Spojené státy hlásí dalších 1561 mrtvých s covidem-19

Spojené státy za uplynulých 24 hodin zaznamenaly dalších 1561 úmrtí v souvislosti s covidem-19. Vyplývá to ze statistiky americké Univerzity Johnse Hopkinse (JHU), která situaci okolo pandemie dlouhodobě sleduje. V porovnání s předchozím dnem, kdy úřady oznámily 1536 nových obětí, jde o stabilní přírůstek, píše agentura AFP.

Policie USA, autor: Julian Wan
doporučujeme

V USA, které jsou co do počtu obětí i nakažených pandemií nejhůře zasaženou zemí světa, od propuknutí nemoci v zemi zemřelo 93.400 lidí z celkového počtu 1,55 milionu infikovaných. Okolo 295.000 osob se již z nemoci vyléčilo. USA, které mají asi 330 milionů obyvatel, provedly podle dat JHU 12,6 milionu testů.

Více než jedna čtvrtina obětí z celosvětové bilance pochází ze Spojených států, uvádí AFP, podle jejíchž propočtů s koronavirem zemřelo po celém světě přes 326.000 lidí.

Podle nové studie vědců z Columbijské univerzity se USA mohly vyhnout úmrtí až 84 procent lidí, kdyby zavedly ochranná opatření o dva týdny dříve. V případě nakažených by mohlo být v tom případě číslo nižší o 82 procent. K tomuto závěru dospěla skupina epidemiologa Jeffreyho Shamana. "Naše studie ukazují, jak je u covidu-19 důležitá včasná prevence a důrazná reakce," stojí ve studii.

V USA byl první případ nákazy ohlášen koncem ledna. Administrativa prezidenta Donalda Trumpa ale až v polovině března vyzvala občany, aby se vyhýbali větším skupinám lidí a omezili cestování. Velká města v té době začala uzavírat školy.

Ve studii, z níž cituje stanice CNN, je použit epidemiologický model šíření nákazy v USA mezi 15. březnem a 3. květnem. Podle vědců je rozhodující rané stadium epidemie. "Na začátku pandemie se infekce šíří exponenciálně, takže včasný zásah a rychlá reakce jsou naprosto zásadní," soudí.

Všech 50 amerických států už začalo s postupným uvolňováním ochranných opatření. Skupina z Columbijské univerzity je toho názoru, že pokud se objeví nárůst nových případů, měli by místní představitelé jednat rychle, protože váhavost povede k dalšímu růstu nakažených a mrtvých.

Denní přírůstek obětí byl v USA během dubna a na začátku května pravidelně vyšší než 2000, tuto hranici však země v posledních deseti dnech nepřekonala. V uplynulých dvou týdnech naopak několikrát počet nově zemřelých klesl pod 1000 za den.

I denní bilance nově nakažených nejsou tento měsíc tak vysoké, jako v dubnu, přesto Spojené státy denně registrují okolo 20.000 potvrzených případů. Mezi středečním a dnešním ránem SELČ země eviduje přes 23.600 nově infikovaných.

Americké Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) ve středu večer SELČ oznámilo o 1324 úmrtí způsobených koronavirem více než v úterý. Celková bilance obětí podle úřadu činila 91.664. Statistiku známých případů infekce CDC aktualizovalo z 1,504.830 na 1,528.235, přibylo tedy na 23.400 zjištěných nákaz. Údaje CDC ovšem nemusí nutně zahrnovat všechny případy hlášené z jednotlivých států USA.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Volby v USA: Trump se nezaručil, že by v případě prohry předal moc pokojně

24.09.2020 10:07 Aktualizováno Americký prezident Donald Trump se ve středu odmítl jasně vyjádřit k tomu, zda by v případě prohry…

Ve městě Louisville vypukly násilné protesty, dva policisté postřeleni

24.09.2020 07:37 Během protestů, které vypukly ve městě Louisville v americkém státu Kentucky po středečním…

Americká rýže Uncle Ben's mění název, obal bude bez usměvavého černocha

24.09.2020 07:29 Z obalů rýže Uncle Ben´s zmizí obrázek usměvavého prošedivělého černocha a také samotný výrobek…

Trump oznámí kandidátku do nejvyššího soudu v sobotu večer

23.09.2020 20:24 Americký prezident Donald Trump oznámí jméno své kandidátky do amerického nejvyššího soudu v sobotu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama