že politický systém a média v USA si nakonec na urážky šéfa Bílého domu zvyknou, upozorňuje Doinne. Vysvětluje, že panoval strach, že i americký systém, který svou odolnost prokázal v minulosti, začne akceptovat chování, které bylo dříve nepřijatelné.

"Přesně to se stalo," zoufá si expert. Jako příklad uvádí úterní zveřejnění bodů chystaného impeachmentu dolní komorou amerického Kongresu, na které velká část médií a komentátorů reagovala vyzdvihováním rizika, které plyne pro Demokratickou stranu z kroku, který by dříve nebyl vůbec kontroverzní: tedy označení zneužití síly prezidenta k nátlaku na cizí zemi, aby zahájila vyšetřování jeho politických oponentů, za hrozbu pro svobodu a demokracii.

Ještě nedávno zaznívaly naděje a konejšení, že takové věci se zajisté v USA stát nemohou, ale realita je jiná, podotýká politolog. Dodává, že Republikánská strana a v ní mnoho politiků, od kterých se čekalo víc, nereagují zděšením, ale semknutím se kolem svého urážejícího, moc zneužívajícího lídra a tolerují mu chování, které by u jiného prezidenta oprávněně odsuzovali.

Konec konsensu      

Trumpův tým roky tvrdí, že vyšetřování potvrdí konspirační teorii o "hlubokém státu" a že při prověřování ruských vazeb na Trumpovu kampaň FBI ve skutečnosti prezidenta a jeho okolí "špehovala" v rámci politicky motivovaného "honu na čarodějnice", připomíná Doinne. Dodává, že generální inspektor ministerstva spravedlnosti Michael Horowitz toto vyšetřování provedl a ve středu v senátu oznámil závěr: FBI vedla transparentní, oprávněné a důvodné vyšetřování a nenašel se žádný důkaz o jeho politické zaujatosti či postranní motivaci.

Předseda senátního justičního výboru, republikán Lindsey Graham však měl o závěrech jasno mnohem dříve, uvádí politolog. Podotýká, že Graham v televizi CBS prohlásil, že všichni, kdo se na vyšetřování podíleli, Trumpa nenávidí a chtěli ho svrhnout.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

"Opravdu věřím, že Grahamovy představy jsou důležitější než čtyři sta třiceti čtyř stránková zpráva, výsledek téměř dvouleté práce," píše ironicky profesor. Za mnohem závažnější považuje následný Barům útok na inspektora z vlastního ministerstva a prohlubování Trumpových konspiračních teorií z jeho úst.

Barr označil snahu FBI rozkrýt ruský vliv za "parodii", poukazuje akademik. Upozorňuje též na velmi nezvyklé prohlášení žalobce za stát Connecticut Johna Durhama, kterého Barr osobně pověřil dalším prověřením předchozího vyšetřování Trumpova okolí. Durham oznámil, že Horowitzovi předem sdělil, že s některými jeho závěry nesouhlasí, například s tím, že vyšetřování FBI bylo vedeno transparentně, nastiňuje profesor. Dodává, že Horowitz sám vydal stanovisko, že jej Durhamova slova překvapila, s ohledem na jejich předchozí vzájemnou komunikaci.           

Trump zase zaútočil na ředitele FBI Christophera Wraye - kterého si sám vybral -, protože ten přijal Horowitzovy závěry, včetně částečné kritiky svého úřadu, konstatuje odborník. Připomíná, že prezident na Twitteru uvedl, že s takovým postojem nebude Wray nikdy schopen "napravit" FBI.

Mohlo jí to hrozbu Wrayovi odvoláním, stejně jako pokus tlačit ředitele k tomu, aby si dvakrát rozmyslel jakékoliv budoucí kroky, které by mohly poškodit Trumpův obraz, spekuluje Doinne. Deklaruje, že tak či onak, použití slova "napravit" bylo velmi nešťastné.

"Naše země pomalu, postupně, ale neúprosně přijímá nepřijatelné," kritizuje americký politolog. Vysvětluje, že existovalo přesvědčení o existenci konsensu o základních normách chránících svobodu a samosprávu, ale tento konsensus odstranily stranické zájmy republikánů, kteří upřednostňují politickou moc před ústavními svobodami, o nichž vždy tvrdili, že stojí nade vším.

Související

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Donald Trump William Barr FBI

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

Mléko

WHO objevila virus ptačí chřipky v mléce infikovaných zvířat

Ve velmi vysokých koncentracích byl virový kmen A ptačí chřipky H5N1 detekován v syrovém mléce infikovaných zvířat, informovala ve svém pátečním prohlášení Světová zdravotnická organizace (WHO). Zatím není známo, jak dlouho může virus v mléce přežít, uvedla agentura AFP s odkazem na WHO.

včera

včera

včera

Summit NATO ve Vilniusu 2023 (11.–12. července 2023).

Státy NATO Ukrajině dodají více prostředků protivzdušné obrany

Členské státy Severoatlantické aliance se v pátek dohodly, že Ukrajině dodají více prostředků protivzdušné obrany. Po online konferenci ministrů obrany zemí NATO s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským v rámci zasedání Rady NATO - Ukrajina to oznámil generální tajemník Aliance Jens Stoltenberg.

včera

včera

Anthony Blinken

USA údajně dostaly informaci o útoku na Írán na poslední chvíli

Spojené státy v pátek na zasedání ministrů zahraničí seskupení G7 informovaly, že od Izraele dostaly "na poslední chvíli" informace o dronovém útoku v Íránu. Oznámil to v pátek italský ministr zahraničí Antonio Tajani. Šéf americké diplomacie Antony Blinken se k tomu odmítl vyjádřit.

včera

Volební štáb hnutí ANO

Hnutí ANO zrušilo účast na jednání o reformě důchodů. Další rozhovory nemají smysl, reagoval Pavel

Opoziční hnutí ANO se rozhodlo zrušit svou účast na pondělním jednání o reformě důchodového systému na Pražském hradě. Důvodem bylo opakované prohlášení nejvyšších představitelů vlády, že reformu prosadí bez ohledu na stanovisko opozice. Prezident Petr Pavel vyjádřil zklamání nad postojem ANO a uvedl, že další rozhovory v současném formátu jsou bezpředmětné.

včera

Lidé volí ve volbách.

Češi budou mít z čeho vybírat. Do eurovoleb míří 30 stran a hnutí

Všech 30 registrovaných uskupení bylo připuštěno k účasti v nadcházejících volbách do Evropského parlamentu v České republice. Ministerstvo neodmítlo žádnou z přihlášených kandidátních listin, s výjimkou jedné, která byla podána po uplynutí stanovené lhůty. Volby se budou konat 7. a 8. června.

včera

včera

Bývalý americký prezident Donald Trump a jeho gesto na chodbě před soudní síní u Manhattanského trestního soudu v New Yorku (18. dubna 2024).

Soud s Trumpem: Tucet porotců rozhodne. Kdo jsou ti lidé?

V soudním procesu s Donaldem Trumpem byla celá porota zkompletována, ale její výběr předcházely jisté obtíže. Dva z předchozích porotců byli nahrazeni. Jedna osoba byla omluvena, protože prozradila, že její osobní údaje byly zveřejněny. Druhý byl propuštěn kvůli obavám, že nebyl upřímný ve vyplněném dotazníku. Výsledkem je, že v porotě zasedne sedm mužů a pět žen. Případ sleduje zpravodajská služba PBS News.

včera

včera

včera

Petr Pavel

Pavla zklamalo Babišovo ANO. O změnách v důchodech už nechce jednat

Nejsilnější opoziční hnutí ANO se nehodlá zúčastnit dalšího jednání o důchodových změnách, které pořádá prezident Petr Pavel. V pátek o tom informovala Kancelář prezidenta republiky v tiskové zprávě. Hnutí expremiéra Andreje Babiše považuje jednání za bezpředmětné. 

včera

včera

včera

včera

CIA: Pokud Ukrajina nedostane peníze, letos válku s Ruskem prohraje

Ukrajina může do konce letošního roku přehrát válku s Ruskem, pokud jí Spojené státy neposkytnou další vojenskou pomoc, varoval ve čtvrtek šéf americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) Bill Burns. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy